חדשות

עדות של רופאה שהוטרדה מינית: "רק כשרעדתי ממה שעשה לי, הוא הניח לי"

צפו בעדותה הקשה של ד"ר אביטל אבריאל, שהוטרדה על ידי מנהלה בבית החולים: "אין עוד מגזר שנהנה מפריבילגיה לעשות מה שהוא רוצה ועוד להמשיך להתקדם"

ד''ר אביטל אבריאל, מומחית במחלות ריאה. "לא הפרקליטות ולא הנציבות הואילו בטובם לדאוג לי"

לאחר שבשבוע שעבר פורסם נוהל משרד הבריאות לטיפול בהטרדות מיניות של עובדי רפואה, קיימה אתמול (ג') ועדת הבריאות בכנסת, בראשות ח"כ עידית סילמן, דיון בנושא "פגיעות מיניות במערכת הבריאות". זאת, בעקבות התחקירים האחרונים שבהם חשפו נשים שעובדות במערכת על הטרדות מיניות מצד אנשי סגל בבתי החולים. בדיון נטלו חלק רופאות ששיתפו את סיפורן האישי הכואב על הטרדות מיניות ופגיעה מינית בידי אנשי צוות רפואי בבתי החולים.

ד''ר אביטל אבריאל, מומחית במחלות ריאה, סיפרה על ההטרדה והפגיעה המינית שחוותה מצד מנהלה בבית החולים, ואמרה: "המתלוננות, ללא קשר לאישיות ולאיכות העבודה שלהן, יוכתמו על ידי התלונות ולא יישארו במערכת. הן ייתפסו ככאלו שלא יודעות להסתדר במערכת ולהחליק דברים".

צפו בעדותה של ד"ר אבריאל:

ד"ר אבריאל תיארה: "על ההטרדות המיניות שחוויתי ממנו (מהמנהל), הוא אמר כי 'לא ראוי להגביל יחסי חברות'. רק שרעדתי ממה שעשה לי, הוא הניח לי. ההטרדות כללו טלפונים בכל שעות היום והערב; שאני צריכה לעשות שיהיה לו טוב והוא לא מצליח להירדם כי הוא במחשבות עלי. הוא החל לנקוט נגדי בפעולות של התעמרות. נישל אותי מכל סמכויות שקיבלתי בניהול יחידה. איים עליי, נעל את חדרי ובהמשך דאג שאנשי ביטחון לא יפתחו לי את המקום".

לדבריה, "לא הפרקליטות ולא הנציבות הואילו בטובם לדאוג לי. עבדתי תחת מרותו כמעט חודשיים. הנהלת בית החולים התגייסה לטובת המנהל".

את הגשת התלונה בנציבות שירות המדינה היא תיארה כחוויה משפילה ביותר: "מי שחושבת להתלונן, צפויה להיחקר עשר עד 12 שעות בכל פעם כפול ארבעה פעמים. נחקרתי בקפידה על הלבוש שלי שגרם לגירוי ועל זה שאני שקרנית שממציאה הכל. אסור היה שייכנס איתי מישהו לכל הבירור. לפעמים חשבתי שאני עשיתי רע. המנהל תיאר כמה אני בעייתית ומתלוננת ושלא יעזו להעסיק אותי".

עוד אמרה ד"ר אבריאל: "אני אמא לארבעה ולא תכננתי שחיי יעברו בחדרי חקירות. איך ייתכן שרופא, שלא נחקר ולא נענש, רק מתקדם. אין עוד מגזר שנהנה מכזו פריבלגיה, ש(הרופאים המטרידים) יכולים לעשות מה שהם רוצים ולהמשיך להתקדם".

עו"ד גיא דוד, ממונה בנציבות שירות המדינה, אמר בדיון כי נוהל מסירת עדות בנציבות מופיע באתר וניתן לכל אחד לראותו. לדבריו, במקרים שתוארו בדיון, נעשתה בחינה מחודשת גם על ידי הפרקליטות והסכימו לקבל את עמדת הנציבות כי מחוסר הראיות בתיק, הוא נסגר. עוד אמר כי מי שמבצעת את גביית העדות היא עו"ד שמוכשרת לטיפול בנושא פגיעות מיניות.

