חדשות

ביה"ח ברזילי נאלץ להחזיר תרומה של 6.4 מיליון דולר לקרן הלמסלי

דה מרקר: ביה"ח העביר עמלה של מיליון דולר מהתרומה לחברת תיווך ללא ידיעתה של הקרן ובניגוד גמור להסכם איתה | במשרדי הבריאות והאוצר התעלמו מפניית הקרן | "ברזילי": "טעות בתום לב"

בית החולים ברזילי. צילום: מרים אלסטר / פלאש 90

בית החולים ברזילי באשקלון החזיר בחודש שעבר לקרן הלמסלי האמריקאית, התורמת הגדולה ביותר לבית החולים בפרט ולמערכת הבריאות הישראלית בכלל, 6.4 מיליון דולר, כ-22 מיליון שקל, לאחר שהתגלה שנעשה שימוש לרעה בתרומה. התרומה היתה מיועדת להקמת מחלקה כירורגית ממוגנת. כך מדווחת הבוקר (ד') רוני לינדר ב"דה מרקר".

ביקורת שערך החשב הכללי באוצר במאי 2020 העלתה שבית החולים העביר עמלה של מיליון דולר מהתרומה של הקרן לחברת תיווך בשם "פוליטיאה" – וזאת בלי ידיעתה של הקרן ובניגוד גמור להסכם איתה – הקרן מכניסה לכל הסכמי התרומה שלה סעיף שאוסר על תשלום עמלות מהתרומות למתווכים או גוזרי קופונים. בהמשך התברר כי "פוליטיאה" היא למעשה חברה של שני אנשים, אחד מהם הוצג לאנשי הקרן כמתנדב בבית החולים ולא כמגייס תרומות, אך מבחינת הקרן לא היה לו כל קשר להחלטה שלה לתרום לבית החולים.

עוד נמצא בדו"ח כי בהסכם בין "ברזילי" ל"פוליטיאה" מ-2019 מופיע סעיף חדש, "סעיף הלמסלי", לפיו "פוליטיאה" תקבל 15% מכל תרומה של הקרן, בלי קשר לגובה התרומה. זאת בניגוד לעמלות התיווך מתורמים אחרים שנקבע כי יהיו מדורגות (בשיעור הולך ויורד) לפי גובה התרומה. בעקבות הדו"ח, הקרן פנתה לנציבות שירות המדינה בדרישה לשקול מחדש את מועמדותו של מנהל "ברזילי" דאז פרופ' חזי לוי, לתפקיד מנכ"ל משרד הבריאות. ועדת המינויים, בראשותו של הנציב דניאל הרשקוביץ, החליטה לאשר את המינוי, למרות הדו"ח.

במקביל, פנתה הקרן ל"ברזילי" בדרישה להשבת הכספים שנתנה לו בהסכם התרומה מ-2019 ומינתה את פירמת רואי החשבון PwC לבצע ביקורת מטעמה בארגון. במכתב ששיגר בא כוחה של הקרן, עו"ד רן שפרינצק, לביה"ח, הוא מציין כי הביקורת העלתה "שימוש לרעה מצד 'ברזילי' בתרומות הקרן, הפרות רבות של הסכמי התרומות של 'ברזילי' עם הקרן ובזבוז של יותר ממיליון דולר מכספי התרומות לתשלומי 'עמלות' או 'דמי תיווך' לחברת פוליטיאה".

בשנתיים מאז נחשפה הפרשה, פנתה קרן הלמסלי שוב ושוב לשרי הבריאות והאוצר, הן בממשלה הקודמת הן בנוכחית, וכן לחשב הכללי יהלי רוטנברג וביקשה שהמדינה תפעל נגד "ברזילי" וכנגד האחראים למעשים האסורים לכאורה. אלא שפנייתו של הגוף שמממן בנדיבות כל כך הרבה מוסדות בריאות בישראל, על השימוש לרעה שנעשה בכספו, זכתה להתעלמות מוחלטת מהשרים ומהחשב הכללי.

ממשרד הבריאות נמסר בתגובה לפנייה של "דה מרקר" כי "המשרד מוקיר את פעילותה יוצאת הדופן והמשמעותית של קרן הלמסלי לטובת פיתוח מערכת הבריאות הציבורית בישראל. בחודשים האחרונים מתבצעת עבודת מטה של החשב הכללי באוצר, רשם העמותות ומשרד הבריאות בהבניית נוהל מעודכן המסדיר את ההיבטים של קבלת תרומות במערכת הבריאות". במשרד האוצר הסבירו כי העבירו את ממצאי דו"ח הביקורת על "ברזילי" להמשך טיפול באגף המשמעת בנציבות המדינה. מהנציבות נמסר כי עוד במאי 2020 בוצעה בחינה באשר לאפשרות לפתוח בחקירת משמעת ו"המסקנה היתה כי לא קיים פוטנציאל ממשי לאיסוף ראיות במסגרת החקירה אשר יוכלו להוביל להעמדה לדין משמעתי".

