חדשות

פורסם תזכיר החוק להסדרת העיסוק במקצוע עוזר רופא ודימותן רפואי

החידוש המשמעותי בחוק החדש: הכרה רשמית במקצוע "עוזר רופא" ולראשונה מתן סמכות לרישום מרשמים על ידי אחים ואחיות מוסמכים

יורחבו הסמכויות לאחים ואחיות מוסמכים. צילום: אילוסטרציה

משרד הבריאות פרסם הבוקר (ד') להערות את תזכיר החוק להסדרת העיסוק במקצוע חדש עוזר רופא וכן במקצועות אחרים. תזכיר חוק הסדרת העיסוק במקצועות עוזר רופא ודימותן רפואי מתקן ומעדכן חוק קיים ומטרתו "להבטיח רמה מקצועית הולמת למקצועות החדשים ולשאר המקצועות המעוגנים בו".

החידוש המשמעותי ביותר: הכרה רשמית במקצוע הרפואי החדש - עוזר רופא. מוצע בחוק החדש לראשונה מתן סמכות לרישום מרשמים על ידי אחים ואחיות מוסמכים. עניין זה נחשב להישג חשוב ומשמעותי למקצוע הסיעוד ולאחים ואחיות מוסמכים, בהתאם לדרישה ארוכת שנים של האחות הראשית במשרד הבריאות והסתדרות האחיות.

מעשית, תזכיר החוק מהווה "פתח לתוספת כוח אדם משמעותית למערכת הבריאות ויתרום לשיפור משמעותי במערך הבריאות עבור המטופלים וגם הצוותים הרפואיים", כך לפי נוסח התזכיר.

התיקון בחוק יכלול, בין היתר, הוראות בעניין התנאים לקבלת תעודה במקצועות השונים (עוזר רופא, דימותן/ רנטגנאי), החובות החלות על בעל תעודה, מרשם בעלי המקצועות השונים, הכשרה מעשית, בחינות, הקמת ועדות מייעצות לכל מקצוע ותפקידיהן, חובות אמון ואתיקה מקצועית וגם הוראות בנושא משמעת.

שינוי מהותי זה יאפשר פיקוח על העוסקים בדימותנות רפואית, לצד שילובם של עוזרי הרופא במערך שירותי הבריאות לשם ייעול הפניית המשאבים העומדים לרשותה.

שר הבריאות ניצן הורוביץ אמר עם פרסום התזכיר: "המחסור האקוטי בכוח אדם במערכת הבריאות מאתגר את יציבותה, איתנותה וחוסנה גם בשגרה וביתר שאת בתקופות חירום. הפתרון לכך חייב להיות משולב, יסודי וארוך טווח.

"אנו פועלים להרחבת מקומות לימוד חדשים לסטודנטים לרפואה ולסיעוד ומשיקים את רפורמת מקצוע עוזרי הרופא. מיסוד מקצוע חדש זה יתרום לייעול תהליכי העבודה בבתי החולים ויביא לשיפור בתפקודה השוטף של מערכת הבריאות. זוהי בשורה חשובה מאין כמותה ומשמעותה, בין היתר, נוגע להפחתת הלחץ על הצוותים הרפואיים, סיוע ביישום קיצור תורנויות המתמחים ושיפור השירות לכלל".

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, הוסיף: "תזכיר החוק המוצע מהווה בשורה למקצועות הרפואה, הסיעוד, עוזרי הרופא והרנטגנאים. לא רק שאנחנו מסדירים בחקיקה מקצועות שלא היו מוסדרים, אנחנו פורצים דרך בהרחבת הסמכויות של עוזרי רופא ואחיות כמענה לעומס במערכת הבריאות וכסיוע לרופאים בעבודתם. נמשיך להסדיר מקצועות נוספים ולבחון באופן שוטף את הדרכים לשפר את שירותי הרפואה".

נושאים קשורים:  עוזר-רופא,  חוק,  משרד הבריאות,  אחים ואחיות,  חדשות,  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  פרופ' נחמן אש,  דימותן
תגובות
אנונימי/ת
23.03.2022, 20:06

חבל שלא נותנים לרופאים מובטלים לעבוד כעוזרי רופא. יותר קל למצוא עבודה בזמן לימודי רפואה מאשר אחרי קבלת הרשיון.

השאלה היחידה היא על מי תהיה האחריות של מתן תרופות או טיפולים או החלטות. ברור שכול מי שיחליט על טיפולים או תרופות או פעולות לא יוכל להסתתר מאחרי רישיון העיסוק ברפואה של הרופא. זאת צריכה להיות עמדת פתיחה של הר"י.

״קישקוש״ ברמות !!!בכיה לדורות!