חדשות

משרד הבריאות: מחיר תרופות מרשם יירד בממוצע בכ-7.5%

ב-1 בינואר יוזל המחיר המירבי של כ-1,500 תרופות מרשם בעלות פטנט | ירידת המחירים צפויה להביא לירידה בהשתתפויות העצמיות של מבוטחי קופות החולים עבור תרופות | מחיר תרופות ללא מרשם נשאר זהה

תרופות (צילום: אילוסטרציה)

סמנכ"ל תכנון, תקצוב ותמחור במשרד הבריאות והמפקח על המחירים במשרד הבריאות, חיים הופרט, הודיע אמש (ג') כי ב-1 בינואר 2023 המחירים המירביים של כ-1,500 תרופות מרשם בעלות הפטנט המפוקחות לפי חוק פיקוח על מצרכים ושירותים (פרק ה'), יירדו בשיעור ממוצע של כ-7.47% לעומת מחירם בשנת 2022. מחיר תרופות ללא מרשם נשאר זהה לזה שהיה בשנים קודמות.

המנגנון על פיו נקבע המחיר הוא לפי ממוצע המחירים לקמעונאי של מחירי התכשירים והתרופות במדינות שנקבעו - ״מדינות הציטוט״ (בלגיה, הונגריה, ספרד, צרפת, בריטניה, גרמניה והולנד) לפי שלושת המחירים הנמוכים ביותר מבין המדינות ומהשינויים בשערי החליפין של השקל לעומת המט"ח.

מקור: משרד הבריאות

חשוב לציין כי פיקוח המחירים הוא על המחיר המירבי למכירת התרופות, וכי ממנו נגזרת גם ההשתתפות העצמית של הצרכנים לקופות החולים, בהתאם לתכניות הגבייה של קופות החולים.

חישוב מחירי הפיקוח על תרופות ללא מרשם נעשה בהתאם ל"צו פיקוח על מחירי מצרכים ושירותים (החלת החוק על תכשירים) התשס"א-2001" הקובע כי רמת הפיקוח החלה על תכשירים בלא מרשם שאינם תכשירים לשיווק כללי היא בקשה להעלאת מחיר לפי פרק ו' לחוק. כלומר, לאור התחרותיות הגדולה יותר בשוק התרופות ללא מרשם, מחירם של תרופות אלו נקבע באופן חד פעמי ואינו משתנה משנה לשנה, אלא רק במידה ונעשית פניה יזומה בבקשה להעלאת מחיר הפיקוח.

הופרט מסר: "שוק התרופות בישראל הוא דינמי, איכותי ומגוון כאשר בשנים האחרונות נכנסו למדינת ישראל תרופות חדשניות רבות. מאחר שתרופות הן מוצר בסיסי וחיוני, מחירי תרופות נמצאים תחת פיקוח של משרד הבריאות.

"מאז כניסתו לתוקף של מנגנון הציטוט החדש בשנת 2018, ירדו מחירי תרופות המרשם המפוקחים בכ-25%. הירידה במחירי התרופות נעשית תוך איזון בין המחיר לבין מחויבות המשרד לשמור על הדינמיות והחדשניות בשוק זה. ירידת המחירים הנוכחית צפויה להביא גם לירידה בהשתתפויות העצמיות שאותן משלמים מבוטחי קופות החולים עבור תרופות".

פרופ נחמן אש, מנכ"ל משרד הבריאות, הוסיף: "הפיקוח על מחירי התרופות הוא כלי חשוב בריסון עליית מחירי תרופות, שמביא לירידת המחירים. זוהי הדרך להנגשת מגוון רחב של תרופות לכלל האוכלוסיה, המאפשרת להכניס תרופות רבות יותר לסל הבריאות הממלכתי ולהוריד את ההשתתפויות העצמיות אשר נגזרות ממחיר המחירון. אנו פועלים להמשיך את מגמת הפחתת ההשתתפויות העצמיות גם בצירים נוספים".

נושאים קשורים:  תרופות מרשם,  מחירי תרופות,  חדשות,  משרד הבריאות
תגובות