חדשות

לקראת המו"מ על ההסכם הקיבוצי הבא, באוצר מציגים: זינוק בשכר רופאי המשפחה

נתוני הכלכלנית הראשית באוצר: בין 2010 ל-2018 זינק שכר הרופאים השכירים ב-74% ושכר רופאי המשפחה שמעסיקות הקופות כעצמאיים זינק ב-66% | לנתונים עשויה להיות השפעה על הסכם השכר הבא

שכר רופאים. אילוסטרציה

ככל שמתקרבים דיוני המשא ומתן עם הר"י על הסכם שכר קיבוצי חדש, החלו בכירים במשרד האוצר לרמוז כי כבר עתה שכר הרופאים גבוה למדי. ההסכם האחרון, התקף עתה, הוא משנת 2011.

אתמול (ד') פרסמה הכלכלנית הראשית באוצר שירה גרינברג נתונים השוואתיים על שכר רופאי המשפחה בארבע קופות החולים. בין 2010 ל-2018 זינק שכר הרופאים השכירים ב-74% ואילו שכר רופאי המשפחה שמעסיקות הקופות כעצמאיים זינק ב-66%. על פי הערכות גורמים המלווים את המו"מ הצפוי לנתונים אלה עשויה להיות השפעה על ההסכם הבא.

על פי האוצר, הרופאים הצעירים העצמאיים זכו בפרק הזמן הנ"ל לתוספת שכר שאף הגיעה ל- 211% וזה, על פי הכלכלנית הראשית, עשוי לרמז בין היתר על תחרות גדולה יותר של קופות החולים על רופאים אלה שהם בעלי אופק תעסוקתי ארוך יחסית.

ב"כללית" מועסקים רוב רופאי המשפחה בעלי ותק של עשר שנים לפחות כשכירים (1,667) ורק 327 הם עצמאיים. שכר השכירים הממוצע 54,845 שקל ושל העצמאיים 61,832 שקל – לפי נתוני האוצר. ב"מכבי" מועסקים 221 רופאי משפחה שכירים אבל 511 כעצמאיים כאשר השכר הממוצע של השכירים 42,648 שקל ושל רופא עצמאי עם ותק של לפחות עשר שנים 56,186 שקל.

ב"מאוחדת" 207 הם שכירים ו-313 עצמאיים, כאשר השכר הממוצע של השכירים 39,132 שקל בחודש ושל העצמאי 51,361 שקל. ב"לאומית" 217 שכירים ו-122 עצמאיים, כאשר שכר השכירים הממוצע 40,885 שקל ושל העצמאיים 53,342 שקל.

אלא שרופא עצמאי של הקופה נדרש להפריש משכרו לפנסיה (11.5% מהשכר) בעוד ששכר רופא שכיר מוגבל בהתאם לסכם הקיבוצי. את הפער בשכר השכירים מול העצמאיים מסבירים באוצר בכך שהוא מקנה לקופה המעסיקה עצמאיים אפשרות להגדיל את שכר המצטיינים שבהם וזאת במסגרת התחרות שמתנהלת בין הקופות על הרופאים המוכשרים ביותר. עתה, עם הצגת הנתונים הללו, עלה באוצר החשש לסחרור שכר כלפי מעלה.

עוד לפני הכלכלנית הראשית, שכר רופאי המשפחה בישראל גבוה ב-21% מהמקובל בבריטניה בעוד השכר הממוצע במשק (ב-2018) נמוך ב-40% מהשכר הממוצע בבריטניה. "בהסכם האחרון מ-2011 שכר הרופאים עלה דרמטית, כך שתקציב הבריאות כולו עלה דרמטית, אבל באוצר טוענים שזאת בלי שיפור ניכר באיכות הטיפול".

האם שכר הרופאים העצמאיים יוגבל?

בתגובה לנתוני האוצר, אמר יו"ר ארגון הרופאים העצמאים (ארצ"י), ד"ר אייל שפירא: "משרד האוצר שוב מציג תמונה מעוותת במטרה להסית את הציבור כנגד הרופאות והרופאים שעובדים מבוקר עד ערב. הרופא העצמאי נדרש לשלם שכר דירה, לדאוג לזימון תורים, להעסיק עובדים ולהוצאות נלוות רבות נוספות. במקביל, משרד האוצר משאיר אותו נטול זכויות ומתיימר להשוות אותו לרופא שכיר, שאינו נדרש להתמודד עם המשמעותיות הכלכליות של ניהול עסק עצמאי. האם משרד האוצר מבקש להפוך את כל הרופאים העצמאיים לשכירים? האם משרד האוצר נערך תקציבית לכך?

"לצערנו, אגף השכר במשרד האוצר, שהזמין את המחקר, מקווה באמצעותו לקדם אג'נדה מעוותת נוספת להריסת מערכת הבריאות על ידי פגיעה ברופאים העצמאיים בקופות החולים. הצלחת אגף השכר באוצר תביא לשחיקה וקריסת מערכת הבריאות ופגיעה בכל אזרחי מדינת ישראל".

