חדשות

משרד הבריאות אישר ל"ברזילי" להפעיל מרכז לצנתורי מוח

עד כה, המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע היה בית החולים היחידי בדרום שמבצע פרוצדורת מצילת חיים זו | במקביל, משרד הבריאות אישר ושירות אקמו חדש החל לפעול בבית החולים גליל בנהריה

צוות רפואי במחלקה הנוירולוגית החדשה ב"ברזילי". צילום: דוד אביעוז/ דוברות בית החולים

משרד הבריאות הודיע אתמול (א') כי יתיר לבית החולים ברזילי באשקלון לבצע צנתורי מוח לחולים שלקו בשבץ מוחי. עד כה, המרכז הרפואי סורוקה בבאר שבע הוא היחידי בדרום הארץ שמבצע פרוצדורת מצילת חיים זו.

כחלק מהשירות הכוללני לטיפול בחולי שבץ מוחי נמצא כי המרכז הרפואי באשקלון עומד בתנאים שהוגדרו על ידי החברה לשבץ מוחי ואומצו על ידי חטיבת הרפואה במשרד הבריאות. במסגרת ההיערכות, נפתחה מחלקה נוירולוגית חדשה עם יחידת שבץ מוחי עם שש מיטות, אליה הצטרף רופא שעבר התמחות בצנתורי מוח בחו"ל.

מנהל "ברזילי", פרופ' חזי לוי, מסר: "קיבלנו את ההודעה המשמחת, שמשרד הבריאות התיר לנו לבצע צנתורי מוח לחולים שלקו בשבץ מוחי. הדבר הזה יכול לסייע רבות בהצלת חיים ובהחשת השיקום לחולים שלקו בשבץ מוחי, כאשר בזמן נתון ומוגבל צריך לצנתר את מוחם, לפתוח את החסימה ובכך להציל את תאי המוח מפגיעה".

פרופ' לוי הודה למשרד הבריאות ולח"כ אופיר כץ, חבר ועדת הבריאות בכנסת הפועל למען שירותי רפואה שוויונית בפריפריה. כץ היה זה שהגיש הצעת אי אמון בנושא, וכאמור אתמול הודיע משרד הבריאות כי הוא נענה לבקשה להפעלת מרכז לצנתור מוח בבית החולים ברזילי והאישור יישלח לבית החולים בימים הקרובים.

כמו כן, לאחר שמשרד הבריאות אישר להפעיל שירות אקמו במרכז הרפואי לגליל בנהריה, הגיעו אתמול (ב') שני מכשירי האקמו שהותקנו במחלקה לטיפול נמרץ כללי ומוכנים לשימוש מיידי.

המרכז הרפואי בנהריה הגיש באוקטובר 2021 בקשה להכרה בשירות אקמו. קבלת האישור ניתנה לאחר שהמרכז הרפואי עמד בכל הקריטריונים, ובהם מינוי אחראים מטעמו, הכשרת צוותים רב מערכתיים, הכנת תשתיות ורכישת ציוד.

מנהל המרכז הרפואי, פרופ' מסעד ברהום, מסר: "אנו נרגשים מאוד לראות את מערכת האקמו קורמת עור וגידים, ומרגישים את משק כנפי ההיסטוריה. מי שתיהנה משירות זה היא הקהילה אותה אנו משרתים, הכוללת 650 אלף תושבים".

פרופ' ברהום הודה למשרד הבריאות, לחברי הוועדה שהוקמה מטעם המרכז הרפואי כדי לעמוד בכל הקריטריונים, ולעמותת הידידים של בית החולים שסייעה ברכישת הציוד.

נושאים קשורים:  פרופ' חזי לוי,  צנתור מוח,  אקמו,  בית החולים "ברזילי",  המרכז הרפואי לגליל בנהריה,  פרופ' מסעד ברהום,  משרד הבריאות,  חדשות
תגובות