חדשות

מאבק המתמחים חשף תופעת גילנות ומתח בין דורי בעולם הרפואה

"דה מרקר": מחקר חדש עומד על הפערים בין דור הרופאים הנוכחי לבכירים והוותיקים: "הדור הנוכחי מבקש למצוא איזון בין הבית לעבודה. הפער הזה יוצר סטריאוטיפים ועמדות גילניות דו כיווניות"

רופאים בבית חולים. צילום: משה שי / פלאש 90

במאבק על קיצור תורנויות הרופאים המתמחים נחשף הפער הבין-דורי בין המתמחים הצעירים לרופאים הבכירים והוותיקים הקיים במקצוע הרפואה. מחקר של ד"ר שלומית מנור, מרצה לסוציולוגיה במכללה האקדמית גליל מערבי, המתמחה בנושאים הקשורים בזיקנה ופרישה, השלכותיה על הסביבה החברתית והמשפחתית ובדגש על מערכת היחסים הבין דורית המורכבת ברפואה, עתיד להתפרסם בקרוב ב-Journal of Intergenerational Relationships. כך דיווחה הבוקר (ד') רוני לינדר ב"דה מרקר".

במחקר מצוטטים בכירים שאומרים כי נעים להם לעבוד עם צעירים כיוון שלא דבק בהם אגו, אבל גם רופאים בכירים שאמרו כי המתמחים עצלנים. בהקשר זה צוטטה בדיווח גם הביקורת הכעוסה שהפיץ בקבוצת הוואטסאפ של מנהלי מחלקות פנימיות בכיר מבית החולים זיו בצפת (ואחר כך חזר בו מהניסוח הזה וטען שהביקורת שלו היא מתוך תסכול): "הפעם צריכים לתת להם (למתמחים) להתפטר, ולא להתרגש. יש מאות הממתינים להתמחות ומוכנים לכך אפילו אם יוסיפו להם שנתיים להתמחות. לפעמים עדיף פחות רופאים (במחלקות) מאשר חבורה של עצלנים".

"מדברים המון על הגילנות ועל יחס מזלזל והסטריאוטיפי של צעירים כלפי מבוגרים. בעיני, בית החולים מייצג את ההפך כי יש בו כבוד למעמד, לוותק ולניסיון. הצעירים פונים למבוגרים בתואר פרופסור, יש דיסטנס. זה ייחודי לעולם הרפואה. הצעירים מודים 'המבוגרים עושים רפואה', הידע שיש להם לא כתוב בספרים ולא כתוב בשום מקום, הם באמת יודעים", הסבירה ד"ר מנור.

"אם הדור הקודם של הרופאים היה מוכן להקריב את החיים האישיים, להתמסר לעבודה בבית החולים על חשבון חיי המשפחה והפנאי - הדור הנוכחי מבקש למצוא איזון בין הבית לעבודה. זמן פנוי לעצמם ובילויים עם חברים ומשפחה חשוב עבורם לא פחות מהעבודה. הפער הזה יוצר לעתים יחסי עבודה עכורים, סטריאוטיפים ועמדות גילניות דו כיווניות", ציינה עורכת המחקר. בין המרואיינים שלה היו בכירים שחזרו ואמרו על הצעירים: זה דור עצלן, אגואיסטי, עצלן, חצוף, שלא מתעניין בשום דבר מלבד כסף; שרודף אחרי רווחים כלכליים, שבא למקצוע לא מתוך אידיאולוגיה ושליחות ולא מתוך חמלה או אהבת האדם אלא אך ורק בגלל הנושא הכלכלי. אנחנו היינו אחרים: גרנו בבתי החולים, היינו נשארים עוד ועוד שעות, בעוד שכל מה שמעניין את הצעירים זה לחזור הביתה".

ד"ר מנור העידה כי שמעה בעיקר מדרג מנהלי המחלקות כי "זה לא אותו מוסר עבודה כמו שלנו היה". מנגד ציינה, על סמך הראיונות שקיימה, כי גם לרופאים הצעירים בטן מלאה על הדור שמנהל את המערכת. הם באים בטענות לבכירים על כך שאינם רואים את המציאות כפי שהיא: נפח העבודה השתנה לעומת העבר, והמתמחים כורעים תחת העומס. "הדור הוותיק לא מבין אותנו וחושב שאצלו זה היה הרבה יותר קשה, אבל בעצם הוא לא יודע שמה שאנחנו רואים בתורנות אחת במיון זה הרבה יותר ממה שהם ראו בשבוע", נאמר.

