חדשות

מכה לרופאים המתמחים: קיצור התורנויות נדחה ליותר משנה

הדחייה על רקע איסור היועמ"ש לקיים מו"מ על הקטנת שכר המתמחים בתקופת בחירות | ארגון הרופאים המתמחים מרשם: "הכישלון הגדול ביותר של הממשלה והעומד בראשה. אנחנו לא נעמוד מנגד"

הפגנת הרופאים המתמחים מול בית ראש הממשלה יאיר לפיד. צילום ארכיון: "מרשם"

הממשלה דחתה את קיצור תורנויות המתמחים לספטמבר 2023. בהודעה שהגישה שרת הכלכלה אורנה ברביבאי לבית המשפט, נכתב כי הקיצור במתכונת של תורנויות של 18 שעות ייכנס לתוקף שנה וחצי לאחר התאריך המקורי בו היה אמור להתחיל - אפריל 2022.

הדחייה מיוחסת לבחירות המתקרבות, ולקביעתה של היועצת המשפטית לממשלה שאי אפשר לנהל מו"מ על שכר המתמחים – שאמור להיפגע בגלל קיצור שעות התורנות, בתקופת בחירות.

רוני לינדר חשפה ב"דה מרקר" כי בימים האחרונים עלו הצעות להגיע לפשרה של קיצור התורנויות ל-21 שעות - קיצור שלא היה גורר ירידה משמעותית בשכר - אך ההצעה נדחתה על ידי משרדי הבריאות והכלכלה.

במהלך השנה האחרונה הרופאים המועסקים בתורנויות ניהלו מאבק, בהובלת ארגון מרשם, לקיצור 26 שעות התורנות. לאחר איומי התפטרות של מאות רבות של מתמחים, הושג הסכם בין המתמחים ומשרד הבריאות. כזכור, באוקטובר האחרון הכריז שר הבריאות ניצן הורוביץ כי משבר קיצור תורנויות המתמחים הסתיים והוצגו "אבני הדרך" בתאריכים ברורים בלוח הזמנים ליישום התכנית שיעדה הוא קיצור תורנויות המתמחים מ-26 שעות ל-18 בלבד וכן הגבלת מספר התורנויות החודשיות שיבצעו – ללא יותר משש. השר הורוביץ הציג אז את מה שכינה "מפת הדרכים לקיצור התורנויות" והודיע, יחד עם מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, כי פרטי המהלך "שוגרו באגרת מיוחדת למתמחים ולמתמחות בכל בתי החולים בארץ".

השבוע אמור היה להתפרסם היתר ההעסקה החדש עבור תורנויות הרופאים המתמחים, בחתימת שרת הכלכלה, אך כאמור הממשלה דחתה את קיצור תורנויות המתמחים לספטמבר 2023.

הרופאים המתמחים: "בכייה לדורות"

תגובת ארגון הרופאות והרופאים המתמחים "מרשם" לפרסום ההיתר: "הממשלה הזאת נכשלה. לפני כמעט שנה התחייבו לשים סוף לתורנויות של- 26 שעות וברגע האמת, בשנייה שיכלו, הסירו מעצמם אחריות ודחו את הקיצור לעוד יותר משנה, בלי שום התחייבות ובלי קיצור תורנויות במרכז הארץ. ברביבאי התקפלה, לפיד אישר את ההתקפלות".

עוד מסרו בארגון: "למרות ההתחייבויות השלטוניות וההכרזות הפומפוזיות בתקשורת לציבור - המתמחים נשארו בלי כלום - דחיית ההיתר לסוף שנת 2023: בלי תקציב ובלי שום ודאות ריאלית, כמוה כגזר דין מוות לקיצור בפועל. המתמחים ימשיכו לקרוס בתורנויות של 26 שעות, ימשיכו לשלם בבריאות ובחיים שלהם ושל המטופלים. הממשלה הזאת נכשלה ערכית ומקצועית לכל אורך הדרך ובפועל ממשיכה העסקה פוגענית ומסוכנת בתנאים של עבדות.

"הבעיה הבוערת ביותר במערכת הבריאות, שנגררת בגלל חוסר משילות והתקפלויות ערכיות, נקברה היום עמוק במגירה, לפחות לשנה, ואולי לתמיד, בלי שום התחייבות קונקרטית לקצר את התורנויות ולתת לרופאות ולרופאים המתמחים תקווה.

"אנחנו דורשים מרוה"מ לקחת אחריות ולשנות את ההחלטה האומללה הזו. לממשלה היתה כמעט שנה להיערך לקיצור התורנויות. כל התירוצים לא יכולים להסתיר את חוסר המנהיגות וההתקפלות הערכית, המוסרית והמקצועית. לא רק שהקיצור נדחה למועד לא רלוונטי, גם הושמט ממנו, לאור התנגדות האוצר שמנסה לחסוך תמריצים לפריפריה, קיצור התורנויות במרכז הארץ, כפי שנקבע בדו"ח מנדלוביץ'. צריך להבין את המשמעות: קיצור התורנויות, אם ייצא לפועל מתישהו בספטמבר 2023, יישאר נחלת הפריפריה בלבד ויחול על פחות מ-3% מהמתמחים בלבד".

במרשם ביקשו להדגיש: "הבוקר הזה ביטלה בפועל ממשלת ישראל את קיצור התורנויות בבתי החולים במרכז הארץ על דעתו של ראש הממשלה שמסרב לפעול בנושא. אם קיצור התורנויות לא ייצא לפועל, על פי מה שסוכם והובטח, זו תהיה בכייה לדורות אבל מעל הכל הכישלון הגדול ביותר של הממשלה והעומד בראשה, ואנחנו לא נעמוד מנגד".

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  ארגון מרשם,  רופאים מתמחים,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
31.07.2022, 13:11

היה ברור

היה צפוי

הורביץ כמובן כשל בכל רמה שהיא והוא באמת בדיחה עצובה אולי העיקרית.

אבל לא רק הוא.
וכל השחקנים כולל מירשם והר'י הראו חוסר בגרות, אספירציות פוליטיות ילדותיות ולכן הכשלון גם שלהם ושל כולנו.

אנונימי/ת
31.07.2022, 13:13

ליבי עם המתמחים. מאבק ראוי וכולי תקווה שלא יאמרו נואש וימשיכו לעמוד על זכותם לתנאי עבודה סבירים

אנונימי/ת
01.08.2022, 19:42

יצאו קירחים מכאן ומכאן. קיצור משמעותו ירידת משכורת, הוספת תקנים והארכת התמחות. זה היה צריך להיות ברור ומוסכם. עכשיו הכל חוזר אחורה לשנים.

אנונימי/ת
01.08.2022, 20:31

מכה למרשם ולקריירה הפוליטית של ריי ביטון. המתמחים לא קשורים לסיפור.

02.08.2022, 06:46

אכן

02.08.2022, 15:18

אני ותיק במערכת. אמרתי לכם.
לא יהיה יותר טוב גם במלר''דים, לצערי.
אלה שצריכים אתכם לא מקבלים שרות מתורן עייף