חדשות

משפחת אדלסון תורמת 40 מיליון דולר להקמת מרכז הסרטן באיכילוב

בכספי התרומה יוקם מגדל רב קומות שיכלול את המכון הלאומי לרפואת פרוטונים, יחידות אשפוז, מרפאות ומכונים שיעניקו מעטפת מלאה לחולים אונקולוגים תחת קורת גג אחת

הדמיה של המרכז האונקולוגי שיוקם בכספי התרומה. צילום: איכילוב

ביום השנה למותו של הפילנתרופ ואיש העסקים שלדון אדלסון ז"ל שצוין אתמול (א'), הודיעה משפחת אדלסון על תרומה חסרת תקדים בהיקפה למערכת הבריאות הישראלית: מר שלדון אדלסון ז"ל ציווה לפני מותו על תרומה בסך 40 מיליון דולר למען הקמת מרכז הסרטן במרכז הרפואי איכילוב-תל אביב. תרומתם הנדיבה של מר אדלסון ז"ל ורעייתו מרים תאפשר את תחילת בניית המרכז, תוך המשך השגת מקורות מימון נוספים, בסך כולל של כ-700 מיליון שקל ושמם של הזג אדלסון יונצח בקריאת המגדל על שמם.

מהמרכז הרפואי איכילוב נמסר כי מגדל האשפוז יתנשא לגובה של 20 קומות על שטח של כ-40 אלף מ"ר. המגדל יוקם בשני שלבים לאורך חמש שנים, באגף הדרום המערבי של המרכז הרפואי, בפינת הרחובות ויצמן ודפנה. המגדל כמו כן, הוא יחובר ישירות למנהרה מהרכבת הקלה הנבנית בימים אלה במטרופולין תל אביב עבור אלפי המבקרים ביום במרכז הרפואי.

הדמיה של המרכז האונקולוגי שיוקם בכספי התרומה. צילום: איכילוב

המגדל יכלול קומות מרתף לחניון, אגף תת קרקעי לרפואת פרוטונים, מכון אונקולוגי וקומות יחידות אשפוז, מרפאות ומכונים. הוא יכלול מעטפת מלאה לחולים אונקולוגים תחת קורת גג אחת: יחידת רישום ואבחון מהיר לחולים, מכון לרפואה אונקולוגית ממוקד במחלות שד, ריאות ומעי גס, מרכז תמיכה בשירותי הדמיה רפואית, מכון לטיפול רפואי אונקולוגי מולקולרי, יחידת שירותי שיקום ותמיכה בחולים אונקולוגים.

בנוסף, המחלקה להמטואונקולוגיה ילדים, שנמצאת כיום בבית החולים לילדים דנה-דואק, תעבור למרכז הסרטן. הטיפול באמצעות רפואת פרוטונים הינו בשורה של ממש לילדים ולצעירים שכן עד כה ניתן היה לקבלו בחו"ל בלבד, דבר שהיה כרוך בהיערכות לוגיסטית מורכבת ויקרה. במרכז החדש יושם דגש על מחקר בשיטות מתקדמות וכן מרכזי מצוינות, בשיתוף משרד הבריאות למדיניות סרטן ואפידמיולוגיה.

כמו כן, המגדל יכלול את המכון הלאומי לרפואת פרוטונים לאחר שהמרכז הרפואי בתל אביב זכה במכרז של משרד הבריאות, והוא יעניק מענה לכלל החולים האונקולוגים בישראל. האפשרות לקבל את הטיפול בארץ תקל באופן משמעותי על החולים, בדגש על ילדים וצעירים שנאלצים, כאמור, לטוס לחו"ל כדי לקבלו.

ד"ר מרים אדלסון, רעייתו של שלדון ז"ל, מסרה: "אני נרגשת להיות חלק מהמעמד החשוב הזה. הן בשל המשמעות האדירה שיש למרכז שקם היום בישראל לפיתוח המחקר והטיפול בחולי סרטן ולהצלת חיי אדם והן בשל המשמעות האישית שיש לבית החולים איכילוב עבורי. נולדתי בבית החולים הזה, ובו גם עשיתי את צעדי הראשונים ברפואה, ועמדתי על הפלא שיש במתן מזור לחולים ותקווה למשפחותיהם.

