חדשות

"שיבא" חנך מערכת אשפוז ביתי לילדים שעברו ניתוחי לב

התכנית מיועדת לילדים מגיל 3 חודשים, שעברו ניתוח לב וגרים עד 30 ק"מ מביה"ח | השירות ניתן גם לילדים שסובלים מכוויות | מנהל ביה"ח ספרא: "סביבה ביתית מפחיתה חרדה וסבל ומקדמת את ההחלמה"

רפואה מרחוק, אשפוז ביתי לילדים. צילום אילוסטרציה

שיבא BEYOND, בית החולים הוירטואלי של המרכז הרפואי שיבא בתל השומר, בשיתוף מכון הלב לילדים של בית החולים ספרא, השיקו תכנית מעקב ביתי צמוד לילדים הסובלים ממצבים רפואיים מורכבים לאחר ניתוחי לב.

במסגרת זו, בתוך זמן קצר לאחר הניתוח ובתיאום עם ההורים, הילדים מורשים להשתחרר לבתיהם, שם הם נשארים תחת השגחה מרחוק של המומחים הרפואיים באמצעות טכנולוגיות מתקדמות, ולמעשה הטיפול רפואי מועתק לסביבה הביתית.

בשלב ראשוני מתקבלים לתכנית תינוקות וילדים מעל גיל שלושה חודשים שעברו ניתוח לב וגרים בקרבה של עד 30 ק"מ מבית החולים, וזאת על מנת לאפשר הגעה מהירה לבדיקה ולאשפוז, במידת הצורך.

השבוע חנכה את התכנית החדשה מטופלת בת תשעה חודשים, שעברה בהצלחה ניתוח לב שבוצע על ידי ד"ר דוד משאלי, מנהל היחידה לניתוחי לב ילדים. לאחר החלמה ראשונית הועברה רוני להשגחה רפואית מרחוק בביתה וכבר באותו הערב אנשי צוות מכון הלב לילדים וטיפול נמרץ לב ילדים קיימו עימה ועם הוריה מפגש וירטואלי ראשון. המפגשים כללו שיחת וידיאו עם המטופלת ואמה, בדיקת סימנים חיוניים בעזרת מוניטור נייד ובדיקה גופנית בעזרת מכשיר הטייטו.

השקת תכנית המעקב האינטנסיבי לילדים לאחר ניתוח לבבי מצטרפת למגמה ההולכת ומתרחבת של אשפוזים וטיפולים בבית המטופל הנעשים בליווי של צוות רפואי מרחוק ובבית המטופל ובאמצעות טכנולוגיות מתקדמות: אשפוז בית פנימי, אשפוז בית פסיכיאטרי למבוגרים ולנשים הרות/אחרי לידה, מרפאה היברידית לנשים בהריון בסיכון  ובדיקות סקר תקופתיות שנעשות בבית.

לשיבא BEYOND גם תוכנית לאשפוז ביתי לילדים הסובלים מכוויות. התכנית פותחה כמענה לאתגרים קליניים ומערכתיים בישראל ובעולם בטיפול בילדים נפגעי כוויות. בכל שנה אלפי ילדים בישראל מגיעים למיון כתוצאה מכוויה. באופן מצער, הטיפול בכוויות כרוך במשכי אשפוז ארוכים. כתוצאה מכך, ילדים אלה נמצאים בסכנה מוגברת לחלות בזיהומים בדיוק בנקודת זמן שבה מערכת החיסון שלהם מוחלשת. האשפוז הממושך אף יוצר עומס משמעותי על בית החולים ומערכת הבריאות ולכך משמעות כלכלית כבדה. גם על התא המשפחתי נוצר עומס גדול, כאשר פעמים רבות ההורים נאלצים להיקרע בין האחים שנותרו בבית והטיפול בילד המאושפז. התקציב המשפחתי נפגע כתוצאה מניצול המעגל המשפחתי המורחב לטיפול בילדים הבריאים בבית, וניצול ימי מחלה על ידי ההורים.

ד״ר גליה ברקאי, מנהלת שיבא BEYOND, אמרה כי ״מדובר בבשורה גדולה בתחום אשפוזי הבית בישראל ובעולם. התכנית החדשה, המיועדת לילדים שעברו ניתוחי לב, תאפשר לקצר את משך האשפוז בבית החולים ולהקל על ההחלמה מהניתוח מבלי לפגוע באיכות הטיפול הרפואי, ותסייע למשפחות להיות קרובות לילדיהן״.

ד"ר איתי פסח, מנהל בית החולים ספרא לילדים, הוסיף, "היכולת לטפל בילדים בבית גם במצבים הרפואיים המורכבים ביותר מהווה פריצת דרך בעולם רפואת הילדים. זהו אתגר גדול כיוון שמדובר בילדים עם מחלות לא פשוטות המחייבות טיפול וניטור אינטנסיביים, וקל היה להשאירם באשפוז, אבל כמעט תמיד הסביבה הביתית מפחיתה חרדה וסבל ומאפשרת החלמה טובה ומהירה יותר".

יש לציין כי בסקר אחרון של המכון הלאומי לחקר הבריאות נמצא כי אשפוז בית מועדף על ידי רוב משמעותי מהציבור: 78% מעדיפים להתאשפז בבית.

נושאים קשורים:  אשפוז ביתי לילדים,  שיבא,  בית החולים ספרא לילדים,  ד"ר איתי פסח,  ד״ר גליה ברקאי,  חדשות
תגובות