חדשות

בג"צ ידון היום בקיצור תורנויות הרופאים המתמחים

על פי הערכה: המדינה צפויה להודיע כי היא מסכימה להוצאת צו ביניים, כפי שביקשה "הכללית" ולדחייה נוספת ביישום מתווה קיצור התורנויות כפי שהומלץ בוועדת מנדלוביץ

מיצג מחאה של ארגון המתמחים מרשם מחוץ לאולם בית המשפט הבוקר. צילום: "מרשם"

בג"צ ידון היום (ד') בעתירות הקשורות לקיצור תורנויות הרופאים המתמחים. על פי הערכה: המדינה צפויה להודיע כי היא מסכימה להוצאת צו ביניים, כפי שביקשה "הכללית" ולדחייה נוספת ביישום מתווה קיצור התורנויות כפי שהומלץ בוועדת מנדלוביץ. על ההמלצה לא חתמה הר"י עקב התנגדויות חלק ממנהלי בתי החולים ומנהלי המחלקות. הסכמת המדינה תוסבר עתה בכך שהדחייה נדרשת נוכח "פערים שלא ניתנים ליישום בין הצדדים".

לפני כשבועיים אישרו שלושה שופטי בג"צ מתן צו זמני לדחיית יישום קיצור התורנויות עד 11 באפריל וזאת בעקבות עתירת שירותי בריאות כללית שטענה כי המתווה איננו ישים. הצו המקורי של שרת הכלכלה סימן את 1 באפריל כמועד תחילת כניסתו לתוקף של הצו המורה שלא לקיים תורנויות מתמחים הנמשכות 26 שעות ויש לקצר את משכן.

המדינה מתקשה לגבש עמדה אחידה בסוגיה הזאת בשל מחלוקת בין שר הבריאות ניצן הורוביץ ושרת הכלכלה אורנה ברביבאי, התומכים בקיצור התורנויות ל-18 שעות, אבל באופן מדורג, לבין משרד האוצר, המתנגד לכך. סוגיה אחרת הקשורה במתווה לא נפתרה והיא: שכר המתמחים שיקוצץ עקב קיצור התורנויות. ארגון המתמחים מרשם, הדוחף להפעלת קיצור התורנויות, צורף כמשיב לדיון היום.

מחאת המתמחים התחדשה על רקע הצעה חדשה של "פורום המתמחים של ההסתדרות הרפואית", לה "מרשם" מתנגד. ההצעה אומרת שהמתמחים יגיעו לבית החולים בשעה 12:00 ולמשך ארבע שעות לא יעבדו במחלקות אלא ינוחו או ילמדו. התורנות עצמה תימשך 16 שעות מהשעה 16:00 ועד לשעה 08:00 בבוקר. ארגון "מרשם" טוען שזה "פייק מתווה" והבטיח להחריף את צעדי המחאה שלו.

שופטי בג"צ אמורים לקבל הסבר מנציגי משרדי הכלכלה, הבריאות והאוצר מה בכוונתם לעשות עם הצו האוסר עבודה של יותר מ-24 שעות ברציפות.

בתחילת השבוע התקיימה אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה יאיר פינס ישיבה שהוגדרה מכרעת על מתווה המתמחים. לא הושגה בה הסכמה בין כל הגורמים המעורבים בסוגיה הזאת.

בדיונים שהתקיימו עד לאותה ישיבה אחרונה שלפני ההופעה בבג"צ, התבקש משרד הכלכלה להציג עבודת מטה שקדמה לחתימה על הצו. הסתבר שלא היתה כזאת. עוד הוברר בדיונים אלה שחלק מהמתנגדים נחרצות למתווה שהוצע חוששים לעתיד בתי החולים. לפי דיווח של אדריאן פילוט ב"כלכליסט", הרושם מהדיונים האחרונים אצל מנכ"ל משרד ראש הממשלה היה שנציגי שרת הכלכלה "ניסו להוביל את הדיון לאפיק מוסרי אתי" .

לכל המעורבים בפרשה הזאת היה ברור מראש שאין מספיק רופאים בפריפריה, כמו כן לא נפתרה סוגיית ההעסקה והשכר בסופי השבוע של המתמחים. נציגי משרד הבריאות טענו שאין להם סמכות לעסוק בנושא השכר, שהוא בסמכות האוצר.

ביקורת על הפרשה כולה תחת הכותרת "משבר המתמחים הוא שפל חדש במשילות; לאן נעלם אביגדור ליברמן? מפרסמת הבוקר (ד') רוני לינדר ב"דה מרקר". "שלושה משרדי ממשלה מתקוטטים ביניהם כבר שבועות על מתווה קיצור התורנויות, ומשימת ההכרעה עוברת לגנן ולגננת - היועמ"שית גלי בהרב מיארה ומנכ"ל משרד רוה"מ יאיר פינס. ככה לא יכולה להתנהל מדינה נורמלית", כתבה לינדר. "שר האוצר אביגדור ליברמן כלל לא מעורב באירוע, ושולח את אנשיו להתקוטט עם השרים האחרים ועם שאר המעורבים בפרשה".

המשנה ליועצת המשפטית לממשלה, עו"ד רז ניזרי, הודיע אתמול למנכ"ל משרד ראש הממשלה פינס, שיש להיצמד להמלצות דו"ח ועדת מנדלוביץ שמונתה על ידי משרד הבריאות להציע מתווה ליישום קיצור התורנויות שיהיה מוסכם על כל הצדדים. לפי דיווח של לינדר, כתב עו"ד נזרי: "למותר לציין, כי מעבר להליך בבג"צ, מצב הדברים, לפיו צו שרת הכלכלה איננו מיושם בפועל, איננו מצב תקין מבחינה משפטית. לפיכך נבקש לעשות מאמץ על מנת לסיים את עבודת המטה ולקבל החלטות סופיות בהקדם האפשרי, וככל הנדרש להביא זאת בפני ראש הממשלה להכרעה".

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  בג"צ,  חדשות,  ארגון מרשם,  משרד האוצר,  מתמחים
תגובות