מגזין

אבחון שגוי של קורונה חשף זיהום קטלני אחר

הורים לילד בן חמש ממדינת ג'ורג'יה בארה"ב לא השתכנעו שבנם מת מקורונה כפי שנאמר להם בבית החולים ודרשו לערוך לו נתיחה לאחר המוות. עקשנותם הצילה חיים

"וולמארט" הסירה מיד את המוצר מהמדפים ועצרה את המשלוחים שלו. אילוסטרציה: שאטרסטוק

הורים לילד בן חמש ממדינת ג'ורג'יה בארה"ב לא השתכנעו שבנם מת מקורונה כפי שנאמר להם בבית החולים ודרשו לערוך נתיחה לאחר המוות. בית החולים שבו מת סירב לבצע את הנתיחה וגם חוקר מקרי המוות המקומי לא הסכים לבצע אותה. הם נאלצו לבקש את שירותיה של בוחנת מקרי מוות ממחוז אחר במדינה, ד"ר רייצ'ל גלר.

עבודתה של ד"ר גלר בסופו של דבר הובילה למניעת התפרצות קטלנית של זיהום חיידקי נדיר שהועבר בכמה מדינות בארה"ב דרך תכשיר ארומתרפיה מיובא. ממצאי החקירה פורסמו לאחרונה בכתב העת New England Journal of Medicine.

"המקרה מדגיש את חשיבותה של נתיחה לאחר המוות גם כשאנחנו חושבים שכבר יש לנו את כל התשובות. לפעמים אנחנו אולי לא שואלים את השאלות הנכונות", אמרה ד"ר גלר בראיון לאתר Medpagetoday שפרסם את פרטי המקרה.

ייתכן שהמוצר שהכיל את החיידק הקטלני, תרסיס ארומתרפי שנמכר ב"וולמארט", לא היה מתגלה באותה מהירות ללא הנתיחה וללא החיפוש בביתו של הילד. ד"ר גלר הדגישה את הירידה המתמשכת במספר הנתיחות לאחר המוות, שיכולות לאשר או להזים אבחנות ואף לחשוף ממצאים משמעותיים מבחינה קלינית.

בית החולים שבו הילד מת דיווח שסיבת המוות היתה זיהום קורונה, ולכן ד"ר גלר ציפתה שבנתיחה ריאותיו של הילד יהיו כבדות ואדומות, בשל הנזק שהנגיף גורם לנאדיות בריאות וכן שתבחין בהידבקויות של רקמת הריאה

הילד הגיע ביולי 2021 למיון עם חום, חולשה, נפיחות בלשון, כאב גרון, בחילות והקאות. הוא פיתח בעיות נשימה לאחר האשפוז וקיבלת טיפול נגד קורונה ונגד זיהום חיידקי אפשרי. לאחר ארבעה ימים התגלה שיש לו אוטם מוחי גדול והוא מת באותו יום.

בית החולים שבו הילד מת דיווח שסיבת המוות היתה זיהום קורונה, ולכן ד"ר גלר ציפתה שבנתיחה ריאותיו של הילד יהיו כבדות ואדומות, בשל הנזק שהנגיף גורם לנאדיות בריאות וכן שתבחין בהידבקויות של רקמת הריאה, סימן לדלקת ריאות. במקום זאת, היא ראתה מורסות ירוקות לבנות באונות התחתונות של הריאות, ומסביבן אזורים של דלקת ריאות חריפה. במוחו של הילד היו אזורים רכים ומדממים. היו לו גם מורסות מיקרוסקופיות במוח ובכבד וכן דימום בבלטות האדרנל, דבר המאפיין זיהום חיידקי חמור.

המסקנה של גלר היתה שהילד סבל מזיהום חיידקי, ולא רק קורונה. היא שלחה דגימות של המורסות לבית חולים באטלנטה, שם התברר שהילד נדבק בחיידק Burkholderia pseudomallei. מדובר בחיידק נדיר וקטלני שלא נפוץ בדרך כלל בארה"ב. הוא נמצא בדרך כלל באדמה ובמים מזוהמים באקלים טרופי או סובטרופי. החיידק נמצא תחת הקטגוריה של טרור ביולוגי פוטנציאלי, ועל כן מיד נשלח דיווח למעבדת החירום של ה-CDC ולמשרד הבריאות האמריקאי.

פתרון התעלומה

כאמור, החיידק שזוהה בילד מג'ורג'יה קשור בדרך כלל לנסיעות לאזורים טרופיים וסובטרופיים כמו תאילנד ומלזיה, שם הוא אנדמי באדמה ובמים. אולם, הופעתו של החיידק בארבעה חולים בג'ורג'יה, בקנזס, במינסוטה ובטקסס בשנת 2021 עורר סימני שאלה שכן לאף אחד מהארבעה (שני ילדים בני ארבע וחמש ושני מבוגרים בני 53) לא היה קשר או היסטוריית טיולים (גם על רקע המגיפה העולמית). ההצגה הראשונית נעה בין שיעול וקוצר נשימה, לחולשה, עייפות, בחילות, הקאות, חום לסירוגין ופריחה על הבטן והפנים, שאובחנו מאוחר יותר כדלקת קרום המוח.

