מחקרים

האם מתן THC לאחר חבלת ראש מסייע בתהליך הריפוי של המוח?

נמצא כי מתן THC לאחר פגיעה מוחית טראומתית במודלים של מכרסמים משפר את התפקודים המוטוריים במהלך ההחלמה ומעלה את הסיכוי להחלמה מלאה בתום שבועיים

הציטוקין ההמטופואטי G-CSFי(Granulocyte-Colony Stimulating Factor) ידוע כמעודד שגשוג של תאי אב של לויקוציטים, אך גם בתור פקטור נוירוטרופי המעורב בתהליכי תיקון עצמי של המוח. במודלים ניסיוניים ראו כי מתן של G-CSF מעודד החלמה לאחר פגיעה מוחית טראומטית (Traumatic Brain Injury - TBI), ומסייע בוויסות מרכיבים של המערכת האנדוקנאבינואידית (endocannabinoid System - eCS). לעומת זאת, מתן של דלתא-9-טטרההידרוקנאבינול (Δ9 -tetrahydrocannabinol- Δ9THC) לעכברים בריאים העלה את הרמות של G-CSF בדם פריפרי.

השערת המחקר הייתה כי מתן של פיטוקנאבינואיד Δ9THC ישפר את תהליך ההחלמה של המוח לאחר חבלה קורטיקלית מבוקרת (Controlled Cortical Impact - CCI) על ידי הפרשה מוגברת של G-CSF ופקטורים נוירוטרופיים נוספים (brain-derived neurotropic factor [BDNF] ו-glial-derived neurotropic factorי[GDNF]) באזורי מוח שונים.

עכברים מזן C57BL/6J עברו CCI וטופלו למשך שלושה ימים עם THC במינון של 3 מ"ג/ק"ג במתן תוך-צפקי. החוקרים בחנו תפקודים מוטוריים של העכברים על גבי rotarod בבסיס וכעבור 3, 7 ו-14 ימים מ-CCI. קבוצות של העכברים הומתו בתום 7 ו-14 ימים מ-CCI. החוקרים מדדו ביטוי של G-CSF, BDNF, ו-GDNF בימים 7 ו-14 בקורטקס של המוח, בסטריאטום ובהיפוקמפוס בצד החבלה.

תוצאות המחקר הדגימו כי עכברים שטופלו עם Δ9THC רצו על גבי ה-rotarod למשך זמן ארוך יותר מאשר העכברים שקיבלו אינבו, ואלו חזרו לרמות תפקוד תקין על גבי ה-rotarod כעבור שבועיים. עכברים אלו, בהשוואה לעכברים שטופלו עם אינבו, הדגימו הגברה משמעותית בהפרשה של G-CSF,יBDNF ו-GDNF בקורטקס של המוח, בסטריאטום ובהיפוקמפוס.

מסקנת החוקרים הייתה כי מתן פיטוקנאבינואיד מסוג Δ9THC מעודד באופן משמעותי החלמה מ-TBI ונמצא קשור לעליה בהפרשה של G-CSF, BDNF ו-GDNF המהווים פקטורים נוירוטרופיים שהודגמו כמסייעים בריפוי עצמי של המוח לאחר TBI ושבץ.

מקור:

Shijie Song, et al. (2022) “Recovery from Traumatic Brain Injury Following Treatment with Δ9-Tetrahydrocannabinol Is Associated with Increased Expression of Granulocyte-Colony Stimulating Factor and Other Neurotrophic Factors.” Cannabis and Cannabinoid research, August 2022. Vol. 7, Issue 4, p. 415-423. doi.org/10.1089/can.2020.0119

נושאים קשורים:  מחקרים,  THC,  פגיעה מוחית טראומטית,  פיטו-קנבינואידים
תגובות