חדשות

משבר במעבדות הרפואיות הציבוריות: מחסור של מאות עובדים

הלחץ במעבדות בבתי החולים ובקהילה גובר: כ-15% מכלל 3,000 עובדי המעבדות הציבוריות בארץ נמצאים היום בבית עקב מחלה או בידוד

מעבדה רפואית, פיענוח בדיקות קורונה. צילום: יוסי אלוני/ פלאש 90

לצד מאות רופאים ואחיות השוהים בימים אלה בבידוד והחשש כי צוותי הרפואה לא יוכלו לעמוד בעומס על בתי החולים בגל המגיפה הנוכחי, גם במעבדות הרפואיות הציבוריות מתריעים על מחסור חמור בכוח אדם.

ריבוי השפעות, תחלואות החורף, הזיהומים המתגברים בבתי החולים, וכמובן הקורונה יוצרים על מערכת המעבדות הציבוריות עומס רב, שמתבטא בעיקר במעבדות בבתי החולים ובקהילה. "כ-15% מכלל 3,000 עובדי המעבדות הציבוריות בארץ נמצאים היום בבית, עקב מחלה או בידוד. הלחץ במעבדות בבתי החולים ובקהילה גובר. עיקר הלחץ שלנו במעבדות, שחייבות לעבוד 24/7, בעיקר בלילות ובסופי השבוע", אומרת אסתר אדמון, יו"ר הסתדרות עובדי המעבדות הציבוריות.

"מנהלי המעבדות", אומרת אדמון, "מתקשים מאוד לעמוד באתגר. אי אפשר לנייד עובדים בין המעבדות, כיוון שנדרשת מיומנות ומקצועיות ותהליך הכשרה מסודר".

לדבריה, "השבוע הזה הוא מבחן גדול ליכולת ההישרדות והעמידה שלנו במעבדות להמשיך ולהיות העיניים של המערכת הרפואית, ולא רק בבדיקות ה-PCR לגילוי קורונה, אלא גם בשפעת, בתחלואת ריאות, סרטן, בדיקות גנטיות, פתולוגיה, אספקת דמים לחולים ועוד, וזאת לאחר שנים בהן נשכחנו, שנים בהן כוח האדם אצלנו במעבדות התדלדל, אבל משרד הבריאות לא נקט בשום צעדי חירום".

אדמון מציינת כי "גם בגלי הקורונה עד היום, לא קיבלנו חיזוק של כוח אדם. להפך, איבדנו מאות עובדים לטובת המעבדות הפרטיות, כך שמעבדות בתי החולים והקופות נחלשו. לפי הדיווחים מהמעבדות, חסרים כרגע לפחות 300 עובדים מיומנים ברחבי הארץ כדי לאייש את המעבדות".

לדבריה, "אי אפשר לסגור מעבדה ציבורית בבית חולים, או להגיד לרופאים בחדר הניתוח: צר לנו, אין באפשרותנו לשחרר מנות דם מבנק הדם, כי יש רק עובד אחד, שמאייש כעת את המעבדה, בניגוד לתקנות המחמירות, שמחייבות לפחות שני אנשי מעבדה מיומנים לחתימה על מנות דם. אנחנו נאלצים לעשות פשרות, אבל מפנים שאלה למשרד הבריאות: מתי כבר יגיע הרגע להבין שהמערכת חוצה כאן קווים אדומים רבים?".

נושאים קשורים:  מעבדות רפואיות,  אסתר אדמון,  בדיקות קורונה,  חדשות,  19-COVID
תגובות
אנונימי/ת
10.01.2022, 19:17

מה הפלא ?
לא רודים אחרי עובדי מעבדה אבל מפתחים אגף דוברות
יש אגף כירורגי אגף פנימי אגף ילדים ואגף דוברות
צריך אגף?

אנונימי/ת
10.01.2022, 19:28

סליחה שכחתי אגף מעבדות

10.01.2022, 23:12

רפואה שלימה לכל החולים

14.01.2022, 17:58

חחחחחח