חדשות

ההסתדרות הרפואית הודיעה: לא נחתום על מתווה קיצור התורנויות

שלושה שבועות למועד תחילת יישום קיצור תורנויות המתמחים, הר"י מצביעה על כשלים במתווה שגובש במשרד הבריאות והודיעה כי לא תאשר אותו | ארגון המתמחים מרשם: "נסיון סיכול עלוב וצפוי"

מחאת המתמחים לקיצור התורנויות. צילום: אלעד גוטמן

ההסתדרות הרפואית הודיעה אתמול (ד') כי לא תאשר את דו"ח מסקנות הביניים של צוות היישום למתווה קיצור תורנויות המתמחים ולא תאמץ את המתווה שגובש במשרד הבריאות.

במכתב ששלח ד"ר זאב פלדמן, יו"ר ארגון רופאי המדינה בשם נציגות ההסתדרות הרפואית בצוות, אל יו"ר הצוות ד"ר ספי מנדלוביץ, הוא הודיע כי ההסתדרות הרפואית לא תחתום על הדו"ח. בארגון המתמחים מרשם הגיבו: "נסיון סיכול עלוב וצפוי. מי שתמיד התנגדו לקיצור התורנויות, מתנגדים שוב".

כזכור, על פי ההיתר של שרת הכלכלה אורנה ברביבאי, כפי שסוכם עם שר האוצר ועם שר הבריאות, נקבע כי ב-1 באפריל יחל קיצור תורנויות המתמחים לרפואה בעשרה בתי החולים בפריפריה, בהם יחלו המתמחים לעבוד בתורנויות של 18 שעות.

בחודשים האחרונים עמל צוות היישום בראשות המשנה למנכל משרד הבריאות, ד"ר מנדלוביץ, בהשתתפות נציגי משרדי האוצר, הכלכלה, מנהלי בתי החולים, ההסתדרות הרפואית ונציגי המתמחים, על תכנית להוצאה אל הפועל של המתווה המוסכם בפריפריה. אולם, שלושה שבועות לתחילת יישום המתווה, מצביע ד"ר פלדמן במכתבו על הכשלים שעולים מהמתווה שגובש הנוגעים בעיקר לסוגיית שכר המתמחים, מחסור ברופאים לאיוש התקנים ופגיעה בהכשרת המתמחים לאור קיצור התורנויות.

במכתבו לד"ר מנדלוביץ כותב ד"ר פלדמן: אין באפשרותנו לאשר את הדו"ח בנוסח שנשלח מבלי שיינתן מענה לכל הסוגיות... יש ליתן מענה לשאלת ההשתכרות העומדת על הפרק ומטרידה את רובם ככולם של הרופאים, ובעיקר בפריפריה ;יש לוודא כי אכן קיים היצע מספק של רופאים לשם איוש התקנים הנדרשים ליישום מלא ונכון של המתווה לקיצור יום העבודה, בין היתר על מנת למנוע מצב בו יוטלו עומסים כבדים על כתפי הרופאים ועל מנת למנוע בריחת רופאים מהפריפריה וקריסת המחלקות שם.

"יש לאיין כל אפשרות להעסקתם של הרופאים בלמעלה מ-6 תורנויות לחודש ו/או 3 תורנויות סופשבוע לחודש; יש לוודא כי לא תחול פגיעה בהכשרה עקב קיצור יום העבודה והפסד שעות עבודת הבוקר.

"יש להמתין למסקנות הוועדה לבחינת מתכונת העבודה במלר"ד טרם יישום המתווה לקיצור יום העבודה שם, על מנת שניתן יהיה להתאים את המתווה הנכון וההולם למהות עבודת המיון; יש לשקול יישום מתווה חלופי לתקופת הביניים בו תינתן האפשרות לרופאים למנוחה של 6 שעות רצופות במהלך יום העבודה, באופן התואם את מטרת התיקון להיתר; אשר על כן, אנו סבורים יש לפעול לתיקונו של ההיתר הכללי".

"מרשם": "אם לא יהיה קיצור ב-1.4 - לא יהיו מתמחים"

בתגובה להתנגדות ההסתדרות הרפואית למתווה, מסרו בארגון הרופאים המתמחים מרשם: "נסיון סיכול עלוב וצפוי. מי שתמיד התנגדו לקיצור התורנויות - מתנגדים שוב. מי שמנעו את קיצור התורנויות בעשור האחרון מנסים לעשות זאת שוב. אנו נפעל בכל האמצעים העומדים לרשותנו על מנת שקיצור התורנויות ייצא לפועל כמתוכנן ב-1.4".