אף שהמסמך שפרסמה הכלכלנית הראשית לא ציין זאת במפורש, "ממצאיו מניחים את התשתית לאפשרות שהאוצר ינסה לפקח או להגביל את שכר רופאי המשפחה העצמאיים בעתיד. כיום הוא לא מפוקח. עד כה התנגד משרד הבריאות ליוזמת הפיקוח וגם "מכבי", שהיא המעסיקה הגדולה ביותר של רופאי המשפחה העצמאיים (פרילנסרים)", צוין בדיווח של רוני לינדר מ"דה מרקר".

בדיווח מצוטט ראש חטיבת הכספים במכבי שירותי בריאות, מוריס דורפמן, ולדבריו, הקופה מתנגדת לפיקוח על שכר הרופאים העצמאיים -"הפיקוח לא יביא לצמצום פערים בשכר מול השכירים", אמר דורפמן, "אנו משלמים את המינימום שיכולים בתחרות מול ה'כללית'".

רופא משפחה עצמאי מקבל ממכבי תשלום בשיטת "כרטיס רבעוני": תשלום אחיד של 153 שקל (לפני מע"מ) על כל פנייה של המטופל אליו אחת לרבעון. התעריף נקבע במשא ומתן בין הקופה לארגון הרופאים שלה והוא אחיד לכל רופאי המשפחה.

דורפמן הוסיף כי "רפואת הקהילה שוחקת וקשה יותר, הרופאים לא עובדים בקבוצה, אחת לכמה דקות נכנס מטופל חדש, ולאורך זמן זה שוחק. צריך לשלם שכר טוב כדי לעודד רופאים לעשות זאת. ההעדפה הטבעית של הרופאים היא לעבוד בבתי החולים, אבל אם מסתכלים על מערכת הבריאות בכללותה, אנחנו רוצים לחזק את הקהילה ולגרום לרופאים להגיע אליה".

עוד אמר: "בסופו של דבר, הכול מתנקז לבעיית היסוד: מחסור ברופאים לצד הגידול באוכלוסיה, מחסור בשירותי הבריאות עקב הגדלת הביקושים. המטופלים רוצים הכל ומיד: טיפול מעולה וללא המתנה. אי אפשר להתעלם מהעובדה שיש כבר עתה מחסור ברופאים שרק מחמיר. זאת גם כתוצאה מכך שהרופאים עובדים כיום בממוצע פחות שעות ממה שעבדו לפני כ-30 שנה. מהסיבה הזאת גם נצפית מגמת העלייה בשכר הרופאים. אני לא חושב שהיא תשתנה בשנים הקרובות".

נושאים קשורים:  שכר רופאים,  רפואת משפחה,  רופאים עצמאיים,  קופות החולים,  הסכם שכר,  חדשות,  ד"ר אייל שפירא
תגובות
אנונימי/ת
08.09.2022, 19:46

לרופא טוב מגיע להרוויח טוב.

אנונימי/ת
08.09.2022, 21:26

אני מנהל מרפאה בכללית עם ותק וכ40 אחוז מטופלים מעל לנורמה ולא מגיע לשכר הממוצע לשכיר בפרסום הזה.
אשר לשכר עצמאיים. בטוח שזה כולל הוצאות על ארנונה חשמל מחשוב מזכירה והזמן שלוקח למצוא רופא מחליף והעלות שלו בכל חופש.
משרד האוצר הוא הבעיה.

אנונימי/ת
08.09.2022, 22:39

אם למערכת הבריאות יש כל כך הרבה כסף להוסיף לרופאים בקהילה, למה שלא יצמצמו את התוספות למען הוספת כספים לבתי החולים להגדלת תקנים לצוותים הרפואיים והסעודיים?

אנונימי/ת
09.09.2022, 15:38

צודק

08.09.2022, 22:52

לא פופולרי: כדי לטפל טוב יותר בקהילה ולהפחית פניות למיון דרושים יותר תקנים לעובדים סוציאליים, מזכירים רפואיים, אנשי סיעוד ורופאות. ועוד אתגר - למצוא דרך להקטין את מספר הנפשות המירבי לרופאות בלי להרחיק את הרופאות הטובות מהמקצוע.

אנונימי/ת
09.09.2022, 09:34

הדגש כאן על רופאי משפחה. מה באשר למי שאינו רופא משפחה? אני עצמאי בתת של פנימית ולא מתקרב לסכומים האלה.

09.09.2022, 09:45

לעג לרש.

אנונימי/ת
09.09.2022, 10:53

סכומים הזויים, לא מכיר רופא משפחה שמקבל משכורת כזאת , מאיפה הנתונים האלה ? המשוכרת הממוצעת גבוהה משמעותית ממה שידוע ואני רופא משפחה מזה 10 שנים

אנונימי/ת
09.09.2022, 13:49

על פי הנתונים, הרשומים כאן, מסתבר שרופא משפחה מקבל משכרות גבוהה יותר מכל מומחה יועץ אחר, מדוע?
שיצמידו את שכר הרופאים לשכר חברי הכנסת.

