תיאור מקרה

תיאור מקרה: היפוגליקמיה היפראינסולינמית ביילוד

התינוקת לא היתה מועמדת לסקירה של היפוגליקמיה ביילוד כיוון שבאם לא זוהו גורמי סיכון, אך ייתכן שהיסטוריה של סוכרת הריון יכולה להוות סיבה להיפוגליקמיה היפראינסולינמית ביילוד

פרוביוטיקה מפחיתה בכי בתינוקות (צילום: אילוסטרציה)
התינוקת לא הפסיקה לבכות (צילום: אילוסטרציה)

היפוגליקמיה ביילודים היא מההפרעות המטבוליות העיקריות אשר עלולות לגרום לנזק מוחי בלתי הפיך. כמו כן, הערכה של הפרעה מטבולית של גלוקוז באם יכולה לנבא ולמנוע סיבוכים אלה בסמוך ללידה. בהתאם, לאבחון סוכרת בהריון אצל נשים הרות יש חשיבות בהגנה על הפרוגנוזה הנוירולוגית ביילודים. עם זאת, ישנן שיטות מגוונות לסקירה של סוכרת הריון. בנוסף, ההתערבות במקרים של היפוגליקמיה ביילודים יכולה להשתנות בהתאם לקווים המנחים השונים.

בכתב העת BMC Pregnancy and Childbirth מובא מקרה של פעוטה אשר נולדה בשבוע ה-37 להריון בלידה וגינלית ללא תשניק.

בבדיקת האם במהלך תקופת ההריון טרם הלידה לא נמצאו ממצאים אבנורמליים, כולל הפרעות מטבוליות של גלוקוז.

במהלך בדיקה שגרתית שעה לאחר הלידה, נראתה התינוקת לטרגית, חיוורת, היפוטונית והיא כמעט לא בכתה. בעקבות ממצאים אלה בוצעה הערכת חירום סיסטמית, והתינוקת אובחנה עם היפוגליקמיה היפראינסולינמית חמורה עם רמות סוכר בדם של 11 מ״ג לד״ל ורמות אינסולין של 2.7 מיקרו-יחידות למ״ל.

מיד הואכלה התינוקת ארוחה של חלב ותסמיני ההיפוגליקמיה נפתרו לפני מתן של גלוקוז תוך ורידי. רמות הסוכר שנמדדו שלוש שעות לאחר הלידה עמדו על 78 מ״ג לד״ל. התינוקת שוחררה לביתה עם אמה ביום השישי לחייה ללא הישנות של אירוע היפוגליקמיה.

במהלך סקירה של המקרה גילו החוקרים כי האם אובחנה עם סוכרת הריון במהלך ההריון הקודם אך לא בהריון הנוכחי. מעבר לכך, לא הודגמו עיכובים התפתחותיים במהלך ביקורת בגיל שישה חודשים.

התינוקת בתיאור מקרה זה לא היתה מועמדת לסקירה של היפוגליקמיה ביילוד כיוון שבאם לא זוהו גורמי סיכון. מתיאור זה עולה כי ייתכן שהיסטוריה של סוכרת הריון יכולה להוות סיבה להיפוגליקמיה היפראינסולינמית ביילוד.

קלינאים צריכים להיות מודעים לאפשרות של היפוגליקמיה ביילוד במקרים של היסטוריה קודמת של סוכרת הריון באם, ללא קשר לאבחנה בהריון הנוכחי.

בבחינת הטיפול, האכלה מיידית יכולה להוות אופציה טיפולית, אפילו במקרי היפוגליקמיה תסמינית ביילודים, בייחוד כאשר יש קושי במציאת גישה ורידית. מקרה זה מעלה גם את הצורך לשקול את תוצאי היילודים כמו גם תוצאי אם כאשר מבצעים בדיקות סקר להפרעות מטבוליות של גלוקוז באם במהלך ההריון.

נושאים קשורים:  היפוגליקמיה,  סוכרת הריון,  היפראינסולינמיה,  הפרעה מטבולית,  תיאור מקרה,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
12.06.2022, 22:05

האכלה וג׳ל דקסטרוז מונעים אישפוזים וחזרת היפוגליקמיה