חדשות

מחקר בבר אילן עמד על נזקי המשמרות הארוכות בקרב מתמחים

רופאים מתמחים מבצעים יותר עבירות נהיגה לאחר משמרות ארוכות ורובם מנהלים אורח חיים לא בריא: מעשנים, סובלים מהשמנה ומעייפות כרונית | המתמחים הפגינו אמש מול בית רוה"מ לפיד בדרישה לקיצור התורנויות

הפגנת הרופאים המתמחים אמש מול בית ראש הממשלה יאיר לפיד. צילום: "מרשם"

מחקר חדש ומעורר דאגה על הקשר שבין בריאותם של מתמחים ברפואה, לבין המשמרות הארוכות בנות 26 השעות שהם נאלצים לבצע, הוצג בכנס השנתי ה-30 של המכון לחקר הגורם האנושי לתאונות דרכים, שהתקיים בסוף השבוע (ה') באוניברסיטת בר אילן, בשיתוף עם מרכז בר אילן לערים חכמות. את המחקר הובילו ד"ר חזן דני ופרופ' טובה רוזנבלום, מהמחלקה לניהול של אוניברסיטת בר אילן.

המחקר בוצע בקרב 60 מתמחות ומתמחים שעובדים במשך 26 שעות רצוף במסגרת התורנויות בבתי החולים. תוצאות המחקר העלו כי ביום השני אחרי המשמרת דיווחו הרופאים והמתמחים על ביצוע יותר עבירות תנועה, יותר טעויות בנהיגה והתנהגות אגרסיבית על הכביש. כן זוהו ירידה קוגניטיבית, דיכאון, השמנה חולנית, עצבנות יתר ועייפות כרונית.

עוד נמצא כי רוב המתמחים סובלים מאורח חיים לא בריא: רובם מעשנים, סובלים מהשמנה, שותים הרבה קפה, צורכים אלכוהול וסובלים מבעיות הנגרמות משינה מועטה מדי.

פרופ' טובה רוזנבלום, ראש המכון לחקר הגורם האנושי לתאונות דרכים, אמרה כי "הממצא החדשני שמציג המחקר הוא שבשונה ממה שמקובל לחשוב וממה שידוע. משמרות 26 שעות גורמות נזק לא תמיד מיד בתום המשמרת אלא גם יום-יומיים אחרי ולפעמים אפילו לפני המשמרת מרוב לחץ. ברגע שתהיה מודעות לכך, תהיה התייחסות לסבל של המתמחים בגין המשמרות הארוכות".

בתוך כך הפגינו אמש (מוצ"ש) כ-100 מתמחים מול ביתו של ראש הממשלה יאיר לפיד וקראו לו לקצר את התורנויות תחת הסיסמה "26 – יאיר תתבייש" ו"אורנה (ברביבאי) ולפיד מכרו את המתמחים".

מארגון הרופאים המתמחים מרשם, שארגן את ההפגנה, נמסר: "היתה למערכת ולכל הנוגעים בדבר כמעט שנה להיערך לקיצור התורנויות. בינתיים, המתמחות והמתמחים ממשיכים לעבוד בתורנויות של 26 שעות, מסכנים את עצמם ואת הציבור. עד יום ראשון, צריכה שרת הכלכלה לפרסם את היתר ההעסקה, שבפועל יקצר את התורנויות ל-16 שעות והוא צריך לכלול קיצור גם במרכז".

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  רופאים מתמחים,  מחקר,  אוניברסיטת בר אילן,  ארגון מרשם,  חדשות,  הפגנה
תגובות

באמת בדיחה
שאלו את המתמחים האם עשו יותר עברות תנועה.
תשאלו את אישתי-אחרי 30 שנות 8-10 תורנויות בחודז, חלקן 32 שעות וחלקן ק4 שעות אני עברין תנועה, אלים, לא נחמד ולא בסלן, מתפרץ בקלות ופוגע בזולת.ואולי לאור הממצא אפשר להפנות את כלל הרופאים למשרדי ביטוח לאומי ומס הכנסה בדרישה לאשר לנו סעיפי נכות ופטור ממס הכנסה. ממש מחקר פורץ דרך.
ואפשר לשלוח המחקר לגאמה תחת הכותרת רופא שלא ישן עייף