חדשות

הרוקחים עתרו לבג"ץ: משרד הבריאות מסרב להכליל בסל ייעוץ רוקחי יזום

הייעוץ התרופתי היזום הוגש כטכנולוגיה להכללה בסל שירותי הבריאות 2023 | במשרד הבריאות דחו את הבקשה בטענה כי הייעוץ כבר נמצא בסל | ארגוני הרוקחות: "סירוב שרירותי לשירות שמונע תחלואה ומוות"

נטילת תרופות, ריבוי תרופות. אילוסטרציה

קואליציית ארגוני הרוקחות עתרה אתמול (ה') לבג"ץ בנושא סירוב משרד הבריאות להכליל שירותי ייעוץ רוקחי יזום בסל הבריאות. ארגון הרוקחות הגיש את הייעוץ התרופתי היזום כטכנולוגיה להכללה בסל שירותי הבריאות הממלכתי לשנת 2023. הגשת ארגון הרוקחות נדחתה על ידי משרד הבריאות, בטיעון כי הייעוץ התרופתי כלול כבר בסל השירותים. עם זאת, טוענים ארגוני הרוקחות, לא הוצגו כל אסמכתאות לסירוב השרירותי שניתן.

בהמשך להגשת העתירה החליט השופט נועם סולברג כי זו תידון בפני שלושה שופטים במהלך חודש נובמבר. עוד קבע השופט כי על משרד הבריאות ועל ועדת סל שירותי הבריאות להגיש את תשובתם לעתירה עד שלושה ימים לפני הדיון.

מטרת שירותי ייעוץ רוקחי היא לאפשר לרוקחים במפגש ייעודי עם מטופלים, שלא אגב ניפוק תרופה מסוימת, לבצע הדרכת מטופלים לשיפור ההיענות לטיפול התרופתי, זיהוי בעיות בטיפול התרופתי, שימוש מושכל בתרופות ומניעת יחסי גומלין שליליים. כל אלה נמצאו כמשפרים את איכות הטיפול ומונעים תחלואה תרופתית ואף מוות, כמו גם מעצימים ומקדמים את בריאות המטופלים.

פרופ' איל שורצברג, יו"ר ארגון הרוקחות בישראל, מסר ל"דוקטורס אונלי": "תשובת משרד הבריאות כי הייעוץ התרופתי רוקחי הוא חלק מסל השירותים תמוהה ולא ברורה, שהרי אם השירות נמצא בסל, מדוע המשרד לא מפרסם מה הם תנאי הזכאות וכיצד אזרחי המדינה יכולים לממשו. תמוה עוד יותר מדוע ממשיך המשרד לפעול ולהתייחס לייעוץ הרוקחי כשירות שאינו בסל על ידי פרסום מבחני תמיכה או הכללה בשב"ן".

פרופ' איל שוצברג, יו"ר ארגון הרוקחות בישראל. "השירות חייב להיות מונגש לכלל האוכלוסיה הזקוקה לו, ולא רק למתי מעט ובעלי אמצעים". צילום באדיבות: ליאור צור

לדברי שורצברג, "יתרונותיו של הייעוץ התרופתי הם עובדה מוגמרת, והוכחו מעבר לכל ספק, שיפרו את איכות הטיפול התרופתי שניתן למטופל והביאו לחיסכון כלכלי ניכר למערכת הבריאות. הייעוץ הרוקחי הוא הכרחי למניעת תחלואה תרופתית ושיפור היענות המטופלים. הוא חייב להיות נדבך מרכזי במאמץ מניעת תחלואה תרופתית ומונגש לכלל האוכלוסיה הזקוקה לו, ולא רק למתי מעט ובעלי אמצעים. אנו קוראים למשרד הבריאות לפעול ולהנגישו לכלל המטופלים".

כאמור, קואליציית ארגוני הרוקחות בישראל - ארגון הרוקחות בישראל, הסתדרות הרוקחים ואיגוד הרוקחים בשירות הציבורי - סבורה כי מדובר בסירוב שרירותי של משרד הבריאות, אשר פוגע בזכויות אזרחים ובאוכלוסיית המטופלים ועל כן הוחלט לפנות לערכאות משפטיות כדי להנגיש שירות חשוב ומציל חיים זה.

נושאים קשורים:  קואליציית ארגוני הרוקחות,  שירות ייעוץ רוקחירפ,  חדשות,  עתירה לבג"ץ,  ועדת סל שירותי הבריאות,  בג"צ
תגובות
אנונימי/ת
28.09.2022, 19:08

זו דרישה ממש הזויה. רוב הרוקחים לא ממש בקיאים ולא ממש רוצים לקחת אחריות על ייעוץ רוקחי. ומי שמסוגל לעשות זאת זה חלק מתפקידו של הרוקח לא?

29.09.2022, 07:25

שרות שלא מתוקצב הוא לא שרות. כיצד לדעתך יכול רוקח לבדוק אינטרקציות בין תרופותיו של מטופל שלוקח 8 תרופות ומעלה אם לא יקדיש לשרות זמן ייעודי ויקבל על כך תשלום? האם גניקולוג יבצע בדיקה שגרתית שהיא חלק מתפקידו מבלי לקבל על כך תשלום? אני מסכימה לגמרי שזה חלק מתפקידו של הרוקח, ואני גם עושה זאת באופן פרטי ומתמחרת את השרות במחיר של 2 עד חמש שעות עבודה, כי זה מה שזה לוקח. כל מי שהיה לו אבא או אמא עם פוליפרמסי מבין שהשרות נחוץ ולא זמין. אנשים לוקחים תרופות לא נחוצות, כי אין מי שיצביע על כך שהסיבה ללקיחתן חלפה, הם לוקחים תרופות שעושות להם תופעות לוואי ותרופות לתופעות לוואי במקום להפסיק את התרופות הפוגעות, אנשים מסתובבים עם תרופות שלא יעילות בשבילם, והרבה מהם פשוט לא לוקחים את התרופות שנרשמו להם, או לוקחים לא נכון, עם או בלי האכל. הייעוץ הרוקחי הוא שרות נחוץ וחסר. הכותבת היא רוקחת יועצת.

05.10.2022, 11:31

ללא מניעה מוקפדת של רווח כספי ממכירת תרופות, יימשך ניגוד העינינים של הקופות. הבעיה מתחילה כבר בשלב האקמול/אדויל/נורופן.