מחקרים

התוצאים הקרדיווסקולריים של סמגלוטייד

ההשפעה המגינה של סמגלוטייד על אירועים קרדיווסקולריים נצפתה ללא תלות ברקע של טיפולים בקו ראשון לסוכרת

מטפורמין (צילום: אילוסטרציה)

מחקרים על תוצאים קרדיווסקולריים (CVOT: Cardiovascular outcome trials) נערכים על רקע טיפול סטנדרטי, הכולל טיפול עם מטפורמין. במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Cardiovascular Diabetology', מטרת החוקרים הייתה לקבוע האם ההשפעות הקרדיווסקולריות של סמגלוטייד ושל אגוניסטים לקולטנים ל-1-GLP אחרים משתנות בהתאם לשימוש עם מטפורמין.

החוקרים ערכו אנליזת פוסט-הוק על סמך נתונים מסוכמים (pooled) של SUSTAIN 6 ו-PIONEER 6 CVOT בנבדקים עם וללא טיפול עם מטפורמין בתחילת המחקר. בנוסף לכך, החוקרים ערכו מטא-אנליזה ברמת trial-level בהתבסס על נתונים משבעה CVOTי- GLP-1RAs-SUSTAIN 6, PIONEER 6, HARMONY OUTCOMES, LEADER, REWIND, EXSCEL ו-AMPLITUDE-O, הכוללים מבוגרים חולי סוכרת סוג 2 הנמצאים בסיכון מוגבר לתחלואה קרדיווסקולרית. הנקודה הסופית הראשונית הייתה משך הזמן עד לאירוע קרדיווסקולרי משמעותי ראשון (MACE: major adverse CV event).

בניתוח הפוסט-הוק, תת-הקבוצה ללא רקע של מטפורמין הייתה מבוגרת יותר, עם אינדקס מסת גוף (BMI) גבוה יותר, עם שיעור נמוך יותר של סינון גלומרולרי משוער, ובעלי סיכון קרדיווסקולרי גבוה יותר בבסיס לעומת תת-הקבוצה שטופלה עם מטפורמין. היחסי הסיכונים (רווח בר-סמך של 95%) להפחתת הסיכון ל-MACE תחת טיפול עם סמגלוטייד לעומת אינבו בתת-הקבוצות שטופלו עם מטפורמין, לעומת אלו שלא קיבלו טיפול זה, היו 0.70 (0.55;0.89) ו-0-86 (0.60;1.22), בהתאמה. לא נצפתה אינטרקציה מובהקת בין השפעת הטיפול על MACE ובין תת-הקבוצה אשר טופלה עם מטפורמין. ממצאים דומים נצפו עבור נקודות סיום קרדיווסקולריות אחרות. במטא-אנליזה, השפעת הטיפול (GLP-1RA לעומת אינבו) על תוצאים קרדיווסקולריים לא הייתה שונה בהינתן רקע טיפולי עם מטפורמין בבסיס, או ללא רקע כזה (סך הכל היחס בין יחס הסיכונים למטפורמין לעומת ללא מטפורמין 1.09 [0.96;1.22]).

לסיכום, ממצאי המחקר מצביעים על כך כי התוצאים הקרדיווסקולריים לטיפול עם סמגלוטייד היו דומים ללא קשר לקיום בסיס טיפולי עם מטפורמין. תוצאים אלו עשויים להיות דומים גם ב-GLP-1RA אחרים.

מקור:

Husain, M., Consoli, A., De Remigis, A., Pettersson Meyer, A. S., Rasmussen, S., & Bain, S. (2022). Semaglutide reduces cardiovascular events regardless of metformin use: a post hoc subgroup analysis of SUSTAIN 6 and PIONEER 6. Cardiovascular diabetology, 21(1), 64.

נושאים קשורים:  מחקרים,  סמגלוטייד,  תחלואה קרדיווסקולרית,  מטפורמין,  אגוניסט לקולטן GLP-1
תגובות