מחקרים

הצורך בפעילות גופנית שיקומית לפני ניתוח לסרטן אורולוגי

תוכניות פעילות גופנית הביאו לשיפור משמעותי של הכושר הטרום-ניתוחי, אך יש מקום להשתמש במחקרים עתידיים על מנת להבין את הפוטנציאל לשיפור תוצאים ניתוחיים

16.02.2022, 18:01
אורח חיים בריא, פעילות גופנית. אילוסטרציה

ההסכמה הרווחת לגבי פעילות גופנית טיפולית מאפשרת להעריך את התוקף הטיפול של תוכניות פעילות גופנית. עד לזמן פרסום המאמר בכתב העת European Urology, תוכניות פעילות גופנית שיקומית לייעול הבריאות לפני ניתוחים לסרטנים אורולוגיים, לא עברו הערכה של תוקף הטיפול או יעילותו.

מטרת המחקר הייתה להעריך באופן סיסטמטי את תוכניות הפעילות הגופנית השיקומית לפני ניתוח לסרטן אורולוגי, כדי לקבוע את תוקף הטיפול ואת יעילותו. מטרה נוספת היא לעורר דיון לגבי הפרקטיקה הטובה ביותר לטובת התערבויות עתידיות.

סקירה סיסטמטית נעשתה באמצעות מאגרי מידע שונים במהלך יוני 2020 (Ovid, Embase, Web of Science, and Cumulative Index of Nursing and Allied Health Literature (CINAHL)). הסקירה כללה מחקרים פרוספקטיביים (ניסויים מבוקרים בהקצאה אקראית או ניסויים שאינם מבוקרים) בהם מטופלים קיבלו תוכנית לביצוע פעילות גופנית שיקומית לפני ביצוע ניתוח לסרטן אורולוגי. התוצא העיקרי של המחקר היה התוקף הטיפולי והיעילות (נמדדו באמצעות סיבולת לב-ריאה ותוצאים פוסט-ניתוחיים). המחקרים נבדקו עבור הסיכון להטייה. נעשתה סינזתה נרטיבית בהתחשב בשונות של האוכלוסיות, ההתערבויות והתוצאים במחקרים השונים.

10 מחקרים ו-2 ניתוחים בדיעבד עברו את קריטריון ההכללה בסקירה. 7 מחקרים הדגימו תוקף טיפולי. 8 מחקרים הדגימו סיכון גבוה להטיות. כל המחקרים הדגימו שיפור משמעותי בסיבולת לב-ריאה. 4 מתוך 5 מחקרים שהעריכו את איכות החיים הראו שיפור משמעותי. עד לתאריך פרסום המאמר, לא היו מחקרים שהדגימו הפחתה בסיבוכים שלאחר הניתוח, תמותה, אורך האשפוז או שיעור החזרה לאשפוז לאחר פעילות גופנית שיקומית טרום ניתוחית.

מסקנת החוקרים הייתה כי בעוד שפעילות גופנית שיקומית יכולה לגרום לשיפור בסיבולת לב-ריאה ובאיכות החיים, המחקרים הקיימים לא הראו השפעה על תוצאים ניתוחיים. כשמתכננים תוכנית פעילות גופנית שיקומית למטופל לפני ניתוח סרטן אורולוגי, התוקף הטיפולי של ההתערבות צריך להילקח בחשבון. מחקרים עתידיים בנושא שיקום צריכים להשתמש בתוכן מתוקנן כדי להבטיח את התוקף הטיפולי. עדיין אין הסכמה כוללת בנוגע לתוצאים המתאימים על מנת להעריך את היעילות של פעילות גופנית שיקומית.

החוקרים במאמר בדקות את היעילות ואיכות הביצוע של פעילות גופנית שיקומית לפני ניתוחים לסרטן אורולוגי. החוקרים מצאו כי תוכניות פעילות גופנית אלו הביאו לשיפור משמעותי של הכושר הטרום-ניתוחי, אך יש מקום להשתמש במחקרים עתידיים במתודולוגיה מובנית והערכת תוצאים על מנת להבין את הפוטנציאל של פעילות גופנית זו לשיפור תוצאים ניתוחיים.

מקור:

European Urology, Volume 81, Issue 2, 2022, Pages 157-167, ISSN 0302-2838,https://doi.org/10.1016/j.eururo.2021.05.015

נושאים קשורים:  מחקרים,  ממאירויות,  שיקום,  פעילות גופנית,  ניתוחים אורולוגיים
תגובות