חדשות

רופאי הילדים הונחו: שימו לב לכל חשד לדלקת כבד חדה

זאת בעקבות הודעת ה-WHO על עשרות מקרים שנתגלו בבריטניה וחשדות שבבדיקה בספרד וארה"ב. בפניתו לרופאים פירט משרד הבריאות את ההנחיות כיצד ומה לבדוק

פורום כבד - מפגש שלישי 2012
LIver (אילוסטרציה)

רופאי הילדים בישראל קיבלו אתמול (ג') הנחיה ממשרד הבריאות לשים לב לכל חשד לדלקת כבד חדה בילדים, בעקבות הודעה של ה-WHO על כמה עשרות מקרים של דלקת זאת שמקורה עדיין לא ידוע. בהודעה ראשונה לתקשורת נמסר כי עד כה אין מקרים כאלה בישראל אולם לפנות בוקר עדכן משרד הבריאות והודיע כי 12 מקרים שטופלו באחרונה ב"שערי צדק" וב"שניידר" חשודים ועתה נעשית בדיקה מעמיקה כדי לברר אם אמנם מדובר באותה דלקת כבד חריפה בילדים.

ארגון הבריאות העולמי הודיע על על מקרים של דלקת כבד חדה ממקור לא ידוע כבר לפני כעשרה ימים ומשרד הבריאות בדק מול האיגוד לרפואת ילדים ואיגוד מומחים למחלות זיהומיות בילדים - ולא היו מקרים כאלו בישראל. מעתה ההנחיה למנהלי קופות החולים ובתי החולים לדווח מיד על כל מקרה – אם יתגלה.

ההנחיה המפורטת מציינת כי בשלב זה שמה של הדלקת הוא דלקת כבד חדה בילדים מאטיולוגיה לא ידועה (Acute hepatitis of unknown etiology in children).

מבריטניה הגיעו עד כה (מתחילת ינואר השנה) דווחים על יותר מ-70 מקרים בילדים עד גיל 16 שנים. באנגליה דווחו 49 מקרים, בסקוטלנד 13 מקרים ויתר המקרים מאירלנד ו-וויילס. יש דיווחים על מקרים דומים הנמצאים בחקירה בספרד וארה"ב. רובם המקרים בקרב בני 2- 5 שנים. הביטוי הקליני של הדלקת: תסמינים דמויי צהבת, תסמינים גסטרו-אנטסטינליים כולל הקאה, הפרעה בתפקודי כבד (טרנסאמינזות גבוהות). לחלקם אי ספיקת כבד ואלו נזקקו להשתלה. לא דווח עד כה על מקרי פטירה.

הסרולוגיה היא לצהבת נגיפית חדה A ,B ,C, מסוג D במצבים מתאימים או E - שלילית. סיבת התחלואה לא ידועה. נבחנות האפשרויות שמקור הדלקת הוא אדנווירוס, או אפילו תסמונת פוסט-קוביד (בפרט אצל מי שחלה בזן 2-BA או נגיף לא מוכר. ההנחיה מפרטת עבור הרופאים את כל הבדיקות שיש לבצע בכל מקרה של חשד.

נושאים קשורים:  דלקת כבד,  משרד הבריאות,  דלקת כבד בילדים
תגובות