Covid-19 בישראל

תחזית: תוך 3 שבועות צפויה עלייה בשיעור פעוטות חולי קורונה במצב קשה

דו"ח האוניברסיטה העברית: 730 אלף ילדים מתחת לגיל 5 לא מחוסנים. זו קבוצת הגיל הגדולה ביותר מבין 1.5 מיליון ילדים בארץ שאינם מחוסנים עתה. עקב שינוי צפוי בתמהיל המאשופזים – הפעוטות יהוו כבר 4% מכלל החולים הקשים

רפואת ילדים במגיפת הקורונה. אילוסטרציה

החל מהשליש האחרון של חודש ינואר הקרוב, יש לצפות לכך ששיעור הילדים בני 5-0 בכלל חולי הקורונה הקשים, יגיע ל-4% וזה שיעור גבוה יותר מכפי שנצפה בגלי התחלואה האחרונים. תחזית-אזהרה זאת של צוות חוקרי האוניברסיטה העברית בירושלים לפיה יש לצפות ב"שינוי בתמהיל המאושפזים מקורונה", נמסרה השבוע לידי מקבלי ההחלטות.

בעקבות אזהרה זאת ולצד הערכות שנעשו במשרד הבריאות נתנה הנחייה להיערך לעלייה בתחלואת הילדים, להתכונן לכך שיידרשו עבורם יותר מיטות אשפוז. בהתאם גם נתנה הנחייה לריענון נהלים בצוותים הרפואיים. הודגש שיש לצפות גם לשיעור גבוה של אשפוזי ילדים מסיבות רפואיות אחרות, בכלל זה מצבים שבהם הם יימצאו חיוביים לנגיף הקורונה, אבל אשפוזם יהיה קשור יותר למחלות רקע או מחלות נשימתיות.

אחד מחברי הצוות שחיבר את דו"ח התחזית, פרופ' דורון גזית ציין: "בישראל יש עתה כ-150 מיטות טיפול נמרץ לילדים והשאלה הגדולה היא: עם איזו כמות של ילדים חולים תהיה המערכת מסוגלת להתמודד".

בהקשר זה מדווח הבוקר (ה') עידו אפרתי ב"הארץ", כי על פי נתוני משרד הבריאות 1.5 מיליון ילדים בישראל, בני 0 עד 18 שנה אינם מחוסנים כיום כאשר מתוכם כ-730 אלף הם פעוטות שטרם מלאו להם 5 שנים ולכן בשלב זה אינם זכאים לחיסון וזו לכן קבוצת האוכלוסייה הלא מוגנת הגדולה ביותר.

בדיווח מצוטטת ד"ר מיכל שטיין מנהלת היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים ב"הלל יפה" המשמשת גם יו"ר החוג למחלות זיהומיות בילדים: "ההדבקה המסיבית בתחילת גלי תחלואה היא תמיד בילדים ומהם היא זולגת בשלב הבא לאוכלוסייה המבוגרת ואז מתחילה הבעיה".

"ייתכן, הוסיפה, כי האומיקרון גורם לתחלואה מוגברת בפעוטות, בדומה להדבקות בנגיפי חורף אחרים. סביר להניח שהסיבה היא שהזן החדש מדבק הרבה יותר, בקצב מהיר יותר ולכן מספרי הנדבקים בו גבוהים – מה שמשפיע על 'מקרי קצה' המגיעים לאשפוז".

פרופ' אפי בילבסקי, מומחה ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות בילדים ממחלקה ג' במרכז שניידר לרפואת ילדים, צוטט באותו דיווח: "כרגע אין שום עדות מוצקה לכך שגל התחלואה הנוכחי משמעותי יותר בילדים. אבל ההרגשה שלי היא שזן האומיקרון גורם בקרב ילדים למחלה קלה ורוב המאושפזים אצלנו הם חולים עם קורונה ולא בשל קורונה."

בתחזית קיצונית אחרת שפורסמה הבוקר ב-Ynet, במסגרת ראיון פרידה שערכה שרית רוזנבלום עם ראש מפקדת "אלון" מפיקוד העורף, הזהיר תא"ל רלי מרגלית: "יש לצפות לעשרות אלפי נדבקים חדשים ביותר כאשר רבים לא יוכלו להתאשפז. המערכת עלולה לקרוס". על קצב ההתחסנות, עד כה, שהוא לכל הדעות מאכזב, אמר: "בעוד שבוע, כאשר יתפרסמו הנתונים, אנשים ירוצו להתחסן. זאת תהיה ריצת אמוק ואני מקווה שלא יהיה מאוחר מדי".

