מחקרים

אופדסיטיניב נמצאה יעילה בחולי דלקת מפרקים שגרונית אשר לא הגיבו למתוטרקסט

במחקר אשר בדק את היעילות והבטיחות של אופדסיטיניב לטווח הארוך, בהשוואה לאינבו ולמעכב TNF, נמצא כי אופדסיטיניב הוביל לתוצאות יעילות יותר בקרב חולי דלקת מפרקים שגרונית

11.04.2022, 17:37
דלקת מפרקים שגרונית (אילוסטרציה)
דלקת מפרקים שגרונית (אילוסטרציה)

במחקר אשר פורסם בכתב העת 'RMD Open', מטרת החוקרים הייתה להעריך את הבטיחות והיעילות לטווח הארוך של מעכב ה-JAK אופדסיטיניב (רינבוק), לעומת אדלימומאב, לאחר 3 שנות טיפול. נתונים אלו נבדקו במסגרת ההרחבה המתמשכת לזמן ארוך (LTE: long-term extension) של המחקר מבוקר האקראיות SELECT-COMPARE, במסגרתו נבדקים מטופלים עם דלקת מפרקים שגרונית פעילה, אשר אינם מגיבים כראוי לטיפול עם מתוטרקסט (MTX).

מטופלים בעלי רקע יציב של טיפול עם MTX חולקו באקראיות 2:2:1 לאופדסיטיניב 15 מיליגרם, אינבו, או אדלימומאב 40 מיליגרם. משתתפים עם תגובה שאינה מספקת הוחלפו בשבוע 26 מאינבו או אדלימומאב לאופדסיטיניב, או מאופדסיטיניב לאדלימומאב. מטופלים אשר השלימו את התקופה כפולת-הסמיות שארכה 48 שבועות, יכלו להיכנס ל-LTE לתקופה של עד 10 שנים.

במחקרם הנוכחי, החוקרים פרסמו את האנליזה על תוצאות הבטיחות והיעילות לאחר 3 שנים. אירועים חריגים מהטיפול סוכמו בהתבסס על החשיפה לאופדסיטיניב ואדלימומאב. אנליזת היעילות נעשתה באמצעות הקבוצות האקראיות המקוריות (non-responder imputation), וכן בנפרד באמצעות רצף הטיפול (כפי שנצפה).

שיעור האירועים החריגים הבודדים היה בר-השוואה בין הטיפולים עם אופדסיטיניב ואדלימומאב, כולל אירועים אשר הובילו להפסקת הטיפול, זיהומים חמורים ואירועים חריגים חמורים, ממאירויות, אירועים קרדיאליים משמעותיים, אירועים תרומבואמבוליים ומוות. בהתאמה עם התוצאות המוקדמות, דווחו שיעורים גבוהים של ההרפס זוסטר, לימפופניה, הפרעות כבדיות ועליה ב-CPK תחת הטיפול עם אופדסיטיניב לעומת אדלימומאב. מבחינת יעילות, הטיפול עם אופדסיטיניב המשיך להראות תגובות קליניות טובות יותר לאחר 3 שנים לעומת אדלימומאב. תגובות אלו נמצאו בכל הנקודות הסופיות, כולל פעילות מחלה נמוכה והפוגה.

ניתן לסכם כי פרופיל הבטיחות של אופדסיטיניב במינון 15 מיליגרם היה עקבי עם דיווחי הבטיחות הספציפיים למחקר, ושל הדיווחים המשולבים. ניתן להמשיך ולראות שיעור גבוה יותר של תגובה קלינית תחת טיפול עם אופדסיטיניב לעומת אדלימומאב, לאורך 3 שנות טיפול.

מקור:

Fleischmann R, Mysler E, Bessette L, et al. Long-term safety and efficacy of upadacitinib or adalimumab in patients with rheumatoid arthritis: results through 3 years from the SELECT-COMPARE study. RMD open [Internet] 2022 [cited 2022 Feb 25];8(1):e002012. Available from: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35121639/

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים שגרונית,  אופדסיטיניב,  מעכבי TNF,  מתוטרקסט
תגובות