דעות

חוק ההסדרים החדש והפתרון המוזר לכפל ביטוחי בריאות

ההצעה ליצור חפיפה במתן שירות רפואי, שתאפשר ניצול התחלתי של הזכאות בביטוח הפרטי והשלמת השירות או ההחזר הכספי במידת הצורך בשב"ן, היא בלתי אפשרית

שלט מידע על שירותי רפואה פרטית ב"הדסה עין כרם". צילום: פלאש 90

ניהולה של מערכת הבריאות במדינת ישראל מאופיין בהעדר אסטרטגיה וראייה לטווח ארוך. מצב זה מוביל לכך שהמערכת לא מייצרת תכניות סדורות וארוכות טווח ומונעת בעיקר מאינטרסים קצרי טווח, משיקולים מקומיים ועכשוויים, מלחצים פוליטיים ואם תרצו בעיקר בשליפות פופוליסטיות מהמותן.

בחוק ההסדרים אותו מכין כרגע אגף התקציבים של משרד האוצר, מציע צוות הבריאות של האגף להטיל  על חברות הביטוח הפרטיות חובת תשלום ראשון, כך שבכל מקרה שבו אדם תובע כיסוי ביטוחי בתחום הניתוחים או הייעוצים, והוא מבוטח גם בביטוח בריאות פרטי וגם בביטוח בריאות ציבורי (שב"ן) והכיסוי קיים בשני הביטוחים. חברת הביטוח הפרטית תהיה מחויבת להפעיל את הפוליסה הפרטית לפני תכנית שירותי הבריאות הנוספים של קופת החולים.

ההצעה מעידה על חוסר ראיית מאקרו של מערכת הבריאות, על חוסר הבנה איך המערכת התפתחה  ובעיקר על חוסר תכנון קדימה.

תכנית כזו לא תעמוד במבחן משפטי - הרי לא יעלה על הדעת שהמדינה תכתיב לאזרח איך לעשות שימוש במוצר אותו רכש מכספו, כסף אותו הרוויח ביושר ועליו שילם מס הכנסה

מעבר לעובדה שתכנית כזו לא תוכל להתקיים ברמה התפעולית - זמינויות, תעריפים וכו' - לא לכל רופא ולא לכל בית חולים יש הסכמים עם שני הגופים (קופות החולים וחברות הביטוח), ולכן יצירת חפיפה במתן השירות שתאפשר ניצול התחלתי של הזכאות בביטוח הפרטי והשלמת השירות או ההחזר הכספי במידת הצורך בשב"ן, היא בלתי אפשרית.

תכנית כזו לא תעמוד כנראה במבחן משפטי והרי לא יעלה על הדעת שהמדינה תכתיב לאזרח איך לעשות שימוש במוצר אותו רכש מכספו, כסף אותו הרוויח ביושר ועליו שילם מס הכנסה על פי דין. מובן שגם מצבה הרעוע של הקואליציה והסיכוי הקלוש שחוק ההסדרים יעבור במתכונתו המוצעת מוציאים את העוקץ מהצעה מוזרה זו.

הבסיס להצעה הגיוני - אכן, אין סיבה שאזרחי מדינת ישראל ישלמו פעמיים על מוצר כמעט זהה, ביטוח פרטי וביטוח משלים - אבל הפתרון שגוי. הביטוח המשלים הוא ביטוח שנולד בחטא. כאשר חוקק חוק ביטוח בריאות ממלכתי, תחת לחץ כבד של קופת החולים מכבי, שכבר אז היה ברשותה מעין ביטוח משלים לחבריה, נכנע שר הבריאות דאז חיים רמון והסכים להשאיר תחת כנפי החוק "שיקצה", בדמות "ביטוח משלים".

חוק ביטוח בריאות ממלכתי הוא חוק סוציאלי, אולי החוק הכי סוציאלי שחוקק במדינת ישראל. חוק שמטרתו לאפשר לכל אזרח במדינת ישראל לקבל שירותי בריאות ללא כל התניה. שילמת מס בריאות או לא שילמת מס בריאות, אם וכאשר תידרש לשירות רפואי, כאזרח המדינה תקבל אותו. היקף הכיסוי נקבע על ידי הממשלה ומוגדר היטב בסל הבריאות. סל הבריאות לכלל אזרחי ישראל מורחב ו/או מצומצם על פי שיקולים כלכליים ותקציביים באופן שווה ואחיד לכולם.

ולפתע, בתוך במוצר השוויוני הזה  נפתח פצע מוגלתי בדמות הביטוח המשלים. אותו כיסוי שמעניק יותר שירותים, יותר זמינות, יותר בריאות, למי שיש לו כסף לשלם. את הפצע המוגלתי הזה צריך לנקז. צריך אומץ פוליטי. צריך הבנה וצריך תעוזה, אבל זו הדרך למנוע כפל ביטוח מאזרחי מדינת ישראל בלי לפגוע בעקרונות היסוד של הדמוקרטיה.

המדינה, הכנסת, הממשלה, הריבון, יעשו ככל יכולתם להרחיב את הכיסוי הרפואי הניתן לכלל אזרחי מדינת ישראל במסגרת סל הבריאות וחברות הביטוח ימכרו ביטוח פרטי למי שרוצה ולמי שהפרוטה מצויה בכיסוי. זו הדרך להבטיח רפואה טובה לכלל אזרחי מדינת ישראל.

הכותב הוא יו"ר חברת הייעוץ לביטוחים קבוצתיים "פרש קונספט", מומחה למדיניות בריאות, לשעבר סגן מנהל בית החולים אסותא וסמנכ"ל "הפניקס" וקופת חולים לאומית

נושאים קשורים:  ד"ר אודי פרישמן,  ביטוח בריאות,  חוק ההסדרים,  חדשות,  דעות
תגובות
אנונימי/ת
13.06.2022, 19:18

נשמה יקרה. אל תדאג. זה רק סעיף אחד שפוגע בחברות הביטוח ולא ברופאים. שאר הסעיפים פוגעים רק ברופאים. מאחר שלחברות ביטוח יש לובי הם יסירו את הסעיף הזה ו״נסתפק״ בשאר.
אף אחד לא יפגע בחברת הביטוח. הם נהנים כבר שנים מחוק ההסדרים

אנונימי/ת
15.06.2022, 21:11

ד״ר פרישמן הוא שופר ידוע של חברות הביטוח, ומשום מה נזעק תדיר להגן על הקוזקים הנגזלים האלה, הגופים המגעילים ביותר בשוק הישראלי…
״ לא יעלה על הדעת שהמדינה תכתיב לאזרח איך לעשות שימוש במוצר אותו רכש מכספו, כסף אותו הרוויח ביושר ועליו שילם מס הכנסה על פי דין״, וואללה?
וללכת לכל רופא שיבחר אותו אזרח מסכן הוא יכול? הרי המדינה באדיבותה נתנה לחברות הביטוח על מגש של כסף את האפשרות לבטל את שיטת ההחזר, והשאירה להן רק את שיטת ההסדר, שצמצמה משמעותית את יכולת הבחירה של אותו אזרח מוכה…
אז, שלא יעבדו עליכם!