מחקרים-Covid-19

השפעת COVID-19 על הטיפול הקליני וחוויות החיים בחולי סקלרודרמה

חוקרים סבורים כי על אף ההשפעה המשמעותית של COVID-19 על חולי סקלרודרמה, השינויים אותם הביאה המגיפה התקבלו היטב על ידי רוב המטופלים

ייתכן כי התוצאים הקשורים ל-COVID-19 בחולי סקלרודרמה מושפעים ממעורבות של איברים פנימיים ו/או מטיפול מדכא חיסון, עובדה שמצדיקה את הניסיון להגן על החולים מפני הדבקה עם COVID-19. החוקרים בדקו את ההשפעה של COVID-19 על חווית החיים של חולי סקלרודרמה, בכל הנוגע להיבטים אחרים של חיי היומיום, כגון תעסוקה ורווחה רגשית.

החוקרים גייסו אנשים הסובלים מסקלרודרמה או קרובי משפחה/ מטפלים שלהם להשתתף בסקר מקוון, שהופץ באמצעות אגודות חולים בינלאומיות ודפי מדיה חברתית, כאשר הסקר נועד לבחון את ההשפעה של COVID-19 על החיים עם מחלה נדירה.

החוקרים אספו תשובות מ-121 אנשים (98% היו חולי סקלרודרמה) מ-14 מדינות. הם מצאו כי COVID-19 היה נחשב לאיום אישי אפשרי או וודאי (93%) או איום על האדם שהם מטפלים בו (100%). זאת ועוד, נמצא כי כשני שליש מהנשאלים דיווחו על ביטול או דחייה/ עיכוב של ביקורים אצל הרופא, בדיקות אבחנתיות, טיפולים רפואיים בבית (למשל עירויים), ניתוחים או השתלות, מעקבים פסיכיאטריים או שירותי שיקום. כמו כן, 26% דיווחו שלפחות תרופה אחת או טיפול אחד במחלה לא היו זמינים ו-6% נאלצו להפסיק לקחת את התרופות הרגילות או להשתמש בתרופות חלופיות.

החוקרים מצאו כי רוב המשיבים מצאו את השימוש בייעוצים מקוונים או רפואה בשלט רחוק באמצעות הטלפון (88%) והאינטרנט (96%), "שימושי" או "שימושי מאוד". נמצא כי המשיבים דיווחו על מתיחויות בקרב בני המשפחה (45%) וקושי להתגבר על בעיות (48%). לבסוף, החוקרים דיווחו כי המגבלות על התנועה הביאו כשני שליש מהמשיבים לתחושת בדידות (61%), אומללות ו/או דכאון (64%), אם כי הרוב (85%) דיווחו על התחזקות התא המשפחתי.

החוקרים הגיעו למסקנה כי מגפת ה-COVID-19 השפיעה באופן משמעותי על הטיפול הקליני והרגשי בחולי סקלרודרמה. הם סבורים כי שינויים במתן הטיפול הקליני התקבלו היטב על ידי מטופלים, כולל התייעצויות רפואיות בשלט רחוק.

מקור: 

Hughes, M. et al. Journal of Scleroderma and Related Disorders 2021; 6(2); 133-138. https://doi.org/10.1177/2397198321999927

נושאים קשורים:  מחקרים,  מחלות נדירות,  סקלרודרמה,  קורונה
תגובות