ב"מרשם" חוזרים וטענים: "ההסתדרות הרפואית עשתה כל מה שהיא יכולה כדי לסכל את המהלך לקיצור התורנויות, לא רק עכשיו, אלא בעשור האחרון. ביד אחת עם האוצר, זיהו בכיריה שמדובר בישורת האחרונה והם מנסים בכל כוחם לנסות לסכל את המהלך גם הפעם, זאת על אף שהיו חלק אינטגרלי מעבודת צוות היישום וכתיבת המסקנות, תוך שהם עומדים בתוקף על הדרת המתמחים מן התהליך!

"ארגון מרשם עומד על כך שהמהלך לקיצור התורנויות ייצא לפועל כמתוכנן ולפי המתווה שסוכם. אנחנו דוחים מכל וכל את הנסיונות לפגוע במהלך. הרכבת כבר יצאה מהתחנה ולא ניתן לאף אחד לעצור אותה.

"כל נושא שיש עדיין להסדיר, ובכוונה תחילה נמנעו מלעסוק בו על מנת לסכל את המהלך, כמו נושא השכר ונושאים נוספים אשר נמצאים באחריותם הבלעדית, שיתכבדו בכירי הארגון היציג (הר"י) לפתור אל מול הגורמים הרלוונטיים. לא ניתן לאף גורם לעצור את המהלך לקיצור התורנויות. החל מ-1.4, אם לא יהיה קיצור - לא יהיו מתמחים!".

שר הבריאות: "ההסכם מחייב ואף אחד אנו רשאי להפר אותו"

הבוקר ב"דה מרקר", כותבת רוני לינדר: "גורמים בוועדה (צוות היישום) מתחו ביקורת קשה על עמדה זו של ההסתדרות הרפואית, בטענה שהיא זאת שהיתה אמורה ליזום ולקיים משא ומתן עם האוצר בחודשים האחרונים בנוגע לעניין השכר ולדאוג לנושא התאמת ההכשרה – אך היא העדיפה לחכות לדקה ה-90 ולטרפד את הדו"ח".

כזכור, בשבוע שעבר האשים שר הבריאות ניצן הורוביץ את אגף התקציבים במשרד האוצר בניסיון לטרפד את קיצור תורנויות המתמחים. "כדי להפסיק את העסקה של המתמחות והמתמחים 26 שעות ברצף, דרוש כסף ודרושים תקנים", כתב הורוביץ בהודעתו. "זה ברור ומובן לכל הצדדים מתחילת הדרך, וההתחייבויות באשר להקצאות התקציבים מסוכמות ומתועדות. ההיתר והמתווה של שרת הכלכלה הוא לא המלצה או בקשה – הוא מחייב. לא אגף התקציבים, ולא אף גורם אחר רשאי להפר אותו".

גם מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' נחמן אש, הביע עמדה דומה בנושא ואמר בכנס מנהלי המחלקות הפנימיות בשבוע שעבר: "חייבים לקצר. הגענו למודל סביר, אמנם לא מושלם, אבל יש שני פילים בחדר: הראשון הוא נושא שכר המתמחים - ברור ששכר המתמחים לא יוכל להישאר אותו הדבר. העניין נתון למשא ומתן בין הממונה על השכר באוצר לבין הר"י. הר"י תצטרך להתפשר בעניין".

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  חדשות,  ד''ר זאב פלדמן,  ד"ר ספי מנדלוביץ',  ארגון מרשם,  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  פרופ' נחמן אש,  ההסתדרות הרפואית
תגובות

אנחנו בפריפריה עדיין לא ערוכים למתווה הקיצור, התנאים שדובר עליהם עדיין לא התקיימו כגון הארכת ההתמחות עקב הפגיעה החמורה באיכות רצף ומשך ההתמחות, רופא המבצע רק 4 תורניות בחודש יעדר שליש חודש ללא סופי שבוע, בעיה שניה עדיין לא קבלנו את התקנים הדרושים שלישת בראשון למאי השכר של המתמחים ירד ב 7000 שח ובמידה ויוסיפו תקנים ויהיו 12 או יותר רופאים במחלקה לא יהיו מספיק תורניות לכולם בקושי שתיים או שלוש תורניות וכולם יודעים שעיקר השכר הוא העבודה הנוספת ולא הבסיס, המתמחים בפרפריה אינם מסכימים למתווה זה וגם הבכירים והמנהלים אלא אם יצליחו לסדר בהקדם את כל מה שהוזכר

אנונימי/ת
11.03.2022, 10:40

עם כל הכבוד לך
המתמחים כן רוצים קיצור תורנויות

אנונימי/ת
11.03.2022, 16:13

יש רצוי ויש מצוי. תחשוב להחליף מקצוע

אנונימי/ת
11.03.2022, 10:24

הר"י איבד את הרלוונטיות שלו ממזמן והוכחה נוספת לכך זו ההתנגדות שלו לקיצור תורנויות לדור הצעיר. הארגון הוא גילדה סגורה , שאבד עליה הכלח, שלא ברור את מי היא מייצגת. בושה וחרפה.
חשבו מסלול מחדש, חשבו על העתיד של הרפואה ועתיד הרופאים ולא רק עליכם.

