מחקרים COVID-19

פרופיל היולדות שבחרו להתחסן נגד קורונה בהריון ואלו שבחרו שלא

מחקר חדש ב"סורוקה" ואוניברסיטת בן גוריון בנגב בחן מה הם הגורמים הקשורים לחוסר התחסנות לקורונה בקרב נשים בהריון

הריון במגיפת הקורונה. צילום: אילוסטרציה

מחקר חדש שנערך במרכז הרפואי סורוקה בשיתוף עם המחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון בנגב בחן את הקשר בין גורמים הקשורים לחוסר התחסנות לקורונה בקרב נשים בהריון.

מחלת הקורונה עלולה להיות קשה יותר בקרב נשים הרות. יש עדויות רבות בספרות המדעית כי קורונה בהריון קשורה בסיכון משמעותי לאם וליילוד, שכולל בין היתר, סיכון גבוה יותר להתאשפז במחלקה לטיפול נמרץ ולהיות מונשמות בהשוואה לנשים חולות שאינן בהריון, סיכון מוגבר ללידה מוקדמת וניתוחים קיסריים וסיבוכי פגות לילוד.

משרד הבריאות קבע כי אין מניעה להתחסן בכל שלבי ההריון כיוון שלא ידוע על מנגנון ביולוגי כלשהו בחיסון שעלול לפגוע בהריון או בעובר. העמדה הזאת תואמת את עמדותיהם של ארגון הבריאות העולמי ושל המרכז האמריקאי לבקרת מחלות ולמניעתן. ואכן, מספר עבודות ממקומות רבים בעולם כולל ישראל הראו יעילות ובטיחות של החיסון בהריון. יחד עם זאת, יש עדיין לא מעט נשים שאינן מעוניינות לקבל חיסון לקורונה בהריון.

המחקר כלל לידות בבית החולים סורוקה בשנת 2021. סה"כ השתתפו כ-7,000 יולדות, מהן כ-2,000 יולדות חוסנו לקורונה (27.4%). הממצאים הראו כי אוכלוסיית היולדות בסיכון חוסנה באופן משמעותי יותר מאשר נשים עם הריונות בסיכון נמוך. באופן ספציפי, נשים לאחר טיפולי פריון, נשים מעשנות ונשים עם השמנת יתר נטו באופן משמעותי יותר להתחסן. כך גם לגבי נשים ממצב סוציואקונומי גבוה יותר. גם נשים אשר סבלו מסיבוכי הריון כמו סוכרת הריונית והריונות מרובי עוברים היו אלו שכן נטו יותר להתחסן. לעומתן, יולדות צעירות, יולדות ממצב סוציואקונומי נמוך ויולדות ללא סיבוכי הריון נטו פחות להתחסן.

החוקרים סיכמו כי על פי מחקר גדול זה נראה כי אכן יש הבדלים באוכלוסיות המתחסנות. חשוב לדעת שיולדות עם מחלות רקע (השמנת יתר, סוכרת ועישון) שאכן הינן בסיכון מוגבר לתחלואה קשה, נוטות יותר להתחסן וכך לגבי הרונות בסיכון. יחד עם זאת, קיים אתגר לשירותי הבריאות לשכנע גם יולדות בהריונות בסיכון נמוך להתחסן כי המחלה בהריון נוטה להיות קשה יותר.

צוות החוקרים הרב מערכתי כלל את פרופ' אייל שיינר מ"סורוקה" וד"ר תמר וינשטוק, שני אורנשטיין ורוסלן סרג'יאנקו מהמחלקה לבריאות הציבור באוניברסיטת בן גוריון.

פרו"פ שיינר, מנהל מחלקת נשים ויולדות ב', ציין: "לא מעט נשים חוששות לקבל חיסון לקורונה בהריון. חשוב לזכור שמדובר במחלה שעלולה להיות קשה בהריון עם סיבוכים משמעותיים לאם וליילוד ולכן, לאור סדרת עבודות עדכניות בספרות, אין כל ספק שיש להתחסן גם בהריון. המחקר הנוכחי מאפשר לזהות אוכלוסיות שפחות מתחסנות, שם כדאי לשים דגש ולהסביר על חשיבות החיסון".

נושאים קשורים:  חיסון לקורונה,  הריון,  בית החולים סורוקה,  פרופ' אייל שיינר,  חדשות,  מחקר,  הריון בסיכון
תגובות
אנונימי/ת
16.02.2022, 08:41

עוז קורן פרסם נתונים מידע חדש בנוגע לילדות שקטות והפלות ,מעניין מאוד
נתונים נמסרו משלושה בתי חולים בארץhttps://www.facebook.com/ozkoren/posts/10160218631454114/

אנונימי/ת
16.02.2022, 19:01

שלום אורלי... או אולי גיא?

אנונימי/ת
17.02.2022, 11:36

״יולדות אשר סבתו מסיבוכי הריון נטו יותר להתחסן ״ אי ש
״ יולדות שהתחסנו נטו יותר להסתבך ״ כי זה שונה קצת לא ??