"אני רואה במרכז זה אבן דרך מרכזית נוספת בדרך האישית ששלדון ואני בחרנו - דרך שתכליתה להטיב את ולהציל חיים. רבים מאתנו חוו בסביבתם הקרובה את המחלה הנוראה הזו, בקרב בני זוג אהובים ובני משפחה, מבוגרים וצעירים כאחד. העמל למצוא לה מרפא לא יכול להיפסק גם בימים של מגיפה עולמית, והעמל הזה עוד ישיג תוצאות. שלדון ואני זכינו להעניק ל'איכילוב' את תרומתנו על מנת שמיטב הרופאים והמומחים יקבלו את הכלים המתקדמים ביותר להגשמת מרכז מצוינות לטיפול בכל מחלות הסרטן. יחד עם המכון הלאומי לרפואת פרוטונים, נציב את המרכז בשורה הראשונה עם בתי החולים המתקדמים ביותר בעולם".

פרופ' רוני גמזו, מנהל המרכז הרפואי איכילוב, בירךך על התרומה ואמר: "שלדון ז"ל היה בן בית בבית החולים, כשמרפאה על שמו מטפלת מזה 20 שנה במכורים לסמים כאן ב'איכילוב'. אהבתי אותו וכולנו כואבים את מותו ואבלים על אובדן האיש הענק הזה שבזכותו כעת אלפי ישראלים בשנה יזכו לטיפול הטוב והמתקדם ביותר בישראל נגד מחלת הסרטן. במערכת בריאות, שרעבה לתקציבים ונשענת על תרומות, אין לי מילים שיוכלו לתאר את תחושת התודה והכרת הטוב כלפי משפחת אדלסון על שפתחו את הלב ואת הכיס להקמת מגדל אשפוז המפואר בישראל ובכך להציל חיים".

נושאים קשורים:  שלדון אדלסון,  פילנתרופיה,  תרומה,  איכילוב,  פרופ' רוני גמזו,  חדשות,  מרכז הפרוטונים הלאומי
תגובות
אנונימי/ת
03.01.2022, 18:39

והכול כול כול תמיד בגוש דן ולגוש דן.... יאאלה... בוא נגדיל את הפער ברפואה בין המרכז לפריפריה... מתי התורמים יבינו שמדינת ישראל היא יותר מאשר גוש דן ???

אנונימי/ת
03.01.2022, 20:54

מאחל הצלחה רבה, התרומה נחוצה מאד להרחבת שירות זה באיכילוב, אף כי אין בכך כדי להפחית את הצורך בפריפריה.
צריך כיום גם מטפלים עם לב אנוש כפי שהיו כאלה עם קום המדינה!!!!
לא יתכן מצב שחולה אונקולוגי שמסתבך בצבירת נוזלים בריאות וקוצר נשימה חמור לא ימצא מקום לאשפוז דחוף באונקולוגיה או לפחות בקרדיולוגיה, למרות שפרופ' מטיפול נמרץ לב (מבי"ח אחר) התקשר לנ"ל ובקש להעביר את החולה (עוסק ברפואה) ונדחה על הסף בטענה שאין להם מקום ושיפנה למיון.
אם ימצא לנכון אשמח למסור פרטים לפרופ' רוני גמזו, ובלבד שיכתוב תגובה שמזמן אותי לבדיקת העניין.

אנונימי/ת
03.01.2022, 21:02

האם איכילוב מזמין בצורה מסודרת את החולים שבטיפולו לקבל החיסון?

04.01.2022, 17:01

פניתי למשפחת אדלסון להשקיעה בפרויקט שיפטור 7 מחלות כולל טחורים , פישורה אנלית, דיברטיקולוזיס קולי , אי שליטה על סוגר השתן אצל נשים. לא היה כל התייחסות לפנייתי ,הם מעדיפים להשקיעה ב קירות של בנין במקום בפרויקט שיפטור מחלות של דורות רבים של חולים. העיקר שיהיה כתוב ם שמם על הקירות על הבנין..
Gastroenterologists and proctologists stubbornly refuse to acknowledge that a number of gastrointestinal problems are the result of the use of unnatural for man, seating toilets instead of the natural squatting defecation toilets,
The relevant articles to the subject.
1. Tagart R.E.B, The Anal Canal and Rectum: Their Varying Relationship and its effect on anal continence. Dis. Colon& Rectum 9:449-452, 1966
2. Sikirov D, Comparison of Straining During Defecation in Three Positions. Results and Implication for Human Health. Digestive diseases and sciences 2003; Vol 48, No. 7, pp. 1201 -1205.
3 Sakakibara R et all. Influence of body position on defecation in Humans. Low urinary tract symptoms 2(1):16-21 Apr. 2010
4 O Ozturk et all 1Diverticular Disease and Posture During Defecation : A Prospective Comparative Study Acta Gastroenterol Acta Gastroenterol Belg. Oct-Dec 2018;81(4):490-495
5 B. Sikirov et all, Symptoms of Hemorrhoids Diminished Significantly or Ceased Completely by Changing from the Sitting to the Squatting Defecation Position MAJ • VOL 23 • APRIL 2021