מחקרים COVID-19

מחקר ישראלי מצא: נגיף הקורונה יכול לגרום נזק לשליה ולמוות עוברי

במחקר ראשוני שנעשה בהובלתו של פרופ' ערן ברזילי, מנהל היחידה לאולטרסאונד מיילדותי וגינקולוגי ב"אסותא-אשדוד", נבדקה הסיבה לסיכון גבוה יותר למוות עוברי בנשים בהריון חולות קורונה

פרופ' ערן ברזילי, מנהל יחידת אולטרסאונד נשים ויולדות ב"אסותא אשדוד". "בכלל המקרים של לידות עובר מת, נמצאה פגיעה מהותית ברקמת השליה". צילום: דוברות בית החולים

על פי מחקרים שונים שנעשו בעולם נמצא כי הסיכון למות עובר תוך רחמי בנשים בהריון חולות קורונה עומד על פי 2 לעומת נשים שאינן חולות. עם זאת, עד כה לא נעשה מחקר שבדק מה הם הגורמים לכך.

מחקר ראשוני בהיקף קטן שנעשה בהובלתו של פרופ' ערן ברזילי, מנהל היחידה לאולטרסאונד מיילדותי וגינקולוגי בבית החולים אסותא-אשדוד, בדק קבוצה של ארבע נשים שחוו מוות עובר תוך רחמי זמן קצר לאחר שהן עצמן נדבקו בנגיף. נעשו מספר בדיקות וביניהן: בדיקות פתולוגיות לשליה, בדיקות pcr לאם, לעובר ולשליה וזאת אל מול קבוצה בת 12 נשים שבאו ללידה פעילה בזמן היותן חולות קורונה.

מתוצאות המחקר עלה כי בקבוצה שלא חוותה מוות עובר תוך רחמי, לא נמצאו עדויות להדבקה של העובר או השליה. בנוסף, בחלק מהמקרים של לידת עובר מת, נמצאה רמה גבוהה יותר של הנגיף בעובר מאשר אצל האם החולה, ובכלל המקרים של לידות עובר מת נמצאה פגיעה מהותית ברקמת השליה.

מסקנת עורכי המחקר בדבר הסיבה למוות התוך רחמי היא פגיעתו של וירוס הקורונה בשליה, בחילוף החומרים ובהעברת החמצן לעובר.

פרופ' ברזילי מסר: "עד היום, רבים מהמחקרים מצאו שלאישה חולת קורונה יש סיכוי של פי שניים להביא לעולם עובר מת אל מול אישה שאיננה חולה. במחקר שלנו ביקשנו למצוא את הסיבה. מצאנו, כי נגיף הקורונה יכול להדביק את העובר והשליה ולגרום לנזק ניכר לרקמת השליה. ממצאי המחקר שלנו מעלים שזו ככל הנראה הסיבה למוות התוך רחמי".

נושאים קשורים:  פרופ' ערן ברזילי,  אסותא אשדוד,  מוות עוברי,  19-COVID,  קורונה,  מחקר,  חדשות,  הריון
תגובות
אנונימי/ת
30.11.2021, 13:58

וירוס הקורונה בסך הכל מציל אותנו מעודף ריבוי טבעי בעולם בכלל ובישראל בפרט.

02.12.2021, 16:27

תגובה מבחילה ולא אנושית. הומור זה לא.

אנונימי/ת
01.12.2021, 22:16

כמה אטום אפשר להיות כדי לכתוב תגובה כזו? מות עובר הוא חוויה מטלטלת ונוראית.

כיצד אינכם מתביישים להציג תוצאות (?) נתונים על 4 (!) הריונות -- עם כותרת כה גורפת ? ? ? \"נגיף הקורונה יכול לגרום נזק לשליה ולמוות עוברי\"
פרופ\' תיאו דב גולן.