חדשות

"פיענוח צילומי חזה בישראל כבר לא נעשה על ידי רדיולוג ואנשים מתים"

בזמן שמאות רדיולוגים בישראל עובדים בחברות לשירותי רפואה בבתי חולים בחו"ל, יו"ר האיגוד הרדיולוגי, פרופ' אילן שלף, מתריע בוועדת הבריאות בכנסת על מחסור של 250 רדיולוגים

פיענוח בדיקת CT. אילוסטרציה

נושא המחסור החמור ברדיולוגים עלה אתמול (ב') לדיון בועדת הבריאות בכנסת בעקבות הצעה לדיון מהיר של חה"כ יעל רון בן משה, אופיר כץ, אורי מקלב ויעקב מרגי. מקצוע הרדיולוגיה לאבחון ופיענוח של בדיקות MRI ,CT ובדיקות נוספות סובל כיום ממחסור בכוח אדם מקצועי. כיום, התור לביצוע בדיקות דימות הוא ארוך מאוד, ובמיוחד בפריפריה, שם מחכים ל-CT כחודשיים ול-MRI כשמונה חודשים.

המחסור האדיר ברדיולוגים גורם לכך שגם אחרי ההמתנה לבדיקה, ייקח בין חודש לחודשיים לקבל את תוצאות הבדיקה ולפיכך גם לאחר ההצהרה של שר הבריאות על תוספת מכשירים, זמני ההמתנה לא יתקצרו, כי לא יהיה מי שיוכל לפענח את הבדיקות. העיכוב הזה פוגע אנושות בבריאות האזרחים, ואף מסכן חיים.

פרופ' אילן שלף, יו"ר איגוד הרדיולוגי, אמר בדיון כי "אנחנו צפויים לחוות פרישה מאוד משמעותית של רופאים שעובדים בתחום והמחסור עוד יגדל הרבה יותר". לדבריו, "יש הרבה שרוצים להתמחות במקצוע אבל אנחנו מוגבלים ביישום שלהם. יש עלייה של 500% בכמות הבדיקות תוך כמה שנים ובעיקר כל בדיקה היא הרבה יותר קשה ומורכבת משום שיש בה פי 2 חתכים לבחון".

פרופ' שלף הוסיף כי על פי העלייה בכמות הבדיקות והפרטים, יש להכשיר עוד 250 רדיולוגים למערכת הבריאות בישראל. לדבריו, "צילומי חזה כבר לא מפוענחים במדינת ישראל על ידי רדיולוג ואנחנו מפספסים בזה וחולים מתים. אם לא יגדילו את מספר הרדיולוגים, אנחנו נהיה במצב נוראי. אנחנו המספר הכי גבוה בעולם של בדיקות פר מכשיר".

ד"ר רותם סיון הופמן, מנהלת מכון הדימות בבית החולים מאיר בכפר סבא, סיפרה: "אני מקבלת דיווח במייל כמה זמן כל רופא צריך לפענח ורואה את הקצב. לצערי, כל רדיולוג יודע לומר שבדיוק בדיקה שהשאיר לקצה הרשימה, הוא מגלה בה גרורות במוח. המכשיר אצלנו עומד ריק מהשעה תשע בערב וכך גם במקומות אחרים. כולנו בתקינת יתר שמסיטים רופאים לטובת הרנטגן. צריך שמשרד הבריאות יידע לקבוע כמה רופאים צריכים פר כמות בדיקות ולא פר כמה מיטות - רוב ההפניות למיון מסתיים ברנטגן ושם לא רלוונטי כמות המיטות של בית החולים".

פרופ' נתן פלד, יו"ר המועצה הלאומית לדימות, סיפר כי התחיל לעבוד בתחום ב-1985 ומאז מספר הרדיולוגים לא השתנה. לדבריו, "לא ניתן לרוץ ולהדביק קצב אחרי משהו שגדל ב-15% בשנה, אלא לעבור לפענוח אצל הרופאים - קרדיולוג שיודע לנתח - יודע גם לפענח את הבדיקה".

ח"כ אורי מקלב ציין כי "כל מי שלשכתו פתוחה לפניות ציבור מקבל בלי סוף תלונות על מחסור במפענחים וכי לא מדובר רק בהמתנה אלא גם בפיענוח שמתעכב". עוד נאמר בוועדה כי יש רופאים שעושים פיענוח עבור חולים בחו"ל - חברות שזכו במכרזים של בתי חולים בחו"ל מעסיקות רופאים ישראלים שעובדים במשמרות ביום כדי לפענח בדיקות עבור חולים חו"ל במחיר שחוסך עבורם את התשלום  לעבודת הלילה.

ד"ר אסנת לוקסנבורג, ראש חטיבת טכנולוגיות במשרד הבריאות, הגיבה: "בדיקות דחופות מפוענחות מיידית. בבדיקות אמבולטוריות אכן יש זמן המתנה וזה משתנה בין סוגי בדיקות ובין בתי חולים ומערכות שונות. הקמנו עכשיו צוות שיבדוק את זמני ההמתנה בכל בדיקות דימות וכך נוכל לקבל תמונה מלאה".

מ"מ יו"ר הוועדה, ח"כ אלינה ברדץ' יאלוב, סיכמה את הדיון ואמרה כי "הקופות יעבירו לוועדה את כל הנתונים הרלוונטיים ואנחנו נסנכרן כדי לבדוק במהירות מהו החוסר ונבחן מה משרד הבריאות מתכנן לעשות מבחינת תקינה. תיכף כבר יש תקציב נוסף ועלינו להתכונן לכך".

נושאים קשורים:  איגוד הרדיולוגיה,  פרופ' אילן שלף,  ד"ר רותם סיון הופמן,  חדשות,  מחסור ברופאים,  בדיקות דימות,  פרופ' נתן פלד,  ד"ר אסנת לוקסנבורג
תגובות
אנונימי/ת
08.06.2022, 21:02

אולי אם כמות הבדיקות המיותרות שהחולים בקהילה עוברים תרד, יהיו מספיק מכשירים ומספיק מפענחים...

אנונימי/ת
09.06.2022, 07:16

חלמאות ממדריגה ראשונה - במקום לשים את הדגש ל-AI ולאוטומציה של פיענוחים על ידי מערכות מכונה שכבר הוכיחו את עצמן בדיוק רב יותר מבני אנוש - עדיין מתעקשים להגדיל את התקנים ולדרוש כספים במקום לפתור את הבעיה ולתכנן את העתיד