חדשות

אלף צעדים ביום מורידים ב-6% סיכון לסוכרת בקרב קשישים

מחקר אמריקאי חדש מאשש ממצאי מחקרים קודמים אבל גם מדגיש: ככל שאדם צועד יותר צעדים ביום וככל שההליכה אינטנסיבית יותר, כך הסיכון לפתח סוכרת יורד

הליכה (צילום: אילוסטרציה)
הליכה (צילום: אילוסטרציה)

הליכה סדירה ובעצימות גבוהה עשויה לסייע במניעת סוכרת מסוג 2 בקרב בני 70 ו-80. כך לפי מחקר שהתפרסם בחודש שעבר ב-Diabetes Care. מחקר זה מאשש מחקרים קודמים אבל גם מדגיש: ככל שאדם צועד יותר צעדים ביום וככל שההליכה אינטנסיבית יותר, כך הסיכון לפתח סוכרת יורד.

המחקר בוצע על ידי צוות רב תחומי בהובלת בית הספר לבריאות הציבור באוניברסיטת קליפורניה בסן דייגו, בהובלת ד"ר אלכסיס סי. גרדונו (Garduno). החוקרים הצביעו על ממצא המפתח בעבודתם: על כל 1,000 צעדים ביום, הסיכון לסוכרת באוכלוסיית הגיל הנ"ל נמוך ב-6% לסוכרת. אם מבוגר ממוצע היה עושה 2,000 צעדים נוספים בכל יום, הוא עשוי לצפות להפחתה של 12% בסיכון לסוכרת.

הצוות ניתח נתונים ממחקר בנושא שעסק בבריאות האישה. מטרתו לאפיין פעילות גופנית ובריאות קרדיווסקולרית אצל נשים לאחר גיל המעבר. במחקר השתתפו קבוצה מגוונת של נשים מבחינה אתנית, בנות 65 ומעלה, שלא אובחנו עם סוכרת וחיו באופן עצמאי.הן התבקשו לענוד מד צעדים מעל הירך הימנית 24 שעות ביממה, למשך שבוע. נתוני הבריאות שלהן היו במעקב במשך שבע שנים. ממצאי המחקר הראו כי מתוך 4,838 הנשים שהשתתפו במחקר, 395 פיתחו סוכרת - כלומר כ-8%.

"רצינו להבין באיזו מידה צעידה או הליכה קשורה לסוכרת והאם 10,000 צעדים ביום באמת נחוצים לאנשים כדי להפחית את הסיכון שלהם לסוכרת", אמר ד"ר ג'ון בלטייר (Bellettiere) שהנחה את הצוות. "המטרה העיקרית של המחקר היתה להעריך את הקשר בין סך כל הצעדים שנצעדו ביום לבין התפתחות סוכרת. המטרה המשנית היתה להעריך אם עוצמת ההליכה או הקצב שלה השפיעו על הסיכון לסוכרת".

בני 65 ומעלה חיים לרוב עם אתגרי ניידות או מוגבלות. ככל שהפעילות הגופנית יורדת, הסיכון שלהם לסוכרת מסוג 2 עולה. לפי נתוני האגודה האמריקאית לסוכרת, 1.5 מיליון איש מאובחנים חדשים עם סוכרת מדי שנה בארה"ב. "אם אנו מעריכים ששליש מאוכלוסיה זו הם מבוגרים, הרי שמדובר ב-500,000 מבוגרים שמאובחנים עם סוכרת מדי שנה.

"אם כולם מעלים את מספר הצעדים שהם עושים ביום ב-2,000 וההערכה של 12% שלנו מוכחת כסתמית, היינו מצפים ש-60,000 אנשים בכל שנה לא יחלו בסוכרת בגלל העלייה הזו במספר הצעדים", ציין עוד ד"ר בלטייר.

בהתייחסו לממצאי המחקר אמר פרופ' חוליו ויינשטיין, מנהל יחידת הסוכרת ב"וולפסון" לוואלה: "המחקר מחזק את הנתונים האפידמיולוגיים הקיימים בדבר חשיבות הפעילות הגופנית ועל כך שהיא תורמת באופן ישיר למניעת מחלות ומרחיקה את הסיכון לחלות בסוכרת. הליכה נחשבת לפעילות גופנית מועדפת עבור קבוצת אוכלוסיה בקרב הגיל השלישי, שכן יש בה אלמנט פשוט, מרגיע, היא אינה דורשת הרבה מאמץ ויכולה להתבצע בכל מקום.

"הליכה, ופעילות גופנית בכלל, משפיעה על חילוף החומרים ועל רמות הסוכר. ביצוע פעילות גופנית מוביל לעלייה אקוטית ברגישות לאינסולין המסייעת למעבר של הסוכר בדם לתאי הגוף".

נושאים קשורים:  פרופ' חוליו ויינשטיין,  הליכה,  סוכרת,  פעילות גופנית,  מחקר,  מניעת מחלות,  חדשות
תגובות