חדשות

המתמחים הגישו עתירה לבג"צ נגד המדינה: "מפרה את היתר ההעסקה"

בעתירה דורשים המתמחים להורות למדינה לפעול בהתאם להיתר העסקה הקובע כי החל ממחר יקוצרו התורנויות בפריפריה | יו"ר מרשם: "אנחנו מצפים מהממשלה לעמוד מאחורי החוקים שהיא עצמה קובעת"

מחאת המתמחים. במרכז, יו"ר ארגון מרשם, ד"ר ריי ביטון. "הממשלה ממשיכה העסקה פוגענית ומסוכנת בתנאים של עבדות". צילום: אלעד גוטמן

ארגון הרופאים המתמחים מרשם הגיש הבוקר (ה') לבג"צ בקשה להוצאת צו ביניים המורה למדינה לפעול לאלתר וללא דיחוי, בהתאם להוראות היתר העסקה הקובע כי החל מ-1.4 (מחר) יקוצרו התורנויות למתמחים בבתי החולים בפריפריה מ-26 שעות ל-18 שעות.

יו"ר הארגון ד"ר ריי ביטון מסרה: "תורנויות של 26 שעות הן פשע לנו ולמטופלים שלנו. שיטת העסקה הזו צריכה לחלוף מן העולם ויפה שעה אחת קודם. נאבקנו, נלחמנו, שטפנו את הרחובות, הרמנו קול זעקה של שנים של עייפות, שנים של כאב וזעם. אנחנו לא נפסיק עכשיו. משרד האוצר מחזיק אותנו כבני ערובה, במשחקי האגו והכוח שהוא מנהל עם משרד הבריאות. מי משלם את המחיר? אנחנו ואתם, המטופלים.

"המתמחים והמתמחות יחזירו מלחמה", הכריזה ד"ר ביטון. בימים ובשבועות הקרובים אנחנו ננקוט פעולות ארגוניות רחבות ומשמעותיות. נעשה הכל כדי שלא לפגוע במטופלים שלנו, כפי שעשינו עד עכשיו. אנחנו מקווים מאוד שלא ימסמסו אותנו ולא ינסו לבחון את הנחישות שלנו. המתמחים והמתמחות של היום וגם אלה של המחר לא מוכנים יותר לעבוד בתורנויות של 26 שעות".

בעתירה לבג"צ נגד המדינה הודגש שהיא הפרה את כל ההתחייבויות השלטוניות שלה כלפי המתמחים ולא עמדה בתנאי ההיתר. "היתר ההעסקה הוא חוק", אמרה ד"ר ביטון. "אנחנו מצפים מהממשלה לעמוד מאחורי החוקים שהיא עצמה קובעת. אם המסמוס הזה יימשך, אנחנו לא נהסס לפעול, וכמו שכבר הגענו לפני מספר חודשים למצב שבו מתמחים נאלצו להגיש מכתבי התפטרות - לא נהסס לעשות את זה גם הפעם".

עוד אמרה יו"ר מרשם: "הקולות הנשמעים בימים האחרונים כאילו מתווה קיצור התורנויות אינו ישים הם הבל הבלים. הוא ישים! אנחנו פשוט עדים לנסיונות של הרגע האחרון לסכל את המהלך הזה. כל מי שהתעורר בזעקות שבר בשבועיים האחרונים עושה זאת כי הוא מזהה את ההזדמנות לנסות ולפגוע במהלך.

"לכל אלה, בעיקר לאוצר ולהסתדרות הרפואית, אני אומרת בצורה ברורה: קיצור התורנויות הוא עובדה מוגמרת. נלחמנו עד עכשיו ונילחם גם בכם אם צריך אבל דבר אחד בטוח: המתמחים והמתמחות לא יעבדו עוד בתורנויות של 26 שעות".

לדבריה, המתווה של משרד הבריאות "רחוק מלהיות מושלם, חייבים לעשות בו תיקונים ושיפורים שיבטיחו שהמתמחים לא ייפגעו, לעגן את נושא השכר וסוגיית התורנויות בסופי השבוע, שיבטיחו שקיצור התורנויות יתרחב גם לבתי חולים במרכז הארץ. אנחנו ניאבק ככל שצריך גם בזה, כדי לשפר את המתווה", ציינה ביטון, "אבל חייבים לצאת לדרך. נתקן את כל הדרוש תוך כדי תנועה. לנו ברור שאם קיצור התורנויות לא יתחיל עכשיו, הוא לא יתחיל לעולם. לכן, אנחנו נחושים לעשות כל מה שצריך כדי שזה יקרה".

נושאים קשורים:  ד"ר ריי ביטון,  בג"צ,  עתירה לבג"ץ,  קיצור תורנויות,  ארגון מרשם,  חדשות,  מתמחים
תגובות
אנונימי/ת
01.04.2022, 10:44

יו"ר מרשם: "אנחנו מצפים מהממשלה לעמוד מאחורי החוקים שהיא עצמה קובעת"

חחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח

01.04.2022, 11:55

להלן שוב הצעתי למתווה תורנויות של 12 שעות:
רופאים בכירים ומתמחים כאשר אינם מבצעים תורנות יעבדו ״רגיל״ בשעות 08:00 עד 16:00.
רופאים שמבצעים תורנות יבצעו חלקם ״תורנות ערב״ בשעות 12:00 עד 24:00, וחלקם יבצעו ״תורנות בוקר״ בשעות 24:00 עד 12:00.
הלימוד (teaching) יינתן ע״י הבכירים משעה 08:00 עד שעה 12:00 לתורנים של תורנות הבוקר, ומשעה 12:00 עד שעה 16:00 לתורנים של תורנות הערב.
באופן כזה משך התורנות יהיה רק 12 שעות, ויכלול אפשרות ל- 4 שעות teaching בכל תורנות.
הדבר ידרוש כמובן יותר תקנים, אך משך התורנות יתקצר משמעותית, ל- 12 שעות בלבד.
( אפשר גם להחליט על 12 + 2 , במחלקות מסוימות )

