חדשות

שר הבריאות דרעי התחייב לפעול לצמצום תופעות ההשמנה והסוכרת

על רקע הכוונה לבטל המס על משקאות ממותקים, הנחה השר לבחון צעדים רגולטוריים כלפי התעשיה והגבלת פרסום מזון מזיק בריאותית ו רופאי בריאות הציבור: "השר והממשלה ייבחנו במעשים ולא בהבטחות"

שר הבריאות אריה דרעי. צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

שר הבריאות אריה דרעי הכיר בנזק שגורם הסוכר לבריאות הציבור, הן בהשמנה והן במחלת הסוכרת, והביע את מחויבותו להמשך המאבק לקידום אורח חיים בריא. ההצהרה ניתנה במסגרת דיון שנערך אתמול (ב') במשרד הבריאות. באיגוד רופאי הציבור הגיבו על הדברים: "החיפזון בביטול המס על המשקאות המסוכרים אינו עולה בקנה אחד עם מחויבות לבריאות הציבור".

במהלך הדיון אמר השר דרעי כי "משרד הבריאות, המופקד על בריאות הציבור, מחויב לפעול בדרכים מעשיות לצמצום תופעות ההשמנה והסוכרת. אפעל בכל כוחי על מנת להצליח במאבק".

הדיון כונס על רקע הכוונה לבטל את המס על השתייה המתוקה. בין הצעדים ששר הבריאות הנחה לבחון את יישומם המהיר: הקמת בסיס נתונים שיאפשר לעקוב אחרי צריכת סוכר על פי חתכים שונים; קידום הגבלות בחקיקה על פרסום מזון מזיק לבריאות וקידום אזהרה על נזקיו; אכיפה של איסור מכירת שתייה מתוקה ומזון מזיק בשטחי בתי ספר, בהתאם לתקנות שכבר פורסמו; ובחינה של צעדים רגולטורים נוספים כלפי התעשיה לצמצום צריכת הסוכר.

בישיבה השתתפו מנכ"ל משרד הבריאות פרופ׳ נחמן אש, המנכ״ל הנכנס משה בר סימן טוב, ראש חטיבת בריאות הציבור, ד"ר שרון אלרעי-פרייס וגורמי מקצוע נוספים ממשרד הבריאות.

באיגוד רופאי בריאות הציבור בישראל התייחסו לדברי השר וציינו כי "שר הבריאות והממשלה ייבחנו במעשים ולא בהבטחות. החיפזון בביטול המס על המשקאות המסוכרים אינו עולה בקנה אחד עם מחויבות לבריאות הציבור.

"הקואליציה כבר הוכיחה את יכולתה לקדם חקיקת בזק. אנו מצפים לנחישות ולזריזות דומה בקידום איסור פרסום מזון ומשקאות מזיקים ושאר הצעדים שהבטיח היום שר הבריאות, על מנת שלא יישארו בגדר מס שפתיים. בדומה למאבק בנזקי הטבק, נדרשת מדיניות רב מערכתית מבוססת מדע המקדמת תזונה בריאה, ולא נסיגה לאחור וביטול צעדים מוצדקים שיעילותם הוכחה, כדוגמת המס על המשקאות המסוכרים".

נושאים קשורים:  שר הבריאות אריה דרעי,  איגוד רופאי בריאות הציבור,  משרד הבריאות,  השמנה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
12.01.2023, 10:56

הוא גם הביע את מחוייבותו ליושר, אמינות, שרות הציבור ללא משוא פנים וכדומה. האיש פושע, עבריין, ליסטים וגנב. מוזמנים לחפש עוד מילים נרדפות. ההבטחות שלו שוות לעכוז.