חדשות

המתמחים הפגינו מול ביתו של בנט: "קיצור התורנויות בידיים שלך"

היום אמורה המדינה להגיש לביה"ד את החלטתה בעניין קיצור התורנויות | שרת הכלכלה ברביבאי ליוע"משית: "יש ליישם את המדיניות שהותוותה כבר בחודש אוקטובר"

הפגנת המתחים אמש בסמוך לביתו של רוה"מ נפתלי בנט. צילום: "מרשם"

היום (א') אמורה להימסר לבית הדין החלטת המדינה באשר לקיצור התורנויות וזאת לאחר ששרת הכלכלה אורנה ברביבאי שלחה בסופ"ש מכתב ליועמ"שית, עו"ד גלי בהרב מיארה, ובו הבהירה שאין בכוונתה לשנות את ההיתר.

אמש הפגינו כ-200 רופאים מתמחים בסמוך לביתו של ראש הממשלה נפתלי בנט ברעננה, בדרישה ליישם את מתווה קיצור תורנויות. המפגינים קראו "אין קיצור, אין מתמחים" ונשאו שלטים שעליהם נכתב "בנט, הקיצור בידיים שלך" ו"המתמחים אינם הפקר". יו"ר ארגון "מרשם", ד"ר ריי ביטון, פנתה לראש הממשלה בנט, וקראה: "יש לך הזדמנות להתחיל את השינוי".

ההפגנה התרחשה על רקע הקושי של משרדי הממשלה לגבש עמדה אחידה בדבר המתווה. הבוקר צפויה המדינה למסור את תשובתה לבג"ץ בנוגע לעתירה של קופת החולים כללית, שביקשה להקפיא את המתווה הנוכחי.

בפוסט שפרסמה אמש ד"ר ביטון, היא כתבה בין היתר: "יש לרוה"מ הזדמנות ואנחנו מגיעים עד אליו כדי לתת לו אותה. המדינה והממשלה לא יכולה להמשיך בהתנהלות הזו מולנו. אי אפשר להמשיך לפזר הבטחות ואז לא לעמוד מאחוריהן או לקבוע חוק, ואז לנסות לבטל אותו בביהמ"ש. זו התנהלות שדומה יותר לאופן שבו פועלים משטרים חשוכים, לא כפי שאמורה לפעול מדינה דמוקרטית. וזו התנהלות שבסופה אנחנו נמצא את עצמנו ממשיכים לעבוד בתורנויות של 26 שעות. ימי העבדות של המתמחים בישראל נגמרו. לא אנחנו ובטח דור הרופאים הצעירים שיגיעו אחרינו מוכנים להמשיך לעבוד בתנאים האלה. יש היתר - יש לו תוקף של חוק, אז שיתכבד רוה"מ להורות למדינה למלא אחר החוק".

כזכור, באוקטובר האחרון חתמה שרת הכלכלה ברביבאי על צו שלפיו התורנויות בעשרה בתי חולים בפריפריה, למעט במקצועות הכירורגיים, יקוצרו מ-26 שעות ל-16 עד 18 שעות. יישום מתווה הקיצור תוכנן להתחיל באפריל, אך המהלך לא יצא לפועל לאחר שהתקנים החדשים לא נוספו והתקציבים הדרושים לא הועברו.

במכתב ששלחה השרה ברביבאי בסוף השבוע (ה') אל היועמ"שית, היא ציינה בין היתר: "למרות הסיכום הרשמי בין השרים על מנת להתחיל את מימוש ההיתר, ולמרות שאגף התקציבים הכיר את לוחות הזמנים של ההיתר כולו, הוא מנע את הקצאת התקציב, ובכך לא אפשר את תחילת יישומו ב- 1.4.22, כפי שהוסכם ונקבע. יתרה מכך, אגף התקציבים מתנה את הסכמתו להעברת התקציב בשינוי מתכונת שעות העבודה כפי שנקבעה בהיתר, באופן שאינו בסמכותו ושאינו מקובל עלי".

עוד כתבה ברביבאי: "איני מוצאת הצדקה להתחיל את הליך תיקון ההיתר מחדש, משום שהליך זה כבר נעשה בצורה מקצועית וסדורה ובשיתוף כלל הגורמים הרלוונטיים. אשר על כן, אבקש כי תסייעי בידי הממשלה ליישם את המדיניות שהותוותה כבר בחודש אוקטובר 2021 על ידי ועל ידי שר הבריאות ושר האוצר, כל אחד בהתאם לתחום אחריותו. למותר לציין, כי כל האמור לעיל משקף גם את עמדתו של שר הבריאות".

כאמור, היום אמורה המדינה להגיש לביה"ד את החלטתה בעניין קיצור התורנויות.

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  ארגון מרשם,  ח"כ אורנה ברביבאי,  ראש הממשלה נפתלי בנט,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
31.05.2022, 11:41

מה לא ברור? אין רופאים, אין תקנים. המתמחים נחשבים אנשים אינטליגנטיים, לא יהיה בקרוב קיצור תורנויות! יכולים להפגין עד הודעה החדשה.