חדשות

שיטה פרמצבטית חדשה להתמודדות מהירה עם מגיפות עתידיות

שיטת SPARCLD שפותחה על ידי מדענים בקופנהגן מאפשרת סנתוז וניתוח של אלפי מולקולות המועמדות לשימוש בתרופות ובחיסונים בתוך דקות

ננוטכנולוגיה. אילוסטרציה

טכניקה חדשנית המאפשרת סריקה שגרתית ברמת הננו של אלפי מולקולות המועמדות לשימוש בתרופות ובחיסונים תאפשר מציאה מהירה של טיפולים למגיפות חדשות, תוך צמצום השימוש בחומרים ובאנרגיה. כך עולה ממחקר שנערך על ידי מדענים מאוניברסיטת קופנהגן והתפרסם לאחרונה בכתב העת Nature Chemistry.

בטכניקה החדשה ניתן לסנתז ולנתח יותר מ-40,000 מולקולות שונות בתוך שטח הקטן מראש סיכה, דבר שיפחית באופן משמעותי את כמויות החומר, האנרגיה והעלות הכלכלית עבור חברות התרופות.

השיטה, שנקראת SPARCLD, מתבססת על בועות קטנות דמויות סבון שמשמשות כמכלים זעירים. באמצעות ננוטכנולוגיה של DNA ניתן לערבב מספר מרכיבים בתוך כל מכל.

"הנפחים כל כך קטנים שאפשר להשוות את השימוש בחומר לשימוש בליטר אחד של מים וק"ג אחד של חומר במקום בכל נפחי המים בכל האוקיינוסים כדי לבדוק חומר שמתאים לכל המסה של הר האוורסט. מדובר בחיסכון חסר תקדים במאמץ, בחומר, בכוח אדם ובאנרגיה", המחיש ראש הצוות החוקרים, ניקוס חאצקיס, פרופסור חבר במחלקה לכימיה באוניברסיטת קופנהגן, בראיון לאתר Nanowerk.com.

השיטה פורצת הדרך משלבת אלמנטים מדיסציפלינות שונות: ביוכימיה סינתטית, ננוטכנולוגיה, סינתזת DNA, כימיה קומבינטורית ובינה מלאכותית, והיא מספקת תוצאות בתוך שבע דקות בלבד. לדברי החוקרים, זוהי כמעט תוצאה בזמן אמת, שמאפשרת לכוונן את המערכת באופן רציף לפי התוצאות שהיא מפיקה, דבר שיועיל מאוד לתעשיית הפרמצבטיקה.

החוקרים בפרויקט ערכו אותו בפרופיל נמוך כי לא רצו להסתכן בכך שקבוצות מחקר תפרסמנה שיטה דומה לפניהם, ולכן לא ניהלו שיחות בנושא עם חוקרים אחרים או חברות תעשיה. יישומים אפשריים לשיטה בתעשיה ובאקדמיה הם בסינתזה של מולקולות ארוכות כמו פולימרים, ליגנדים שמחברים בין מולקולות ורכיבים אחרים שרלבנטיים לפיתוח תרופות.

מה שמייחד את השיטה הוא שניתן לשלב אותה עם אפליקציות נוספות רלבנטיות. למשל, ייצור מחרוזות RNA שנעשה בהן שימוש בכלי הביוטכנולוגיה החשוב CRISPR או סריקה, גילוי וסינתזה שלRNA עבור חיסונים נגד מגיפות עתידיות.

נושאים קשורים:  ננוטכנולוגיה,  פיתוח מדעי,  תעשיית התרופות,  טכנולוגיה,  חדשות מחקר
תגובות