חדשות

"שניידר": אנטיביוטיקה בפעוטות עם RSV אינה מונעת אסתמה

פרופ' אברהם ביגלמן, החוקר הראשי מדגיש: "זהו מסר לרופאי הילדים מפני שאנטיביוטיקה נרשמת לעתים קרובות לפעוטות במצבים אלה ושימוש בה אף עלול להגביר אירועי צפצופים חוזרים בזמן RSV בינקות"

מחלות נשימה בילדים. אילוסטרציה

מחקר של מומחי מרכז שניידר לרפואת ילדים ורופאים מאוניברסיטת וושינגטון וואנדרבילט, ארה"ב, מצא כי מתן אנטיביוטיקה בפעוטות המאושפזים עם RSV אינה יעילה במניעת אסתמה והתפתחות אירועי צפצופים חוזרים. תוצאות המחקר הוצגו השבוע בכנס השנתי של האקדמיה האמריקאית לאלרגיה, אסתמה, ואימונולוגיה בפניקס אריזונה, ופורסמו בכתב העת The New England Journal of Medicine –יEvidence.

המחקר התקיים בהובלת פרופ' אברהם ביגלמן, מנהל המכון לאימונולוגיה ואלרגיה במרכז שניידר לרפואת ילדים, ופרופ' חבר באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס ובאוניברסיטת תל אביב, בבית החולים לילדים של סנט לואיס ובאוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס. המחקר נתמך על ידי מענק מחקר מהמכון הלאומי ללב, ריאה ודם (NHLBI) של המכונים הלאומיים למדע (NIH) של ממשלת ארה"ב.

פרופ' אברהם ביגלמן, מנהל המכון לאלרגיה ואימונולוגיה במרכז שניידר. "לאזיתרומיצין ואנטיביוטיקות בכלל, אין אפקט טיפולי מיטיב למניעת אירועי צפצופים חוזרים לאחר RSV ואף ייתכן ויש להם אפקט שלילי"

החוקרים בדקו את יעילות השימוש באנטיביוטיקה מסוג אזיתרומיצין לצורך מניעת התפתחות אירועי צפצופים חוזרים בקרב פעוטות המאושפזים עם ברונכיאוליטיס שנגרמה מהוירוס RSVי(Respiratory Syncytial Virus), מפני שפעוטות אלה נמצאים בסיכון מוגבר לפתח אסתמה במהלך שנות הילדות. החוקרים קיוו למצוא גישה טיפולית חדשה למניעת האסתמה.

תוצאות המחקר הראו כי לא היה הבדל משמעותי מבחינה סטטיסטית בשכיחות אירועי הצפצופים החוזרים בקרב פעוטות אשר טופלו בזמן שהיו עם RSV באזיתרומיצין לעומת פעוטות אשר טופלו בפלסבו, ואם כבר אז הנטייה היא לסיכון מוגבר לאירועי צפצופים חוזרים בקרב הפעוטות שקיבלו את האנטיביוטיקה מאשר את הפלסבו.

וירוס ה-RSV יכול לגרום לברונכיאוליטיס, דלקת של דרכי האוויר הקטנות, בקרב פעוטות. כלל הילדים יידבקו בוירוס RSV במהלך השנתיים הראשונות לחיים, אך רק חלק קטן מהם יפתחו ברונכיאוליטיס קשה אשר יחייב אשפוז בבית החולים (לרוב לצורך מתן חמצן). עם זאת, בעולם המערבי, ברונכיאוליטיס מהווה את הסיבה השכיחה ביותר לאשפוז פעוטות במשך חודשי החורף. פעוטות אשר זקוקים לאשפוז עקב RSV נמצאים בסיכון מוגבר במיוחד לפתח אסתמה בילדות.

"בערך חצי מהפעוטות אשר נזקקים לאשפוז עקב RSV, יפתחו אסתמה עד גיל שש שנים" אמר פרופ' ביגלמן, החוקר הראשי. "במשך שנים רבות חקרנו דרכים לנסות למנוע התפתחות אסתמה לאחר ברונכיאוליטיס שנגרמת מ-RSV. לאנטיביוטיקה אזיתרומיצין יש תכונות נוגדות דלקת שהוכחו במחלות ריאה אחרות כגון ציסטיק פיברוזיס. עבודות מחקר קודמות שעשינו הראו כי לאזיתרומיצין יש יכולת להוריד דלקת בדרכי האוויר וכן ייתכן למנוע אירועי צפצופים חוזרים לאחר ברונכיאוליטיס הנגרמת מ-RSV. עבודות אלו סיפקו לנו את הרציונל לבצע מחקר רחב היקף בפעוטות המאושפזים עם RSV, ולכן גם הופתענו מהתוצאות השליליות של המחקר הנוכחי".

חשוב להדגיש כי המחקר לא תוכנן לבדוק הבדלים בהשפעה של סוגים שונים של אנטיביוטיקות. עם זאת, החוקרים מצאו גם עדויות לסיכון מוגבר לאירועי צפצופים חוזרים בקרב פעוטות אשר קיבלו אנטיביוטיקות אחרות כמו אמוקסיצילין (מוקסיפן).

"ייתכן שיש סיכון מוגבר לאירועי צפצופים חוזרים כתוצאה משימוש בכל תרופה אנטיביוטית בינקות", מוסיף פרופ' ביגלמן. "זהו מסר חשוב ביותר לכלל רופאי הילדים, מפני שאנטיביוטיקה נרשמת לעתים קרובות לפעוטות עם ברונכיאוליטיס הנגרמת מ-RSV, למרות שההנחיות הקליניות אינן תומכות בגישה טיפולית זו. לסיכום תוצאות המחקר, ניתן להגיד כי לאזיתרומיצין ואנטיביוטיקות בכלל, אין אפקט טיפולי מיטיב למניעת אירועי צפצופים חוזרים לאחר RSV ואף ייתכן ויש להם אפקט שלילי".

נושאים קשורים:  מחקר,  מרכז "שניידר" לרפואת ילדים,  RSV,  אנטיביוטיקה,  אסתמה,  פרופ' אברהם ביגלמן,  חדשות
תגובות
אנונימי/ת
13.03.2022, 22:23

עוד מחקר בנושא RSV שבאופן מפתיע לא מגלה לנו שום דבר חדש. כמה פרופסורות הגיעו לעולם בזכות הוירוס הזה, וכמה מעט מידע חדש