חדשות

המתמחים מזהירים: "כל פגיעה בשכר תוביל לכאוס בבתי החולים"

לקראת פרסום מסקנות צוות היישום למתווה קיצור התורנויות במשרד הבריאות, דורשת יו"ר ארגון המתמחים משרת הכלכלה: "יש להבהיר לשרי הבריאות והאוצר למלא אחרי ההיתר כלשונו"

שר הבריאות ניצן הורוביץ ומתמחים.צילום: יונתן סינדל/ פלאש 90

לקראת פרסומו בימים הקרובים של דו"ח מסקנות צוות היישום למתווה קיצור התורנויות במשרד הבריאות, טוענים בארגון הרופאים המתמחים מרשם כי הפרסומים שדלפו עד כה "מצביעים על משבר בין משרדי האוצר והבריאות ועל פערים מהותיים מהמתווה המסוכם שפורסם באיגרת שר הבריאות". עוד הם טוענים כי מסתמן ש"חלק מההמלצות הן בניגוד להיתר הכללי של שרת הכלכלה, שניתן ונחתם באוקטובר האחרון".

יו"ר "מרשם", ד"ר ריי ביטון, פנתה אמש (ג') במכתב לשרת הכלכלה אורנה ברביאי ובו דרשה: "יש להבהיר לשרי הבריאות והאוצר למלא אחרי ההיתר כלשונו. כל מתווה אחר, אשר חורג מן ההיתר, מהווה פתח שמעמיד את קיצור התורנויות כולו בסכנה". מכתב נוסף בעניין זה נשלח אמש  גם לשרי הבריאות והאוצר.

כזכור, על פי ההיתר של השרה ברביבאי, כפי שסוכם עם שר האוצר ועם שר הבריאות, נקבע כי ב-1 באפריל יחל קיצור תורנויות המתמחים לרפואה בעשרה בתי החולים בפריפריה, בהם יחלו המתמחים לעבוד בתורנויות של 18 שעות.

בדיון אתמול (ג') שקיימה ועדת יישום המתווה בראשות ד"ר ספי מנדלוביץ, המשנה למנכ"ל משרד הבריאות, התחדדה העובדה ש-24 חבריה אינם מצליחים לגבש המלצות משותפות. לפי דיווח ב"כאן רשת ב'" הבוקר, בין חברי הוועדה, "אין הסכמות כמעט על כלום למעט ההסכמה שב-1 באפריל, המתווה לא ייצא לדרך. אנחנו לא מסכימים על המתווה, לא על הנחות היסוד שלו, על שום דבר אנחנו לא מסכימים", הודו, כך דווח, רבים מחברי הוועדה.

סלע מחלוקת מרכזי: מה יהיה שכר המתמחים לאחר שיונהג מתווה קיצור התורנויות. בדיונים האחרונים חזרו חברים בוועדה על הטיעון שהמתווה איננו ישים ונועד לכישלון. על פי המתווה, מהלך קיצור התורנויות אמור בשלב ראשון לכלול עשרה בתי חולים רק בפריפריה ובתחומים רפואה פנימית, גריאטריה ומלר"ד.

כמה מחברי הוועדה הציעו "לצאת לדרך" ובהמשך לבצע מקצי שיפורים, להציג גמישות והתאמות לפי הניסיון המעשי שיצטבר במהלך הזה ולמצוא פתרונות מקומיים עבור מחלקות שידווחו על קשיים ביישום התכנית.

במשרד הבריאות, כך דווח, יש כוונה להקים מנהלת ייעודית ליישום המתווה ולאפשר דחייה בת שלושה חודשים בביצוע קיצור התורנויות במחלקות שידווחו על קשיים. כן דווח שייתכן שעל מסקנות הוועדה יופיעו חתימות רק של חלק מחבריה.

בסוגיית השכר מובהר במכתבה של ד"ר ביטון לשרת הכלכלה כי "כל פגיעה בשכר המתמחים או בכל דרך אחרת תגרור אחריה תגובה חריפה ותוביל לכאוס בכל בתי החולים בארץ. אי הסדרת הנושא והבטחת שכרם של המתמחים כמוהן כאי יישום ההיתר".

בנוסף צוין כי "לצד ההיתר פורסמה איגרת של שר הבריאות, המרחיבה את ההיתר לכדי פעימות קיצור תורנויות נוספות, בדגש על קיצור תורנויות בבתי החולים במרכז הארץ. המתמחים והמתמחות מצפים משר הבריאות לעמוד בהתחייבויותיו ולהרחיב את המתווה לבתי החולים במרכז, כפי שהובטח לנו".

ב"מרשם" מדגישים כי יש לייצר מרווח סביר בין הקיצור בפריפריה לקיצור התורנויות בשני בתי החולים במרכז, אולם סבורים כי המתווה המקורי נותן לכך מענה: פריפריה - באפריל 2022, התחלת קיצור התורנויות במרכז - בנובמבר 2022.