אנונימי/ת
09.09.2022, 14:06

שיטת התגמול והמחסור ברופאים גורמת לרבים מהרופאים הראשוניים להיות בינוניים ונטה ולהפוך למכונות כרטיסים בלי לדאוג לרפואה ראשונית אמיתית ולתת למטופלים מענה שטחי לבעיות שלהם כשכל בירור יותר נרחב נשלח למיון כי הוא דורש מהרופא זמן... מה שמעניק על מערכת האשפוז (שבתי החולים אוהבים כי מזה הם מרוויחים). עד שלא תהיה שיטת תגמול שתגביל את כמות המטופלים לרופא ותכריח את הרופאים לתת רפואה ראשונית טובה למטופלים ומצד שני תתן להם תמורה כלכלית הולמת לא תהיה לנו מערכת בריאות סבירה... זה דורש שכר גבוה יותר, יותר תקנים, זמינות של יועצים הגבלת מטופלים לשעה, זמן לטיפול בפניות און ליין מוערכת פארארפואית שמפחיתה עבודה אדמיניסטרטיבית מהרופא ורופאים ראשוניים מומחים שיודעים לא רק להעביר כרטיס אלא לטפל בחולים באופן הוליסטי. בשביל זה צריך תכנון לטווח ארוך וכסף

אנונימי/ת
09.09.2022, 15:39

כל מילה

10.09.2022, 08:10

נכון, וגם: למדוד ולשקף השפעה על בריאות של ממש (למשל - פניות למיון, תחושת-בריאות, תמותה), להבדיל מ"מדדי האיכות" המופרכים.

אנונימי/ת
09.09.2022, 15:12

למי שלא הבין, יש בשוליים כמה שמרוויחים הרבה והם מושכים אליהם את הממוצע.
האוצר עושה את תפקידו וזה גיוס הלך הרוח הציבורי לגזרות חדשות על הרופאים!
כל פעם אחרי כתבה כזו יש גזרות חדשות על הרופאים. אז תתכוננו.
ואשר להר״י, חבל שלנו יש רק את ציון חגי ולא את יפה בן דוד. הוא לא הולך לדאוג לרופאים. יעשה קצת רעש בתקשורת ובסוף יפנק את האוצר (כך לפחות הרושם שלי, אשמח לטעות)

אנונימי/ת
10.09.2022, 20:39

היחידה שאמרה אמת היא סיגל רגב רוזנברג, מנכ"לית "מאוחדת", ובזה מסתכמת כל בעיית התורים: " שאלת התורים היא בעיקר כלכלית: הרפואה היועצת היא נושא שיש לפנות לו יותר תקציבים.
כל שאר דברי מנכלי\דוברי הקופות זה פייק ניוז, או בכי של הקוזק הנגזל!
אקדים ואומר, אינני מדבר על הפריפריה הרחוקה, אולם גם במרכז, חדרה-גדרה התורים הם לחודשיים שלושה לכל רופא יועץ. נכון שיש מחסור ברופאים, אולם, כדברי מנכל לאומית, עם קצת יותר משאבים התורים יכולים להתקצר ב 75%! באחריותי.
מכבי למשל לא מסכימה להכניס עוד רופאים יועצים בכול אזור חדרה – גדרה. יש למשל עשרות רופאי עור שרוצים לפתוח מרפאה של מכבי באזור זה! כך גם אורתופדים, כך גם רופאי גסטרו שיקצרו את התורים לקולונוסקופיה בשני שליש, כך רופאי קשב וריכוז לילדים, שאורך התורים למקצוע זה הוא 4-6 חודשים, כלומר לשנת הלימודים הבאה, וכך גם ברוב המקצועות.
הכללית, לא מוכנה להגדיל את שכר היועצים ולשנות להם את שיטת הרבעון, כך שרופאים יועצים, רופאי גסטרו, רופאי א.א.ג, רופאי קשב וריכוז, נוירולוגים וכל השאר, שלא מוכנים לעבוד בכללית.
נכון, שהגדלת ההיצע תגדיל גם את הביקוש ואת ההוצאה, וזו הסיבה שהקופות לא ממהרות לפתוח את הארנק, אולם, לצערי כבר מזמן עברנו את הקו האדום, ומשהו צריך לדאוג לכך שלא רק העשירים יוכלו להגיע לרופאים המקצועיים, לרופאי עור, אורתופדים, קולונוסקופיות, רופאי א.א.ג, רופאי אלרגיה, לספק לילדם רופא הפרעות קשב וריכוז, או רופא פזילה או אורתופד.

אנונימי/ת
11.09.2022, 14:19

רופאי משפחה עובדים חצי מהזמן בבית בחינם (על חשבון זמנם החופשי) בגלל פניות האונליין. לומד שהם עובדים פחות? ממש לא. אם הקופות היו מתגמלות רופאי משפחה גם על הפניות אונליין, המשכורת של רופאי משפחה היתה מגיעה למה דוול בכתבה.