מחקרים-Covid-19

דיכאון וחרדה בחולים עם מחלות נדירות במהלך מגיפת COVID-19

חוקרים סבורים כי רמות החרדה והדיכאון גבוהות יותר בקרב חולים עם מחלות נדירות במהלך מגיפת COVID-19

לחץ, חרדה, מגיפת הקורונה. אילוסטרציה

למרבה הצער, הידע המדעי בנוגע לדיכאון וחרדה בחולים עם מחלות נדירות במהלך מגיפת COVID-19, לוקה בחסר. עם זאת, ישנו צורך חיוני לטפל בחולים אלו בצורה מקיפה.

מטרת החוקרים הייתה לבחון כיצד המצב שנגרם על ידי מגפת ה-COVID-19 השפיע על חייהם של חולים עם מחלות נדירות, בכל הנוגע לדיכאון וחרדה. החוקרים בחרו מדגם אוכלוסייה הטרוגני של 86 חולים בספרד עם אבחנה מאושרת של מחלות נדירות שונות. המשתתפים לקחו חלק במחקר חתך מקוון במסגרתו מילאו שאלונים הספציפיים לנושא המחקר. החוקרים מדדו את רמות הדיכאון באמצעות שאלון ה-PHQ-9 (Patient Health Questionnaire) ואת רמות החרדה באמצעות סולם GAD-7י(General Anxiety Disorder Scale). איסוף הנתונים באמצעות שאלון מקוון אפשר היקף אוכלוסייה גדול יותר ועל כן הכללה של חולים מלאומים אחרים במדגם.

על סמך התוצאות, החוקרים הגיעו למסקנה כללית כי לנוכח המגיפה, היו רמות גבוהות יותר של חרדה ודיכאון בקרב אנשים עם מחלות נדירות, בהשוואה לאוכלוסייה הכללית, מה שהופך את החולים לקבוצה פגיעה יותר בקרב האוכלוסייה הכללית.

מקור: 

Sanchez-Garcia, J. C. et al. International Journal of Environmental Research and Public Health 2021; 18(6); 3234. https://doi.org/10.3390/ijerph18063234

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות נדירות,  דיכאון וחרדה,  COVID-19
תגובות