חדשות

"אסותא-אשדוד": ניצלו חייה של תינוקת בת יום עם מום קשה

התינוקת סבלה מבקע סרעפתי, שמנע את סגירתה המלאה של הסרעפת במהלך ההריון, דבר שגרם לאיברי הבטן להימצא בחלל החזה, לפגיעה בהתפתחות הריאות וביכולת התינוקת לנשום בכוחות עצמה

ד"ר עומר גלובוס, מנהל הפגייה ב"אסותא-אשדוד" והתינוקת. "גם בסיום הניתוח המשיכה התינוקות להיות אתגר טיפולי מורכב ביותר". צילום: דוברות בית החולים

חייה של תינוקת בת יומה, שנולדה עם מום קשה, ניצלו בזכות ניתוח חירום שבוצע לאחרונה בבית החולים אסותא-אשדוד. שמחה ויאיר תירם, תושבי העיר אשדוד, הגיעו לפני כחודשיים ללדת את בתם הבכורה בבית החולים באשדוד וזאת לאחר מעקב הריון תקין שבוצע בקהילה. אולם, עם צאת התינוקת לאוויר העולם בחדר הלידה, היא הפסיקה לנשום ונזקקה להחייאה.

לאחר ייצוב מצבה, העוברה התינוקת לפגייה לצורך בירור והמשך טיפול. בין השאר עברה התינוקת צילום חזה ובו אובחן כי היא סובלת מבקע סרעפתי, מום מולד קשה ביותר שמנע את סגירתה המלאה של הסרעפת במהלך ההריון, דבר שגרם לאיברי הבטן להימצא בחלל החזה תוך פגיעה בהתפתחות הריאות ומנע מהתינוקת לנשום בכוחות עצמה.

עקב מצבה הקשה, לא התאפשרה העברתה לחדר הניתוח כמקובל, והוחלט לנתחה בפגיה, לשם תיקון המום. הניתוח בוצע בהובלתו של ד"ר ודים קפולר, מנהל יחידת כירורגיית ילדים. הניתוח עבר בהצלחה, אך עם זאת מצבה של התינוקת המשיך להיות קשה, היא נזקקה להנשמה ונשקפה לה סכנת חיים. ככל שחלף הזמן, הלך מצבה והשתפר עד שנגמלה לחלוטין מהצורך בהנשמה מלאכותית ובימים אלה, לאחר חודשיים מלידתה, שוחררה לביתה כשהיא נושמת בכוחות עצמה.

ד"ר קפולר מסר: "מדובר בתינוקת בת יומה שנולדה עם מום מאתגר מאוד מבחינה כירורגית: מרבית איברי הבטן נמצאו סביב החזה השמאלי לצד הלב הפועם ומשום גודלו של הכבד, כל ניתוח הוא מורכב, אך ביילוד בן יומו הדבר נכון שבעתיים, בטח כאשר אחד האיברים גדול ביחס לשאר האיברים וכל תנועה של המנתח עלולה לגרום לדימום מסכן חיים. מהלך הניתוח בוצע באופן העדין ביותר ובזהירות מרבית, שלשמחתנו הסתיים בהצלחה וללא סיבוכים".

ד"ר עומר גלובוס, מנהל הפגייה, הוסיף: "גם בסיום הניתוח, שהוכתר בהצלחה, המשיכה התינוקות להיות אתגר טיפולי מורכב ביותר. התינוקת והטיפול אותו קיבלה הם הוכחה נוספת לחשיבות הקמתו של בית החולים הציבורי אסותא באשדוד ולפגיה המשוכללת שקיימת בו".

נושאים קשורים:  ד"ר עומר גלובוס,  ד"ר ודים קפולר,  מום מולד,  פגייה,  אסותא אשדוד,  חדשות,  בקע סרעפתי
תגובות
14.04.2022, 01:38

כל הכבוד לצוות של אסותא אשדוד על זיהוי מצב כה קריטי וטיפול מהיר ומשובח.
ד״ר עומר גלובוס נאונטולוג בחסד עליון ואף יותר מכך- בן אדם משכמו ומעלה! יישר כוח עומר!

יפה מאוד כל הכבוד.