הרופאים הצעירים, מציינת החוקרת, טוענים בין השאר כי "הבכירים רואים עצמם כסגנים של אלוהים, יכולים לעשות מה שהם רוצים. לוותיקים יש קושי אדיר לפרוש לגימלאות, רבים מהם בוחרים להמשיך לעבוד בכל מחיר".

בדיווח צוטט פרופ' דרור מבורך, מנהל פנימית ב"הדסה": "למדתי להעריך דווקא את תפישת העולם החדשה והשונה של הצעירים: אין ספק. הדור השתנה, החיים קצת שונים מהתקופה שבה הייתי מתמחה, אבל יש לא מעט מתמחים עם סקרנות אמיתית ומסירות גבוהה לעבודה. ראינו זאת בתקופת הקורונה. עם זאת, הם מסתכלים יותר על חיי המשפחה וצרכים אחרים, ובצדק לדעתי. אני מרגיש שפספסתי".

בסיכום, ציינה לינדר: "שילוב ההיררכיה החזקה בבתי החולים, מעמד העל של הרפואה הבכירה בתרבות הרפואית, התלות של הצעירים במנהלים שלהם לצורך התקדמות וגם השמרנות והאיטיות של אימוץ חידושים וכן מסורות ארוכות שנים, שהן בין מאפייני עולם הרפואה - כל אלה תורמים לפער בין הדורות. יעברו שנים ויתנהלו מאבקים מרים עד שתופעות דוריות כמו שינויי העדפות וערכים ששוק העבודה הפרטי וההיי-טק מתמודד איתם בזריזות ובגמישות יחסית, יופנמו במערכת הבריאות".

נושאים קשורים:  רופאים בכירים,  רופאים מתמחים,  קיצור תורנויות,  פער בין דורי,  גילנות,  ד"ר שלומית מנור,  פרופ' דרור מבורך,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
31.08.2022, 19:35

זה נכון מה שהצעירים חשים ואומרים. הבכירים הותיקים בעיקר מנהלי המחלקות חושבים שאם בזמנם היה קשה מאד מותר שיהיה קשה גם לצעירים ואם בזמנם נאלצו לעבוד 24 שעות עם עמידה על הרגליים ולחזור הביתה מרוסקים ומטורפים מעצבנות למה שזה לא יהיה גם לצעירים עכשיו?
התנאים של השרות הצבאי לפני עשרות שנים לא דומה לזה של היום, הכל השתנה לטובה. בתורנות לפני ארבעים שנה היה העומס על הרופא קשה מאד .בינתיים היקף העבודה גדל לאין שיעור גם בגלל הטכנולוגיה והמיחשוב ועוד. אנו גם מכירים את המעללים של אנשי האוצר שמבטיחים ואחר כך אומרים נכון הבטחנו אבל אין לנו כסף
אין לעבדים מה שיפסידו חוץ מהכבלים. אני מחזק את ידם של המתמחים.

אנונימי/ת
01.09.2022, 11:10

היות ובמדינות מערביות רבות אין תופעה של עבודת רופא רציפה של 26 שעות,אז מין הראוי ללמוד מהם ולגבש מודלים דומים גם לרופאים בארץ. מצוקת כוח האדם ברפואה עלולה להחמיר אם נכפה על הדור הצעיר של הרופאים תנאי עבודה שכבר לא מתאימים לזמננו. בעבר לא היו תביעות משפטיות כה רבות כמו היום, ומעמד הרופא גם היה שונה ואחר.

אנונימי/ת
01.09.2022, 12:41

פעם הרופאים חשבו את עצמם לאלוהים - הרופאים הבכירים לא מסתדרים עם המטופלים שלהם שמערערים על סמכותם ומסתמכים יותר על האינטרנט וגוגל מאשר על מה שהרופא קובע. לציבור המטופלים יש חלק חשוב במרידה נגד הפרדיגמה המיושנת של הבכירים - המתמחים צריכים ללמד את הבכירים דרך ארץ!!!