מחקרים

הקשר בין פסוריאזיס וזיהומים לאחר ניתוח החלפת מפרק ברך

מטופלים עם פסוריאזיס בעלי סיכון מוגבר לשלל סוגי זיהומים לאחר החלפת מפרק

ניתוח ברך (צילום: אילוסטרציה)

פסוריאזיס היא מצב עורי המאופיין על ידי נגעים אדמנתיים היכולים להעלות את השכיחות של סיבוכי פציעות וזיהומים עמוקים לאחר החלפה של מפרק ברך שלם. ישנו מחסור בראיות הקשורות ליחס שבין מחלה זו וסיבוכים לאחר ניתוח החלפת ברך. המחקר הנוכחי ניסה לבדוק האם מטופלים עם פסוריאזיס שונים ממטופלים ללא פסוריאזיס בהקשר של דמוגרפיה ומספר תחלואות נלוות כגון זיהומים לאחר ניתוחים. בפרט בחנו החוקרים את הקשר לסיבוכי פצעים, אפיזודות של צלוליטיס וזיהום עמוק באתר הניתוח.

במסגרת המחקר שתוצאותיו פורסמו בעיתון The Journal of Arthroplasty זיהו החוקרים 10,727 מטופלים אשר עברו החלפה ראשונית של מפרק הברך על ידי מאגר מידע מוסדי בין ה-1 בינואר 2017 וה-1 באפריל 2019. מתוכם תוך שימוש בקודים של ה-ICD-10 זיהו החוקרים 133 (1.2%) מטופלים עם פסוריאזיס ואותם השוו למטופלים ללא פסוריאזיס. לאחר מכן חולצו מן המאגר שיעורי היארעות של סיבוכי פצעים, אפיזודות של צלוליטיס וזיהומים עמוקים באתר הניתוח. לבסוף, ביצעו החוקרים ניתוחים רב-משתניים לאחר תקנון לגיל ומספר מצבי תחלואה נלווית על מנת לזהות את גורמי הסיכון  הקשורים לזיהומים לאחר ניתוחים.

תוצאות המחקר הראו כי מטופלים עם פסוריאזיס הראו סיכון מקושר גבוה יותר לזיהומים עמוקים באתר הניתוח (3.8%) לעומת מטופלים ללא פסוריאזיס (1.2%; (p=0.023. כמו כן, בניתוח רב-משתני הודגם קשר מובהק בין זיהומים עמוקים באתר ההדבקה (יחס סיכויים – 7.04; רב״ס 95% - 2.38-20.9; p<0.001) וסיבוכי פצעים (יחס סיכויים – 4.44; רב״ס 95% - 1.02-19.2; p=0.047) לפסוריאזיס.

מתוך מחקר זה עולה כי פסוריאזיס היא מחלה עורית דלקתית הדורשת ייעוץ לפני ניתוחים, קבלת החלטות משותפת ונקיטת משני זהירות באוכלוסייה שעתידה לעבור ניתוח להחלפת מפרק ברך. זאת בשל הסיכון המוגבר לזיהומים עמוקים באתר הניתוח. בשל תחלואה נלווית באוכלוסייה זו הכוללת דיכאון, הפרעת שימוש בחומרים, היסטוריה של עישון, רפלוקס ומחלת מעי דלקתית, ישנו צורך לנקוט במשני זהירות בניהול מטופלים אלה לפני ניתוח.

מקור:

Gold P. et al. The Journal of Arthroplasty (2022). https://doi.org/10.1016/j.arth.2022.03.055

נושאים קשורים:  מחקרים,  פסוריאזיס,  החלפת מפרק ברך,  זיהומים אחרי ניתוח
תגובות