ד"ר אורנה בלונדהיים מקבוצת Me2Med ציינה כי על פי הנתונים שבידיה כל מתמחה שנייה עוברת הטרדה מינית. "אלה סיפורים מזעזעים ומספרים מזעזעים", אמרה. "צריך למנוע את הקלות שבה הדברים קורים. צריך שיהיה צוות שמייצר יותר ביטחון לבוא ולהתלונן אליו ולהגדיל את מדרג הענישה".

יעל שרר, מנהלת הלובי למלחמה באלימות מינית, אמרה בדיון: "שמעתי לא מעט פעמים ממנהלי בתי חולים על אפס סובלנות ועל כך ש'אצלנו אין את הדברים האלה' וכו', אבל כשאני מגיעה לאחר מכן לבדוק דברים, נאמר לי ש'זה מורכב' ו'את לא יודעת מה היה שם...', או שאני מקבלת תשובות שלא רוצים לפגוע בציבור ויש ניתוחים שמחכים ואי אפשר לעשות כך וכך. לא ייתכן שמנהלי בתי חולים ידברו בשני קולות. משרד הבריאות צריך למנות מישהו מיוחד שיטפל בהטרדות הללו בתוך הצוות".

פרופ' נעמה קונסטנטיני, יו"ר המועצה הלאומית לבריאות האישה, אמרה: "המועצה הלאומית לבריאות האישה של משרד הבריאות תמשיך לדחוף לקידום הנוהל וטיובו על מנת שיהפוך לנוהל עם "שיניים'. הנוהל צריך לכלול התמודדות עם המעבר של מטרידים ממקום עבודה אחד למקום שני, מבלי שאיש יודע על התלונות שיש לגביו. בנוסף, צריך שיהיה טיפול מהיר בתלונות ולא הסחבת הקיימת כיום גם במוסדות של נציבות המדינה וגם במערכת הבריאות. כל מתלוננת צריכה להרגיש בטוחה נפשית ומקצועית כשהיא מעזה להתלונן".

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש, אמר בסיכום הדיון: "זו היתה ישיבה עם עדויות קשות ביותר. רשמתי במהלכו הרבה דברים שיש עלינו לקדם ומקווה ביותר שאצליח במשימה למגר את התופעה של ההטרדות המיניות במערכת הבריאות".

יו"ר הוועדה סילמן הודיעה בתום הישיבה כי תעקוב אחרי הנושא ותפעל להקמת צוות משותף למשרד הבריאות, לארגונים ולמשרדים הנוספים העוסקים בתחום שיטפל בנושא כדי לקדם את חיזוק מעמד הממונות על הטרדה מינית, הכשרות, חקיקה, תקצוב קמפיינים, סיוע לקידום ההגנה ויצירת מרחב בטוח לנפגעים ולנפגעות. "זו תופעה שמחייבת מיגור ומעוררי השראה הם המתלוננות והמתלוננים שהחליטו לחשוף עצמם אל מול המצלמות עם עדויות לא פשוטות ומצמררות", סיכמה.

נושאים קשורים:  הטרדה מינית ברפואה,  פגיעה מינית,  ועדת הבריאות בכנסת,  חדשות,  ד"ר אביטל אבריאל
תגובות
17.06.2022, 00:08

עצוב מאוד.

אנונימי/ת
17.06.2022, 10:53

נניח שאני מקים מרפאה/רשת/חברה של רופאות ורופאים שסבלו מהתעמרות במקום העבודה (הן הטרדה מינית והן "סתם" התעמרות), ושההכנסות שלה ילכו להוצאות על טיפולים רגשיים לרופאים שנפגעו, על מימון הוצאות משפט ועל תרומות לעמותות שעוסקות בפגיעות מיניות. מי ירצה/תרצה לעבוד איתי?