מחקרים

עליה בשיעור הפסוריאזיס בעקבות טיפול עם מעכבי TNF בילדים

ילדים אשר אובחנו עם JIA וטופלו באמצעות מעכבי TNF הראו עלייה בשכיחות של פסוריאזיס. עלייה זו בשכיחות נמצאה באופן מוגבר בקרב ילדים אשר טופלו עם אדלימומב

במסגרת מחקר שפורסם בכתב העת Annals of the Rheumatic Diseases'', מטרת החוקרים הייתה לחקור את הקשר בין טיפול עם TNFi (tumour necrosis factor inhibitors) לבין התפתחות חדשה של פסוריאזיס בילדים עם דלקת מפרקים כרונית אידיופתית של גיל הילדות (JIA: Juvenile idiopathic arthritis).

לצורך כך, החוקרים השתמשו במידע ממרשם ה-Childhood Arthritis and Rheumatology Research Alliance (CARRA), אשר עבר התממה (de-identification). מהמחקר הוצאו מטופלים עם מחלת מעי דלקתית או פסוריאזיס אשר אובחנו במהלך, או טרום, האבחון עם JIA. כמו כן, הוצאו מטופלים בעלי מידע חסר. החשיפה ל-TNFi חולקה לשלוש קבוצות: שימוש בזמן כלשהו, שימוש כעת, או שימוש ראשון בלבד. החוקרים חישבו את יחס הסיכונים המותאם (aHR) בין קבוצות החשיפה וללא החשיפה, עם התאמה לחשיפה למתוטרקסט, מין, מוצא, היסטוריה משפחתית של פסוריאזיס, וקטגוריה ראשונית של JIA.

בסך הכל נכללו 8,225 מטופלים במחקר, ותקופת המעקב החציונית ארכה 3.9 שנים. ללמעלה ממחצית מהמטופלים נרשם טיפול עם TNFiי  (n=4437, 54%). יחס הסיכונים המותאם של פסוריאזיס חדשה לאחר חשיפה כלשהי ל-TNFi היה 2.93 (2.15 עד 3.98). שיעור מקרי הפסוריאזיס הגבוה ביותר היה בקרב ילדים אשר אי פעם קיבלו אדלימומב, או מטופלים כעת עם טיפול זה. שימוש מקביל עם מתוטרקסט בשלב כלשהו נקשר עם סיכון מופחת להתפתחות פסוריאזיס (HR 0.45, 0.29 עד 0.69).

החוקרים מסכמים כי במחקרם, אשר נערך על רישומים של חולי JIA בהיקף גדול, נצפתה עליה של פי שלוש בקירוב בסיכון להתפתחות פסוריאזיס לאחר חשיפה ל-TNFi.

מקור:

Zhao Y, Sullivan E, Son MB, Beukelman T. Psoriasis rate is increased by the exposure to TNF inhibition in children with JIA. Ann Rheum Dis [Internet] 2022 [cited 2022 Jan 28];annrheumdis-2021-221694. Available from: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35086815/

https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35086815/

נושאים קשורים:  מחקרים,  דלקת מפרקים אידיופטית של הילדות,  פסוריאזיס,  JIA,  TNFi.
תגובות