חדשות

מונו 25 חברי צוות התכנון והיישום של מתווה קיצור התורנויות

בהרכב הצוות בראשות ד"ר ספי מנדלוביץ - 18 רופאים, ביניהם מנהלי בתי חולים, 2 מתמחים ונציג אחד של הסטז'רים וגם 7 בכירים מ-3 משרדי ממשלה

מחאת המתמחים לקיצור תורנויות. צילום: ארגון מרשם

18 רופאים ביניהם מנהלי בתי חולים שונים ומתמחים וכן 7 בכירים ממשרדי הבריאות, האוצר והכלכלה וגם נציג אחד של הסטז'רים נכללים בצוות התכנון והיישום של מתווה קיצור התורנויות של המתמחים. בראש הצוות עומד המשנה למנכ"ל משרד הבריאות ד"ר ספי מנדלוביץ, שהוא גם רופא. אתמול (א') חתם שר הבריאות ניצן הורוביץ על כתב המינוי של חברי הצוות וצוין בו כי יתכן שהרכבו יורחב בהתאם לצורך.

הצוות התבקש להגיש לשר המלצות ביניים ליישום המתווה שיבוצע בשלב ראשון בעשרה בתי חולים בפריפריה עד 31 בינואר הקרוב, כאשר בהמשך עבודת הצוות יש כוונה ליישמו ביתר בתי החולים. הכוונה להפעיל את השלב הראשון במתווה כבר מסוף מארס 2022.

לפי כתב המינוי על הצוות הוטל "לעסוק בטיוב ובניתוח הנתונים שעל בסיסם יופעל המתווה. כמו כן יבחן את המאפיינים הייחודים של ההתמחויות השונות ויגבש המלצותיו ביחס למכלול ההיבטים, לרבות צרכי האיוש ואופי ההתמחות, ולאור המודלים השונים לקיצור יום העבודה והפחתת מספר התורנויות. כמו כן יבחנו פתרונות נוספים להקלת עומס העבודה של המתמחות והמתמחים ובהם הסתייעות בעוזרות ועוזרי רופא וכן בצוות מזכירות רפואית."

במסמך המפורט של כתב המינוי של הצוות וכן בפרטי התיקון בהיתר הכללי להעסקת עובדים בתחום הרפואה שעליו חתמה שרת הכלכלה, נקבע במפורש שתורנויות המתמחים יקוצרו מ-26 שעות ל-16 ואם צרכי העבודה יחייבו זאת ל-18 – אולם בסך הכול יום העבודה כולל שעות נוספות לא יעלה על 24 שעות ומחייב גם מתן מנוחה למתמחים במהלכו –וכל זאת באופן מדורג ובהתאם לצורכי מערכת הבריאות.

נושאים קשורים:  חדשות,  קיצור תורנויות,  ד"ר ספי מנדלוביץ',  משרד הכלכלה
תגובות

בצוות התכנון חייבים לשתף מנהלי מחלקה, לפחות אחד מכל מקצוע, כי רק הם יודעים על האמת את הצרכים של כל דיסציפלינה וקיום צורכי הסילבוס של כל התמחות. העבודה של הצוות חייבת סוף סוף להיות רצינית ויעילה.
עייפות וחוסר שינה לא יכול להיות הנושא היחיד, כי גם רופאים בכירים, כולל מנהלי מחלקות, יכולים להמצא באותו המצב, בנוסף האחריות שעל כתפיהם.

אנונימי/ת
16.11.2021, 06:35

לו היית נכנס לקישור היית רואה שלא מונה אף לא מנהל מחחקה אחד.

אנונימי/ת
16.11.2021, 19:30

פרופ מימון מנהל מחלקה פנימית ב' בסורוקה

אנונימי/ת
16.11.2021, 09:34

אם הצוות יהיה רציני, הוא יפנה למנהלי מחלקות עם שאלון מתאים ויאסוף את הנתונים ואת הדיעות מכל מנהלי המחלקות בכל ההתמחות מכל בתי החולים ויוכל לנתח בצורה רצינית את כל הדיעות. אין טעם והגיון להכניס מנהל מחלקה יחיד לצוות שצריך סוף סוף לעשות עבודה רצינית.

אנונימי/ת
16.11.2021, 12:11

כמה שיהיו יותר מומחים בועדה כך ההמלצות יהיו לא מעשיות.
מנהלי המחלקות לא צריכים להיות בועדה. הם רואים רק את הצרכים האישיים שלהם ושל המחלקה שלהם. אם היו דואגים למתמחים הסילבוס היה באמת מאפשר להוציא רופאים עצמאים שיכולים לתפקד בקהילה. לצערני הסילבוס משתנה בהתאם לצורך בפועלים שחורים במערכת ולא משקף את מה שהרופא צריך לדעת כדי להיות "בעל מקצוע" לפחות בתחילת דרכו. צריך לזכור שכיום מרבית הרופאים שסיימו התמחות לא ממשיכים במשרה מלאה בבית החולים ולא חשופים בצורה קבועה ומתמשכת להתקדמות במקצועם לכן חשוב ביותר כאמור לתת למתמחה המסיים את התמחותו את הסילבוס הנכון שלא תמיד מתאפשר לתת אותו בבתי חולים פריפריים ולא שלישוניים.

אנונימי/ת
17.11.2021, 19:59

צודק במאה אחוז

אנונימי/ת
17.11.2021, 20:57

השאלה כמה מנהלי מחלקה במיוחד במקצועות הכירורגים נמצאים בבית חולים אחרי השעה שלוש במקרה הטוב או בשעה שתיים .אם חדרי ניתוח היו מנתחים עד שעה ארבע והמנהלים היו מלמדים חלק מהבעיות לא היו קיימות

אנונימי/ת
06.12.2021, 11:02

👍👍👍