אנונימי/ת
01.04.2022, 13:35

גברת ריי נראה אותך מתפטרת יחד עם קומץ המתמחים שאת מייצגת נלחמת ללא שעל בהר״י ומקימה נגדך גם אלו שבעת קיצור התורניות. תתפטרי ותני דוגמא אישית

אנונימי/ת
01.04.2022, 13:47

כל עוד הביקוש לרפואה גבוה ותקנים לא נישארים ריקים לזמן רב (למעט נישות בודדות בפריפריה) דבר לא ישתנה

אנונימי/ת
02.04.2022, 07:47

בדיוק כך, עניין של היצע וביקוש וכל השחקנים במשחק האכזרי יודעים זאת.

יש טעות יסודית בדווח
המתמחים המאורגנים בהר"י (6500) כארגון יציג וכןעוד אלפי מבצעי תורנויות שהם מומחים, תחומיים, תורני חו"ץ לא פנו לבג"ץ. מי שפנו לבג"ץ הם קומץ מתמחים שאינם חברי הר"י, סטאזרים, וסטודנטים לרפואה שאינם מיצגים את מבצעי התורנויות. אז כדאי לדייק- לא המתמחים הגישו את העתירה לבג"ץ. מתמחי הר"י ומבצעי התורנויות הודיעו שאינם מוכנים ששכרם יפגע, שתנאי חייהם יפגעו, שיתכן וההתמחות תתארך, ולכן אינם משתתפים בדרישה של קיצור התורנויות עד שכול הנושאים יסגרו למענם במסגרת מו"מ עם הגוף היציג שלהם.
ורופאים שקורסים מעודף תורנויות ומחסור בשעות שינה לא מנהלים מרפאות להזרקות. בד"כ מי שבאמת עיף מנצל זמן פנוי לשינה.
ואחרון - אני מקווה לראות את הגב' ביטון בין מגישי מכתבי ההתפטרות. ככול שזכור לי בפעם הקודמת זה לא קרה.

אנונימי/ת
02.04.2022, 07:49

ד"ר אייליג, האם אתה מתמחה? האם רופא מומחה? גימלאי?

בייתי מתמחה, הייתי מומחה, הייתי מנ ל ועכשיו אני גימלאי. ובמשך 40 שנה הכרתי את המערכת
ואתה? בטוח שלא נולדת נולדת בשם אנונימי/ת 07:49
אשמח אם תזדהה ונדבר

אנונימי/ת
02.04.2022, 21:26

בזמנך היה אפשר לישון בתורניות ולעבוד כי עומס העבודה היה נורמלי. היום המצב בלתי אפשרי ולכן חייבים לקצר את התורניות, זאת אפילו לא שאלה.
הגישה של "אני סבלתי ולכן גם אתם חייבים לסבול" היא אחת מהרעות החולות של המערכת והגיעה זמנה להיעלם מהעולם.
תהנה מהפנסיה.

"בזמני" -האמת שכאשר עשיתי תורנויות כבר פסו הדינוזאורים מן הארץ. ולי היה הכבוד לעשות תורנויות עד לפני 10 שנים ולסבול את העיפות שאינה מסתיימת מסתיימת לעולם..
טוב שאתה מכיר את הפרפריה, שם גם אז וגם היום בד"כ לא ישנים בתורנויות המיון בגלל עומס רב. אבל תמיד שווה לבדוק על מה מוותרים.
והאם ידוע לך, ידידי אנונימוס/ית 21:26 שבבתי החולים בפריפריה נשאלו מבצעי התורנויות האם הם מוכנים שיפגעו בשכרם במסגרת הקיצור ותשובתם הייתה שלילית. לא כי הם אוהבים לעשות תורנויות בלתי נגמרות, אבל גם לעבוד יותר סופי שבוע, ואולי גם להדרש להאריך התמחות, וגם להפגע בזכויות וגם להפסיד אלפי ש"ח בחודש זה יותר ממה שהם מוכנים לספוג עבור ההשג שמבשלים למענם.
ואולי אם יציעו 4 שעות שינה חובה בתורנות, או יום עבודה יתחיל לתורן יותר מאוחר ויכלול בתוכו גם שעות שינה יתכן שתמצא שרוב התורנים, חברי הר"י, מוכנים שהר"י ידאגו לשכרם וזכויותיהם של התורנים. כי ברגע זה המתווה הוא זה שרוב התורנים לא רוצים בו.
לא נאמר ולא נרמז " אני סבלתי ולכן גם אתם חייבים לסבול ". כול שאני מציע לך זה לא לשפוך את התינוק עם המים. תן לאנשים שמבינים במו"מ לנהל אותו ותהנה מהתוצאות שהם ישיגו לך
ולגבי להנות מהפנסיה-אפילו חלק זה אתה מוכן שיפגעו בך. כי אם שכרך ירד גם הכסף הניצבר לפנסיה יקטן ולכן כבר מדברים על עבודה עד גיל 70 ויותר. ומתי תהנה מהשקט והשלווה- אני מקווה שלא כמו האמירה הידועה "אני אנוח כבר בקבר "
ושמך בישראל ? בטוח לא אנונימוס/ית.אנו לא ברוסיה. אין כול סיבה לפחד. בהצלחה

אנונימי/ת
02.04.2022, 16:45

ניהול חובבני של המאבק על ידי מרש"ם, לצערנו שכרתם יועצים ומנכ"לים טירונים במאבק מול האוצר.....זו סיבה מספיק טובה להתפטרות של יו"רית הארגון