חדשות

חוק חדש צפוי להסדיר את מקצוע עוזרי רופא בישראל

הצעת החוק תעלה היום לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה והסדרתו עשויה לסייע בקיצור תורנויות המתמחים | עוזרי הרופא יהיו רשאים לאבחן, לקבוע תכנית טיפול, לרשום תרופות ולבצע פעולות רפואיות

מיון רמב"ם. 139% תפוסה בשנת 2021. צילום ארכיון: דוברות בית החולים

הצעת חוק חדשה להסדרת מקצוע עוזר הרופא (Physician's Assistant) תועלה הבוקר (א') לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה, לאחר שהוגשה כבר לפני שבוע לכנסת על ידי ח"כ עידית סילמן, יו"ר ועדת הבריאות ויו"ר הקואליציה. כך מדווח הבוקר רן רזניק ב"ישראל היום".

הסדרת הנושא עשויה לסייע בקידום קיצור תורנויות הרופאים המתמחים, כאשר האחרונים יוכלו להסתייע בעוזרי רופא. במערכת הבריאות מעריכים שמשרד הבריאות יתמוך בהצעת החוק החדשה וכי עם הסדרת התכניות האקדמיות למקצוע זה בפקולטות לרפואה באוניברסיטאות בן גוריון ואריאל, יוכשרו מאות עוזרי רופא בשנה.

על פי הצעת החוק, עוזרי הרופא יצטרכו לעבור מבחן רישוי ארצי של משרד הבריאות, בדומה לרופאים, ובמסגרת תפקידם יהיו רשאים לאבחן מחלות, לקבוע ולנהל תכנית טיפול, לרשום תרופות ולבצע פעולות רפואיות מתקדמות.

על פי הדיווח, כיום כבר עובדים בישראל כ-100 עוזרי רופא, בעיקר בחדרי המיון בבתי החולים ועבודתם אינה מוסדרת בחקיקה ראשית מסודרת כמו שאר עובדי הרפואה במערכת הבריאות. בארה"ב, לדוגמה, רשומים כבר כ-160 אלף עוזרי רופא בהתמחויות שונות והביקוש למקצוע רק הולך וגדל.

על פי הצעת החוק, ייקבעו החובות האתיות של עוזרי הרופא בדומה לאלה של הרופאים וייקבעו המקרים שבהם ניתן יהיה להגיש נגדם הליכים משמעתיים במקרים של גילוי חוסר יכולת או רשלנות חמורה בעיסוקם במקצוע.

ח"כ סילמן אמרה ל"ישראל היום" כי: "הצעת החוק להסדרת מקצוע עוזר הרופא היא יוזמה פורצת דרך, שתחולל שינוי במערכת הבריאות בישראל. אנחנו מובילים היום מהלך משמעותי, שייתן מענה מקצועי למחסור בכוח האדם במערכת הבריאות ויוסיף מאות ואף אלפי תקנים, יעלה את הרמה המקצועית של הצוות המטפל ויקצר את זמן ההמתנה של החולים".

נושאים קשורים:  עוזרי רופא,  הצעת חוק,  מתמחים,  חדשות,  מערכת הבריאות
תגובות
אנונימי/ת
01.03.2022, 07:07

אין סיכוי שמתוסכלים שלא התקבלו לבתי ספר לרפואה יגיעו לרמת ומוטיבצית עוזרי רופא בארה״ב

אנונימי/ת
01.03.2022, 09:36

לא הבנתי, מי יהיו העוזרי רופא? פרמדיקים? חובשים? טכנאי רנטגן? כל אדם שחפץ להיות רופא קטן??
יש אחיות מומחיות קליניות עם המון ידע אך בפועל אפס סמכויות ועצמאות. יכולות לתת יעוץ אבל לא הוראה. היה יותר יעיל להעלות תקנים לאחיות ולתת לאחיות עם ניסיון בבתי חולים עוד הכשרה (שתהיה קצרה יותר ויעילה יותר לעומת אנשים מבחוץ) , אבל לא... יעדיפו לתת הכשרה לפרמדיקים בני 20 שיתנו הוראות לאחות עם על בסיסי וניסיון רב. מישהו מעוניין שאחיות ימשכו להחליף טיטולים.

אנונימי/ת
01.03.2022, 23:13

גם אחיות וגם פרמדיקים לא מסוגלים להחליף רופא, זה יהיה סוף לרפואה בארץ.

אנונימי/ת
04.03.2022, 10:57

כאחות, מסכימה איתך לגמרי, אחות לא תחליף לרופא, זה לא אותו מקצוע וגם לא אותה הגישה למטופל. חסר רופאים, בעיקר רופאים טובים ובעיקר פנימאים טובים. אבל אם זה המצב אז למה ממציאים תפקידים מבחוץ כשאפשר לשדרג את הקיים?

אנונימי/ת
01.03.2022, 21:59

זו זילות של מקצוע הרפואה!
סכנה ממשית לבריאות הפרט והציבור.
איזה ניסיון מביאים איתם? חובשים בצבא? מתנדבי מד"א?
אחיות עם ארבע שנות לימוד + מומחיות קלינית+ ותק של עשרות שנים מנועות מלתת מרשם ו"עוזר לרופא" - כן?!
אני מבינה שהפוליטיקאים ישישו כי זה זול ו"כאילו" פתרו את הבעיה במחסור ברופאים שגורר תורנויות ארוכות וכו' - אז היכן ההסתדרות הרפואית שאמונה לדאוג לרמה מקצועית ולבריאות הציבור??
דבריה של חברת הכנסת סילמן מראים על חוסר הבנה בסיסי מה זו רפואה כי כשהיא תגיע לחדר מיון יראה אותה מיד רופא בכיר, ובעת אשפוז (חו"ח) תקבל חדר פרטי במחלקה ותטפלנה בה אחיות MA,עם הכשרה קלינית נוספת..
רדו מהעץ הזה.
אני מתפלאת על מיעוט התגובות של הרופאים על הצעה זו.

אנונימי/ת
04.03.2022, 11:00

נכון... ברגע שמתקבל איזה vip במיון הוא לא מחכה הרבה בשביל חדר לבד במחלקה, לא פחות ממנהל מחלקה או רופא בכיר יבדוק אותו. העיקר מדברים על רפואה ציבורית.

אנונימי/ת
01.03.2022, 23:15

הגיע זמן להחליף מחוקקים במקום להרוס את הרפואה בארץ

02.03.2022, 13:15

החלטה אמיצה ונבונה. בשם השמירה על הגילדה המיקצועית נמנע מהציבור טיפול הולם.

02.03.2022, 15:41

PA הוא פתרון מצויין למצוקת כח האדם הרפואי בישראל. צריך לדעת שגם אחרי הכשרה ארוכה ה- PA אינו עצמאי וחייב לפעול תמיד תחת השגחה של רופא (פיזית או בכפיפות ניהולית). המטלות של PA (מקובל מאד בארה"ב וקנדה):
conduct patient interviews and take medical histories
conduct physical examinations
order and interpret diagnostic tests and exams
diagnose illnesses
formulate treatment plans
coordinate and manage care
perform medical procedures
prescribe medications
conduct clinical research
provide patient counselling
offer advice on preventative health care
first assist in surgery

אנונימי/ת
04.03.2022, 10:06

נכון