חדשות

תרומה של עשרות מיליוני דולרים להקמת מרכז השיקום ב"הדסה"

המרכז הרפואי הדסה זכה בתרומת ענק מקרן גנדל האוסטרלית לטובת הקמת מרכז השיקום בהר הצופים כחלק מהשדרוג שיעבור בית החולים

מרכז השיקום בהדסה הר הצופים, ינואר 2022. שלבי בנייה מתקדמים. צילום ארכיון: דוברות הדסה

שבוע לאחר הודעת הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה ירושלים על אישורה למתן תוקף תכנית להגדלת בית החולים הדסה הר הצופים, המציעה הגדלה משמעותית של שטחו הבנוי של בית החולים ומאפשרת את התפתחותו ל-30 השנים הבאות, הודיעו אמש (ד') ב"הדסה" על תרומת ענק של קרן גנדל האוסטרלית של עשרות מיליוני דולרים לטובת בניית מרכז השיקום כחלק מתכנית ההרחבה שאושרה ועלותו נאמדת בכ-100 מיליון דולר.

המרכז, המתוכנן להיפתח בתחילת 2023, יאפשר החלמה ושיפור באיכות חייהם של אלפי חולים הזקוקים לשיקום רפואי עקב מחלות או פציעה ברחבי ישראל. מרכז השיקום גנדל, הנמצא כיום בשלבי בנייה מתקדמים, הוא מבנה הממוקם בצמוד לבית החולים הדסה הר הצופים. המבנה המפואר יתנשא למגדל בן שמונה קומות, בשטח של 20,000 מ"ר ויספק 132 מיטות אשפוז ומתקני שיקום ומחקר מתקדמים, לרבות מחלקות ריפוי בעיסוק, פיזיותרפיה והידרותרפיה, רובוטיקה מתקדמת, חממות טכנולוגיות, מרכזי מצוינות רפואיים, חדרי ישיבות, מעבדות, מרפאות ואזורי חוץ, בית כנסת וגן מרפא על הגג.

תרומתה של קרן גנדל היא למעשה הגדולה ביותר בתולדות גיוס התרומות העולמית של הדסה אינטרנשיונל ובארגון מדגישים כי היא משמשת ביטוי לחזון, לנדיבות ולמנהיגות הפילנתרופית של ג'ון ופאולין גנדל, שניהם זוכי פרס "המלווה של מסדר אוסטרליה" (AC), הכבוד האזרחי הגבוה ביותר באוסטרליה, המוענק על הישגם ושירותם לאוסטרליה ולאנושות בכלל.

הדסה אינטרנשיונל, כזרוע בינלאומית של ארגון נשות הדסה והדסה אוסטרליה, לקחו על עצמם להוביל את גיוס הכספים עבור מרכז השיקום ב"הדסה הר הצופים", אשר שווי הקמתו נאמד ב-100 מיליון דולר והוגדר על ידי ממשלת ישראל כפרויקט אסטרטגי העומד בראש סדר העדיפויות בישראל. זאת, מתוך הכרה כי אזור ירושלים רבתי, עם למעלה מ-1.2 מיליון תושבים, הוא האזור העירוני הצומח ביותר בישראל ובעל שיעור התושבים המבוגרים הגבוה ביותר בכל ישראל ולאור זאת אין ספק כי העיר זקוקה מאוד למתקני שיקום ראויים ומתקדמים.

כיום, מערך השיקום בהדסה הר הצופים מעניק מסגרת שיקומית מקצועית ומתקדמת באשפוז ואשפוז יום בהתאם ליכולת האשפוז במחלקות, דבר היוצר לא אחת צורך בהמתנה של מטופלים לתורם. מתוך הכרה במחסור במערך שיקום נרחב יותר בהתאמה לצורך הגובר ועולה בירושלים, ממשלת ישראל שיתפה פעולה עם "הדסה" כדי לסייע במימון הפרויקט וכעת נוספה תרומה משמעותית לפרויקט.