נושאים קשורים:  חדשות,  האוניברסיטה העברית,  פרופ' דורון גזית,  תחלואת ילדים,  חיסוני ילדים,  ד"ר מיכל שטיין,  אומיקרון,  פרופ' אפי בילבסקי,  אל"מ רלי מרגלית
תגובות
אנונימי/ת
31.12.2021, 09:38

זורעי היסטריה קיצוניים.
אין מילים

אנונימי/ת
31.12.2021, 13:49

פסיכוזה קולקטיבית. תודה לאל שאף אחת מהתחזיות של כל ה"מומחים" לא הייתה קרובה אפילו למימוש. בושה.
פאניקה והיפוכונדריה הזויה.
אומיקרון זה שירת הברבור של המגיפה, הגיע הזמן לחזור לשגרה

אנונימי/ת
31.12.2021, 14:28

מה המייל של הקורונה? אפשר נודיע לה שזמנה עבר, שתיקח את חפציה ותחזור לסין?

אנונימי/ת
31.12.2021, 14:35

בסך הכל מנסים לעודד התחסדות

31.12.2021, 15:30

מי שממש קורא את מה שכתבתם פה (אחרי שעברה לי הבחילה מהכותרת התקשורתית שלכם), מגלה בתוך המאמר את הכותרת האמיתית.
שימו לב- ציטוט

פרופ' אפי בילבסקי, מומחה ברפואת ילדים ובמחלות זיהומיות בילדים ממחלקה ג' במרכז שניידר לרפואת ילדים, צוטט באותו דיווח: "כרגע אין שום עדות מוצקה לכך שגל התחלואה הנוכחי משמעותי יותר בילדים. אבל ההרגשה שלי היא שזן האומיקרון גורם בקרב ילדים למחלה קלה ורוב המאושפזים אצלנו הם חולים עם קורונה ולא בשל קורונה."

במילים אחרות- בדיוק הפוך.
מה זה העיתון הזה? להרגיל את הקהילה המדעית לשקר בשביל כותרת סנסציונית? איפה ה׳אמת המדעית׳? או לפחות השאלה? הסקרנות? הצניעות?

מי בכלל הכותבים במערכת דוקטורס. אני מחפש…!

אנונימי/ת
31.12.2021, 17:52

איזה בושה שגם אחרי שנתיים הם לא משנים את המנגינה..ואולי במחשבה שניה - טוב שכך! ככה ניתן לראות את גודל הגיחוך

אנונימי/ת
31.12.2021, 19:50

אכן,הקוביד הוא "רק וירוס קטן" ואין ממה לחשוש...
https://sports.walla.co.il/item/3479254

אנונימי/ת
01.01.2022, 12:47

אומיכלום... אין סימפטומים בפעוטות וילדים, טיפה חום נמוך, כאב ראש קל ואולי קצת נזלת. לעומת זאת, השפעת השנה קשה וקטלנית. תפסיקו לעודד הורים לחסן את ילדיהם בחיסון נסיוני שכפי הנראה לא מונע הידבקות ותתחילו להתייחס לגל התחלואה בשפעת ולחיזוק מערכת החיסון של הילדים לקראת החורף.

עוד אחת מתחזיות שחורות של המומחים האלה שמעולם לא התממשו.
תחזית זו מנוגדת לכל מה שאנחנו יודעים על קורונה בילדים ועל זן אומיקרון עד כה.
מזל שמצטטים כאן פרופ׳ בילבסקי ששם הדברים בפרופורציה נכונה.
לגבי תחזיות של מפקד מפקדת ״אלון״: למה בכלל להכשיב לו? הוא רופא? מומחה בבריאות הציבור.
כל הזמן מפחידים אותנו עם סיפורי קריסה של מערכת הבריאות: האמת היא שמאז שהייתי סטודנט יש קריסה כל חורף עם סבתות במסדרון וכו׳. לא עושה רושם על הממשלה. גם בשנתיים של קורונה לא ראיתי בנייה מסיבית של מחלקות אשפוז פנימיות.
נראה שכל הסיפור מיועד להכין קרקע לחיסון פעוטות. ממשלה כנראה איבדה תקווה לחסן בני 5-11 בצורה משמעותית.

03.01.2022, 21:17

מעניינת העובדה שהקורונה חיכתה בסבלנות ולא פגעה בילדים במשך שנה וחצי והיא פתאום נזכרה שהיא בעצם קיפחה אותם…

עכשיו אנחנו ״פתאום״ שומעים גם על תחלואת לב בקרב ילדים…

זה עד כדי כך ציני…!?