13.03.2022, 10:40

לי ברור את מי הר״י מייצגת. אני זועק כבר 4 שנים שהר״י מייצגת את המנגנון המנופח שלה שעל חשבון דמי החבר (80 מיליון שח בשנה) מעתיר על עובדיו משכורות מנופחות + בונוסים מופרכים מבלי צורך למסור דין וחשבון מפורט וללא בקרה בחסות הזויה של החוק העותומני שאפילו הטורקים כבר לא זוכרים.
יש דרך פשוטה להאבק בזה - להפסיק לשלם דמי חבר להר״י ולהקים גוף מייצג חדש המבוסס על הרוח שנשבה עם הקמת הר״י לפני כ-110 שנים.
יש ארגון כזה - ארצ״י, ארגון הרופאים העצמאיים בישראל. לפני 5 שנים אני הקמתי את הארגון כדי למלא את הואקום הייצוגי ואזלת היד שהר״י ״מצטיינת״ בהם. הארגון פועל בהתלהבות ובמסירות, ובהתנדבות (!!!) כדי לקדם את ענייני הרופאים.
הדבר העצוב ביותר שלמדתי בשנות פעילותי הוא שהרופאים עצמם אדישים לגורלם.
הגיע הזמן לסתור את הגישה העלובה הזאת ולקחת אחריות בלי התבכיינות.
איני פעיל יותר בארגון ארצ״י אולם הארגון חי ונושם וממתין לתמיכתכם. שילחו לי וואטסאפ לטלפון 0508548182 ואשלח לכם קישור לארצ״י.

אנונימי/ת
16.03.2022, 21:31

מאה אחוז

מה הבעיה לקבל את המתווה - ולראות מה יקרה…

11.03.2022, 11:45

מישהו באמת היה עד כדי כך תמים לחשוב שהר"י לא יערימו קשיים על העניין. בצער רב ניתן רק לומר רופאים לא יודעים לשבות. מי שרוצה לקבל משהו צריך לשבות כמו נמל ולא כמו רופא.

11.03.2022, 14:30

הפעם אין ברירה כי אם להסכים ב 100% עם ארגון מרשם. לאור התנגדות מלכתחילה של איגוד הכירורגים והמועצה הלאומית לכירורגיה לכל מתווה לקיצור התרונויות זה היה רק עניין של זמן עד שהר"י ימצאו תירוץ זה או אחר לצאת כנגד ההסכם. הטעון :"יש לוודא כי לא תחול פגיעה בהכשרה עקב קיצור יום העבודה והפסד שעות עבודת הבוקר." לווה את הדיונים מהיום הראשון ולא נראה שבהר"י משהו התכוון לרכך את ההתנגדות. טעון זה לא תלוי באוצר ולא במצאי הרופאים כי אם בנכונות של רופאים בכירים להישאר וללמד גם אחרי השעה 14:00 וגם אם זה ימנע את הריצה לעבודת אחר הצהריים.

ואם כך, צריכים להבין מדבריך שהמומחים צריכים להישאר עד 23:00 ולנתח כדי ללמד מתמחים, ללא תגמול, שהרי לא הוסכם על כזה, וכמובן יהיו צפויים לעבוד למחרת כי אין מי שיחליף אותם ואין תוספת תקינה. ובכלל, אין צוות סיעודי וצוותי עזר כדי להפעיל את חדרי הניתוח בהיקפים האלה עד שעות הלילה - גם עולה כסף שאין למערכת, וגם חסר כ״א סיעודי עם הכשרה מתאימה. האם למתמחים הכירורגיים יש אשליה שמישהו יאות לתנאים האלה? מרשם רואה רק את צד המטבע שלה, מה שנדרש הוא מהפיכה כוללת של המערכת וזה דורש הרבה כסף שהאוצר בוודאי לא ישלם, ואין לו כוונה לכך. ואם מישהו חושב להכריח מומחים במקצועות כירורגיים לעבוד במשמרות, תשכחו מזה. כבר היום קשה לשכנע אנשים לעבוד במערכת הציבורית בגלל התנאים ( אני מדבר על מומחים ולא מתמחים - כמנהל מחלקה, ואפילו של מקצוע יחסית נחשק, אני נאלץ להתמודד עם סוגייה הזו כל הזמן). מרבית המומחים יצאו לסקטור הפרטי או שסתם יעבדו כשכירים בקופות, עם שכר שהוא כמעט פי שניים משכרם כשכירים במשרת בית חולים, והדור הצעיר יוכל לחפש את מי שידריך וילמד אותו.