מ"ברזילי" נמסר כי "הסכומים המצוינים בכתבה אינם נכונים כלל... ("דה מרקר" טוען כי ההסכם הסופי והחתום נמצא בידיו). יודגש כי בית החולים בנה בכספי התרומה את כל אשר סוכם עם קרן הלמסלי לשביעות רצונם המלאה... פרט לאשר התחייבנו לבנות בכסף שבסופו של יום הוחזר מתוקף ההסכם לקרן. כלל הביקורת ותרומת הלמסלי נבדקו על ידי משרדי הממשלה הרלוונטיים ודו"חות הביקורת נסגרו לאחר שהובהר שמדובר בטעות שנעשתה בתום לב".

הקרן פעלה באופן נחוש מול "ברזילי" וקיבלה בחזרה את כספה מבית החולים. בחודשים האחרונים היא גם פתחה בביקורת במוסדות נוספים שהיא תורמת להם, כדי לוודא שאין מקרה דומה לזה שאירע ב"ברזילי".

נושאים קשורים:  חדשות,  קרן הלמסלי,  תרומות,  בית החולים "ברזילי"
תגובות
אנונימי/ת
13.07.2022, 22:34

מושחתים לכלא !!!

אנונימי/ת
14.07.2022, 16:03

לבכות או לצחוק? עדיף לצחוק ...זה מזכיר לי בדיחה על שני יהודים מוישה ואהרון שעוברים מול כנסייה ורואים שם שלט גדול :" תיכנסו ,תתנצרו ותקבלו 50 דולר מתנה ( או כול מטבע אחר)" : מוישה אומר לאהרון בוא ניכנס נתנצר כאילו ועוד נרוויח כסף קל... אהרון משיב לו : תיכנס אתה ואני אמתין לך ואכנס אולי מייד אחריך.... וכך היה... בסוף מוישה יוצא ואהרון שואל אותו: נו? קיבלת את הכסף? ועל זה מוישה עונה לו : אתם היהודים ! רק על כסף חושבים !! .... וזה בדיוק המקרה של בית החולים...

אנונימי/ת
15.07.2022, 10:33

עולות המון שאלות שהתחקיר לא התייחס אליהן:
מי היא חברת פוליטיאה ומי האנשים שמרכיבים את הנהלתה?
מי החליט שהיא תקבל דמי תיווך ?
מה היא עשתה בפועל בעבר?
מי החליט לתת לה את הכספים במקרה הזה?
בד"כ מתן תרומה מלווה במתן כסף מקביל ע"י המדינה "matching" האם הכסף הזה הוחזר?
מה העלה הפיקוח על התרומות האחרות של בית החולים?
מה חלקו של חזי לוי בענין?

אנונימי/ת
15.07.2022, 19:13

גילוי נאות אני רופא בברזילי. חזי לוי הוא מנהל אחד בדורו ותרומתו לברסילי לא תסולא בפז. אחרי שנים של סטגנציה הוא הביא את בית למאה העשרים ואחת. הוא הקים את המבנה התת קרקעי המשוכלל בישראל, בית החולים הכירורגי ובית החולים השיקומי ועוד ידו נטויה. נערכה חקירה ואם היה נגוע בשחיתות לא היה מתמנה למנכ"ל משרד הבריאות. אני לא יודע מי זו פוליטיאה (בטח לא זו של אפלטון) אבל בעובדה כספים שנתרמו הלכו רובם ככולם לבנייה והקמה של מתקנים שקידמו את רמת השירות של בית החולים לאין שיעור.

24.07.2022, 06:57

אנונימי שכמוך , איך גילוי נאות מתיישב עם אנונימיות והסתרה ?! קראתי והתחלחלתי , גם בתרומות מספסרים . האם ניתן לומר ש"גם בארזים (רופאים) נפלה השלהבת ....". התשובה ממש לא, שכן לצערי ולדאבוני הרופאים כבר אינם ארזים ובמקרים רבים , אינם אלא עשבים שוטים. מן הראוי שההסתדרות הרפואית תדאג גם לטוהר המידות ושמם הטוב של חבריה.