מחקרים

Mix/CT102 עם מעטפת מאפשר צמצום טוב יותר של הנפח הגידולי

ננו-חלקיקים של Mix/CT102 שעברו ייצוב באמצעות מעטפת שומנית הצליחו להפחית בצורה טובה יותר את נפח הגידול בהשוואה ל-Mix/CT102 ללא מעטפת

תאים סרטניים. אילוסטרציה

לקולטן לפקטור גדילה 1 דמוי אינסולין (IGF1R), שהוא קולטן של שטח התא עם פעילות של טירוזין קינאז (TK), יש ליגנדים המתבטאים בצורה לא תקינה במקרים של לוקמיה חריפה, מיאלומה נפוצה, בסרטן השד, הערמונית, צוואר הרחם וריאה מסוג תאים לא קטנים, בסרקומה על שם אווינג ובגידולים ממאירים אחרים. IGF1R מתווך את השגשוג הממאיר, את החדירה, ואת הגרורות של תאים סרטניים, באמצעות מגוון מסלולי העברת אותות (signal transduction). כמו כן, קולטן זה מעורב באנגיוגנזה של הגידול, ובתהליך הנוגד את המוות התאי (anti-apoptosis) של התא הסרטני.

במחקר שממצאיו פורסמו בכתב העת 'Molecular Pharmaceutics', החוקרים ערכו אופטימיזציה של neutral cytidinyl lipid DNCA ו-cystine skeleton cationic lipid CLD ממעבדתם ל-encapsulated antisense oligonucleotide (ASO) CT102, על מנת ליצור ננו-חלקיקים (NP) של Mix/CT102 יציבים ואחידים, כך שיוכלו לתקוף באופן ממוקד תאי גידול בעלי ביטוי גבוה של IGF1R אין ויוו (in vivo) כאשר ניתנים באופן תוך-ורידי. בהשוואה ל-CT102 ללא מעטפת, הקומפלקס השומני עשוי לעודד את הספיגה ואת רמות האפופוטוזיס המאוחר של תאי HepG2 ו-Huh-7, וכך לעכב ביעילות את השגשוג התאי.

במהלך המחקר, נמצא כי נדרשות ל-Mix/CT102 כשעתיים על מנת להיכנס לגרעין ולעשות downregulation לרמות ה-mRNA של ה-IGF1R. בניסוי היעילות אין ויוו הודגם כי בקבוצה שקיבלה את המינון האופטימלי של Mix/CT102, נפח הגידול פחת פי 8 בהשוואה עם הקבוצה שקיבלה מנה ללא מעטפת. במחקרי הפצה אין ויוו נמצא כי לננו-חלקיקים יש יכולת גבוהה להצטבר ברקמת הכבד.

החוקרים מסכמים כי על סמך תוצאותיהם, על רופאים קלינאים לצפות לכך שהננו-הרכב של Mix/CT102 עשוי להיות יעיל מאוד בהפחתת המינון הנדרש ותדירות הטיפול עם CT102 הניתן באופן קליני. עקב כך, יתאפשר צמצום תופעות הלוואי של אנטיסנס אוליגונוקלאוטידים.

מקור:

Guan J, Pan Y, Li H, et al. Activity and Tissue Distribution of Antisense Oligonucleotide CT102 Encapsulated with Cytidinyl/Cationic Lipid against Hepatocellular Carcinoma. Mol Pharm [Internet] 2022

נושאים קשורים:  מחקרים,  פקטור גדילה,  אינסולין,  קרצינומה הפטוצלולרית,  גנים,  א
תגובות