חדשות

ארגוני זכויות אדם לשר הבריאות: אפליית ערבים במועצת הבריאות

בגוף לאומי המייעץ לשר הבריאות ומונה 46 חברים אין ולו נציג ערבי אחד | ארגוני זכויות אדם דורשים מהשר הורוביץ לתקן את המעוות | השר בתגובה: המינויים היו טרם תקופתי

הערבים מהווים כ–20% מאזרחי ישראל וכמעט 20% מעובדי מערכת הבריאות. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

ארגונים לזכויות אדם פנו השבוע לשר הבריאות ניצן הורוביץ בדרישה לפעול למינוי מייצג של החברה הערבית במועצת הבריאות, גוף לאומי המייעץ לשר הבריאות ומונה 46 חברים, אך מתברר שאף לא אחד מהנציגים בו הוא ערבי. כך מדווחת הבוקר (ה') רוני לינדר ב"דה מרקר".

האגודה לזכויות האזרח, רופאים לזכויות אדם, הפורום האזרחי לקידום הבריאות בגליל וקואליציית ארגוני הבריאות בנגב, דורשים מהשר לתקן את המעוות ולפעול למינוי חברים וחברות מהחברה הערבית בהיקף של לא פחות מחמישית מחברי המועצה. "מועצת הבריאות אמורה לייצג את כלל המגזרים והשחקנים במערכת הבריאות, אך אין בה ולו נציג ערבי אחד", כותבת לינדר. זאת, למרות שהערבים מהווים כ-20% מאזרחי ישראל וכמעט 20% מעובדי ועובדות מערכת הבריאות.

הארגונים כתבו בפנייתם להורוביץ כי "הדרתה של החברה הערבית ממועצת הבריאות – גוף ציבורי שנדרש לייעץ לשר הבריאות בענייני חלוקת המשאבים בתחום הבריאות, קביעת סדרי העדיפויות וקידום השוויון באיכות, בזמינות ובנגישות שירותי הבריאות – היא מחדל חמור", בעיקר על רקע פערים משמעותיים ברמת הבריאות בין יהודים לערבים ובהיקף, באיכות ובזמינות השירותים הרפואיים בין יישובים ערביים ליישובים יהודים ובין אזורי המרכז לאזורי הפריפריה.

"דווקא במערכת הבריאות שבה חלקם של העובדים והעובדות הערבים מתוך כלל המועסקים בה דומה כמעט לחלקם מתוך כלל האוכלוסיה (19.5%) והנחשבת למעסיקה הגדולה של העובדים הערבים בשירות המדינה (68% מהעובדים הערבים בשירות המדינה מועסקים במערכת הבריאות) היה מצופה לתוצאה אחרת, הפוכה מזו המצטיירת מהרכב מועצת הבריאות", כותבים הארגונים.

שר הבריאות אחראי למינוי של כשליש מהרכב חברי המועצה הפועלים בהתנדבות והשאר ממונים על ידי השרים השונים, ארגוני הבריאות, ארגוני העובדים וכיו"ב. על פי הדיווח, מלשכתו של הורוביץ נמסר כי "אנו רואים חשיבות גבוהה בייצוג הולם של אוכלוסיות שונות במועצות הבריאות, וביתר שאת אוכלוסיות הסובלות מהדרה ואפליה. החברים במועצת הבריאות מונו במועדים שונים לפני כניסתו של השר הורוביץ לתפקיד ושינויים בהרכב המועצה יתאפשרו בעתיד, כאשר יגיעו לפתחו של השר החלטות לגבי מינויים נוספים".

נושאים קשורים:  מערכת הבריאות,  מועצת הבריאות,  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  חברה ערבית,  חדשות,  אפליה
תגובות
11.03.2022, 15:21

שומו שמיים! זה מה שמפריע לאותם "ארגונים לזכויות..."? אם הם 20% מהאזרחים, האם זה מקנה להם זכות אוטומטית לייעץ בעניין מקצועי?