אנונימי/ת
12.03.2022, 06:53

אבי ידידי , צודק בכל מעט האחוזים . אבל לצערי הם רוצים את הקיצור גם במחיר קריסת המערכת . משלב ראשון היה ברור שלאור העדר תקנים הכוונה שלהם ושל האוצר היא לאפשר מהלך על גב המומחים בניגוד להסכמים או לחלופין פשוט שהחולים ישארו ללא טיפול. זה דור הלא איכפת לי מכלום . הם בונים על זה שאנחנו נעבוד ללא תמורה. הדרך היחידה זה להגיד להם תפסלו תתפטרו . נמצא מתמחים אחרים…. בהצלחה. כנראה לא מתאים לחלקם רפואה. יעבדו באסטתיקה ונזקקות בוטוקס. גם שכר טוב וגם לא צריך התמחות.

אנונימי/ת
12.03.2022, 10:15

מאוד פשוט: בעיות שאף אחד לא מנסה לפתור תמיד יהיו בעיות. להרי אין ולא היה אינטרס לפתור אותן. כשם שלא היה לו מעולם אינטרס ורצון להעלות את שכר רופאי בתי החולים הבזיוני לעומת הקהילה. כשהבכירים ביותר יכולים לצאת בשתיים לקליניקה הפרטית, לחייב אותם לחתום כרטיס או להשאר פול טיימרים,בתמורה לתוספת שכר של "רק" 20 אלף שח, זה רק הפסד לאצולה הרפואית. אותו דבר המתמחים: למי איכפת מהם.

רופאי בתי החולים הם הסקטור המקופח ביותר. האוצר למעשה בונה על זה שישלימו שכר בעבודה נוספת פרטית אחר הצהריים כדי שלא יהיה צורך לשלם - כשהציעו משרות פולטיימר ניתן בקושי מספיק כסף כדי לאפשר חמש משרות פר בי״ח ממשלתי - רחוק מאוד ממה שבאמת נדרש - והתוספת מגוכחת אפילו ביחס לשכר של רופא שכיר בקופת חולים כללית. ואף אחד לא חושב שנדרש זמן מוגן ותגמול עבור הוראה של סטודנטים ומתמחים. הבעיה היא שהסקטור הזה מהווה חלק קטן מבך הצירים של הר״י. רופאי הקופה הם הקבוצה הגדולה ביותר וזוכים לפיכך גם לנתח הארי של ההטבות בהסכמי השכר. לכן אני שב ומדגיש, שינוי בעבודת המתמחים צריכה להיות קשורה לשינוי גורף בכל המערכת. כולל תגמול נאות עבור שעות עבודה ארוכות של הבכירים שיאפשר ויתור על העבודה בחוץ, תוספת ניכרת של תקנים גם לבכירים, ובמקצועות הכירורגיים לראות מה ההשלכות כדי להקנות מספיק מיומנות בהפחתת שעות כדי לייצר מומחים עצמאיים. אם כל זה לא יקרה מערכת הבריאות הציבורית המפוטרת שלנו ( וכן היא מערכת מעולה בכל קנה מידה) באמת תתפורר.

13.03.2022, 10:50

הר״י מועלת בתפקידה כארגון יציג.
היא מציגה מצג שוא כעומדת לימין הרופאים אולם בפועל פועלת כגיס חמישי החותר תחת חבריו.
על כך נאמר במקורות ״עושה מעשה כזמרי ומבקש שכר כפנחס״.
ד״ר פלדמן מדברר את הר״י כסגן היו״ר. נפגשתי איתו בעבר כשביקש תמיכה להבחרו כיו״ר אר״מ. דבריו היו חדורי רוח התלהבות ומסרים נוקבים על הצורך לשנות ולשפר את ייצוג הרופאים כגילדה מקצועית. בפועל, הוא נקנה בנזיד עדשים באמצעות מינויו לסגן יו״ר הר״י וציפייה להתמנות ליו״ר הבא. בכך מילא פיו מים וכל ההתלהבות צוננה.
מה לעשות? ראו תגובה שלי בהמשך.