המקרה הראשון של מלואידוזיס (המחלה שנגרמת מהחיידק) דווח ל- CDC במרץ 2021, באישה בת 53 מקנזס, ללא היסטוריית נסיעות. נראה היה שהזן שבו נדבקה הגיע מדרום אסיה. היו לה מספר מחלות נלוות, בעיקר מחלת ריאות חסימתית כרונית (COPD), שחמת, הפטיטיס C, שימוש בסמים ודלקת מפרקים פסוריאטית. היא החלה טיפול באנטיביוטיקה וגלוקוקורטיקואידים, אולם מחלת ה-COPD שלה החמירה והיא מתה כעבור תשעה ימים.

המקרה השני התרחש בסוף מאי 2021 בילדה בת ארבע מטקסס - גם היא לא נסעה לאזור טרופי או סובטרופי. הזן שבו נדבקה היה זהה למקרה של קנזס. היא אובחנה בתחילה עם דלקת גסטרואנטריטיס נגיפית ולאחר מכן עם דלקת בדרכי השתן. היא הגיעה ליחידה לטיפול נמרץ עם הלם ספטי ומנינגואנצפליטיס. היא קיבלה אנטיביוטיקה ומתילפרדניזולון ושרדה, אך היא נותרה משותקת ואיבדה את יכולת הדיבור. לא היה כל קשר בין שני החולים הללו, הם חיו במדינות שונות, אך המקרים התרחשו בהפרש של שבועות ספורים.

המקרה השלישי התגלה זמן קצר לאחר מכן, במינסוטה, אצל בן אדם בן 53. הוא הגיע למיון עם שינוי במצב נפשי וחולשה, ואובחן בתחילה עם אנצפלופתיה מטבולית חריפה וניוון קל של הירך. כשחזר עם חום ובעיות נשימה, התגלתה אצלו דלקת ריאות ודלקת חריפה בירך. החיידק התגלה בתרבית שנשאבה ממפרק הירך שלו. למרות טיפול אנטיביוטי, מצבו הפיזי והנפשי לא השתפר והוא סבל מנזק לעצם מפרק הירך.

חוקרי ה-CDC הסיקו שהאשם הוא ככל הנראה במוצר מיובא מדרום מזרח אסיה וכי המוצר נוזלי. הם ביקשו ממשפחות החולים שימסרו משחות, תרסיסים ותכשירים אחרים שאיתם היו החולים במגע.

המוצר האחראי לא נמצא, ורק אחרי ביקור שני בביתו של הילד מג'ורג'יה נמצא מקור החיידק: ספריי ארומתרפיה בריח לבנדר שיוצר בהודו ונמכר ברשת וולמארט. ואכן, התברר שהחולים האחרים גם נחשפו למוצר זה. "וולמארט" מיד הסירה את המוצר מהמדפים ועצרה את המשלוחים שלו. המפעל בהודו טרם מצא את מקור הזיהום אצלו.

במקרה של הילד מג'ורג'יה, סיבת המוות הסופית היתה מלואידוזיס, ונגיף הקורונה כנראה החמיר את מצבו, אך פיענוח סיבת המוות ומחלתו מנע כנראה מאנשים נוספים לחלות במחלה.

שיעור התמותה ממלואידוזיס הוא 10%-50%. בשנים האחרונות היו מקרים נוספים של מלואידוזיס בארה"ב שאינם קשורים לנסיעות. מקרה משנת 2019 הגיע מאקווריום של המטופל, אחרים הגיעו מחומרים לניקוי ידיים. ישנם דיווחים שהחיידק אנדמי לאזור דרום ארה"ב.

נושאים קשורים:  קורונה,  חדשות,  מגזין,  נתיחה לאחר המוות
תגובות
אנונימי/ת
27.05.2022, 10:17

סיפור נחמד, רק שהוא ארע בערך לפני שנה ופורסם במדיה... קצת delay

27.05.2022, 22:21

ילדים ומבוגרים מתים... לא באמת סיפור נחמד. ואכן פורסם חלקית במדיה ב-8.2021 אבל רק לאחרונה כמאמר מדעי. והכותרת מטעה (גם במקור). מציע לתקן אותה: רק לאחר אבחון שגוי של סיבת המוות כקורונה ומאבק ההורים, נחשף הגורם הקטלני.

במציאות התרבותית הדתית בארץ יש קוי אובייקטיבי לבצע יותר נתיחות, אלא שניתן לבנות פרוטוקול שיכלול mri במקרים מוגדרים ובפרט בתמותה פדיאטרית ובהתאם לתוצאות לקחת דגימות מכוונות. במקרה הנ'' ל היה ניתן לזהות תהליכים הניתנים לביופסיה בריאות ומח ע'' פ mri