התורמים, ג'ון גנדל ופאולין גנדל, מסרו: "הפילנתרופיה שלנו באוסטרליה וגם בישראל עוסקת ביצירת הבדל חיובי ומתמשך בחייהם של אנשים, ואין דרך טובה יותר להשיג זאת מאשר לאפשר את הטיפול הרפואי והשיקום הטובים ביותר במחלה או פציעה, לכל אדם שעשוי להזדקק לעזרה כזו. אנו בטוחים שהמרכז יועיל לא רק לתושבי ירושלים אלא לתושבי מדינת ישראל ויסייע לשפר את איכות חייהם של אינספור אנשים ובני משפחותיהם".

דליה איציק, יו"ר דירקטוריון הדסה ויו"ר הכנסת לשעבר, מסרה: "אני גאה לעמוד בראש הקמת מרכז השיקום מציל החיים והמכובד, אשר יהיה אחד המוסדות המשפיעים והחיוניים ביותר בישראל. הודות לתמיכה ההיסטורית של ג'ון ופאולין, אנו באמת יכולים לומר שמרכז השיקום גנדל יהיה 'המתנה של אוסטרליה לישראל'".

ד"ר תמר אלרם, מנהלת בית החולים הדסה הר הצופים, הוסיפה: "מרכז השיקום גנדל הוא אחד הפרויקטים החשובים ביותר הנערכים כיום בישראל. החיים ואיכות החיים ישתנו לטובה בזכות הטיפול המתקדם שיציע".

לדבריה הצטרף מנכ"ל בית החולים בפועל, פרופ' יורם וייס, שהדגיש: "מרכז השיקום, בעיר הבירה ובלב ליבה של המדינה, יאפשר לנו להעניק למטופלי השיקום את תהליך ההחלמה והשיקום הראויים, בסטנדרט המוביל של מרכזי שיקום בעולם. האנשים הזקוקים לשיקום הינם הפגיעים ביותר ובהם קשישים, חולים, פצועים ונפגעי טרור, והם יקבלו בהדסה מענה משנה חיים".

נושאים קשורים:  מרכז שיקום,  קרן גנדל,  תרומה,  פילנתרופיה,  חדשות,  ד"ר תמר אלרם,  פרופ' יורם וייס,  המרכז הרפואי "הדסה"
תגובות
אנונימי/ת
03.02.2022, 10:20

קודם כל שיהיה בהצלחה. טוב מאד וחשוב לתושבי ירושלים.

לי רק תהייה קטנה על העברית. לא ראוי שההגדרה של הבניין כאייקוני תתרחש לאחר שהוא יהיה מוכן וניתן יהיה לחוות דעה על "אייקונותו" או אי-"אייקנותו"?

אנונימי/ת
03.02.2022, 11:48

צודק לגבי הנוסח. המילה אייקוני נמחקה. תודה מאת מערכת דוקטורס אונלי

אנונימי/ת
04.02.2022, 09:48

ואני ממתין לראות מתי יהיו תרומות משמעותיות לבית חולים בפריפריה.. התורמים לרב מעדיפים את מרכז הארץ כנראה...

אנונימי/ת
04.02.2022, 10:06

כרגיל בלי תרומות אנחנו לא יכולים לעמוד על רגלינו. בונים, בונים, בונים…המנהלים מצטלמים, הכתבים כותבת…סופר! רק לא כל כך הבנתי מאיכן תביאו כח אדם, מי בדיוק ירצה לעבוד שם? פרט קטן: אולי אותם העיטונאים והמנהלים ירצו לבדוק כמה פשלות הנדסיות וטכניות נמצאות כמאט בכל פינה, עבודה כפולה ואף משולשת בכל מחלקה, מערכת מכשוב של שנות ה80…אז בבקשה כחו קצת אוויר, הורידו כצת את הלהבות הביאו מהנדסים ועובדים משוויץ או גרמניה…או…אסטרליה. ברגע שיראו איך עובדים ובונים פה, ראש במקום אחד, רגליים במקום אחר וידיים במקום אחר ייתכן וייקחו כל הכסף בחזרה. בנתיים המשיכו לחיות בלאלאלנד!