בהקשר זה נכתב גם: "אנו דוחים את התפיסה השגויה עליה מבוסס דו"ח המסקנות של צוות היישום ולפיה יש לחכות זמן משמעותי ובלתי מוגבל בין הקיצור בפריפריה לקיצור התורנויות בבתי החולים במרכז, מתוך מחשבה כי הזכות שלא לעבוד 26 שעות ברצף הינה בגדר תמריץ למשיכת כוח אדם למלא את התקנים בפריפריה. צורת העסקה זו הינה עוול קשה אשר פוגע במטפלים ובמטופלים הן במרכז והן בפריפריה. אנו מצפים שהמתווה המורחב, הכולל את בתי החולים במרכז, ייושם במלואו".

כזכור, בשבוע שעבר הודיעה ההסתדרות הרפואית כי בשל כשלים שמצאה במתווה המדובר, לא תאשר אותו. במכתב ששלח ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה בשם נציגות ההסתדרות הרפואית בצוות יישום מתווה קיצור התורנויות, אל יו"ר הצוות ד"ר מנדלוביץ, כתב פלדמן: "אין באפשרותנו לאשר את הדו"ח בנוסח שנשלח מבלי שיינתן מענה לכל הסוגיות... יש ליתן מענה לשאלת ההשתכרות העומדת על הפרק ומטרידה את רובם ככולם של הרופאים, ובעיקר בפריפריה".

בהתייחסה לסוגיית שכר המתמחים כתבה עוד ד"ר ביטון לשרת הכלכלה: "בימים האחרונים התעורר (כמובן באמצעות יד מכוונת) שיח ער באשר לפגיעה הצפויה כביכול במתמחים, עם החלת המתווה לקיצור התורנויות. עיקר השיח נסוב סביב מספר דמיוני (7,000 שקל) של הפחתת שכר למתמחים עליהם יחול קיצור התורנויות. הגם שאנו סבורים כי אין ממש במספרים הללו, חשוב לנו להבהיר כי לא נסכים לכל פגיעה בשכר המתמחים או לכל פגיעה שהיא בכל דרך אחרת".

נושאים קשורים:  ד"ר ריי ביטון,  קיצור תורנויות,  אורנה ברביאי,  משרד האוצר,  ההסתדרות הרפואית,  משרד הבריאות,  ד''ר זאב פלדמן,  חדשות,  ארגון מרשם,  מתמחים
תגובות
אנונימי/ת
16.03.2022, 18:28

מה המתמחים רוצים? אי אפשר לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה.. רציתם לקצץ תקצצו גם במשכורת!

אנונימי/ת
16.03.2022, 18:43

עדר בכיינים.
כבר שנים נאמר להם כי הפחתת שעות העבודה בהכרח תוביל לירידה בשכר שגם כך הוא בין הגבוהים במשק.

אנונימי/ת
16.03.2022, 18:58

אם השכר של מתמחים מהתורנויות כל כך גבוה מדוע רופאים בכירים לא עומדים בתור לבצע תורניות?

אנונימי/ת
16.03.2022, 19:30

נכון, צודק

אנונימי/ת
17.03.2022, 14:30

כי לא הכל זה כסף !
לאחר שנים של תורנויות, עבור חלק מהבכירים של 32 שעות ויותר, רבים מעדיפים לעבוד 9-10 שעות ביום, ולחיות גם מחוץ לבית החולים בחלק משעות היום.

אנונימי/ת
16.03.2022, 19:29

תחליפו מקצוע

אנונימי/ת
16.03.2022, 21:16

את/ה תחליפו את המקצוע שלכם. כמה רוע לב יש לך?

אנונימי/ת
16.03.2022, 21:35

ברצינות חשבתם שתעבדו שליש פחות והשכר יישמר?? הריי ביטון שלכם חתמה על הסכם בלי לבדוק את התנאים. לכל מי שעיניו בראשו היה ברור שזו ההשלכה. אגב, בלי קשר לשכר זה יביא ליותר תורנויות ויותר שנות התמחות. אסור להאמין לאוצר, הר״י או מרש״ם.

אנונימי/ת
17.03.2022, 14:32

ככל שתנאי המתמחים משתפרים, תנאי המומחים מורעים.
הייתי שואלת את המתמחים האם לא עדיף 5 שנים לעבוד יותר עמוס, כששאר החיים המקצועיים קצת יותר נורמלים ? או- להקל את שנות ההתמחות אבל לבלות לילות במיון כל שארית החיים ...

אנונימי/ת
18.03.2022, 10:43

צודקים המתמחים עדיף שהרופא המתמחה ישב בבית כל היום ויקבל משכורת פולטיימר ובסיום ההתמחות (באיזה נושא שלא יבחר) תישלח לו תעודת מומחה עם שליח...כי חבל להפריע לו ואת הדרך לבית החולים הוא לא מכיר כמובן. אולי אם ירצה יוכל כמו הדיווה ביטון להזריק מעט בוטוקס לסלבריטאים כדי להרגיש שהוא לובש חלוק. הר"י ידאג לו ללימוזיה למרפאה וחזרה. אחלה תוכנית מתמחה יקר

אנונימי/ת
18.03.2022, 21:08

ככה זה כשחובבנים מנהלים משא ומתן וחושבים שהם חכמים....במקום להאבק על תקנים נאבקתם מאבק טפשי על שעות, אז קיבלתם פחות שעות.....תהנו, גם האוצר נהנה

21.03.2022, 21:58

בסוף יבכו כשיצטרכו ליבא רופאים מהודו כמו בדובאי