חדשות

דיון סוער בוועדת הבריאות על מודל התקצוב החדש

ועדת הבריאות של הכנסת הורתה לנציגי הממשלה להציג בדיונים הבאים תשובות יותר ברורות לנושאים למודל התקצוב וההתחשבנות בין הקופות לבתי החולים

תקצוב בתי החולים, חוק ההסדרים. אילוסטרציה

בדיון בוועדת הבריאות של הכנסת, בראשות ח"כ עידית סילמן, שהתקיים אתמול ועסק ב"מודל התקצוב החדש" שמציעים משרדי האוצר והבריאות לבתי החולים – הכריזה היו"ר כי "במודל התקצוב החדש לבתי החולים יש יותר שאלות מתשובות" והורתה לנציגי שני המשרדים לחזור לדיון הבא בוועדה "עם תשובות ברורות יותר".

הדיון בפרק ב' של הצעת חוק ההתייעלות הכלכלית שעניינו ההתחשבנות בין בתי החולים לקופות החולים היה דיון-המשך. ח"כ סילמן הבהירה: "המודל התיקצובי החודשי החדש לבתי החולים. עתיד להחליף את מבחני התמיכה והוא יהווה בסיס חשוב להבטחת יציבותם הפיננסית של בתי החולים. אנחנו מכוונים למודל תקציב שיתבסס על תשלום חודשי יציב, קבוע ושקוף".

על פי המודל המוצע, החל מ-2022 יעביר המוסד לביטוח לאומי לכל אחד מבתי החולים תשלום חודשי קבוע עליו יחליטו שרי הבריאות והאוצר. עד 15 בדצמבר בכל שנה יודיעו השרים מהו סכום התשלום החודשי שעל המוסד לביטוח לאומי להעביר לכל בית חולים בשנה הבאה והתשלום החודשי יועבר עד 15 בחודש, מדי חודש. שרי הבריאות והאוצר יסכמו את התקנות, הכללים ואמות המידה לחישוב התשלום החודשי הקבוע ואופן עדכונו בהתאם למדד שיקבע.

אלא שכבר במהלך הדיון שבו הוצגו הנושא והנתונים על ידי שלי לוי, ראש צוות בכירה במרכז המחקר והמידע של הכנסת, צוין כי "בהצעת החוק חסרים פרמטרים שונים כדי לקבל תמונה ברורה לגבי המודל. בין היתר: עד שלא יהיה סכום מוגדר, קשה מאוד להבין לאן הולכים עם המודל הזה. אנחנו מבינים שאין כוונה להפחית בסכומים שמשולמים לאף בית חולים – אבל עניין זה לא מצוין וגם לא ברור אם קיימת תוספת תקציבית, או שפשוט יעגנו ויחלקו מחדש את הסכומים הקיימים כיום לצורך תקצוב בתי החולים. שאלה נוספת שעלתה: איך הסכום שיועבר לכל בית חולים, יעודכן מדי שנה ועל פי אילו מדדים. גם לא הובהרו היתרונות והחסרונות של המודל המוצע".

יו"ר הוועדה ח"כ סילמן העירה: "ממה שהוצג כאן עולה שיש יותר שאלות מתשובות כאשר אנחנו, בוועדה, מתבקשים להעביר חקיקה כאשר אנחנו לא יודעים מה היא ושהכול עוד יקבע בהמשך – ללא פיקוח פרלמנטרי". נציגי משרדי ההמשלה נדרשו להגיע לדיונים הבאים כאשר בידיהם תשובות ברורות לכל השאלות שנשאלו אודות המודל ופרטיו.

כמו כן לאחר שנמתחה בחלק ראשון של הדיון אתמול ביקורת חריפה של חברי הכנסת על סעיף בחוק "המאפשר לממשלה לפטר מנהלי בתי חולים במסגרת צעדים לשמירה על האיזון התקציבי" שלהם – הודיעה ח"כ סילמן כי הסעיף הזה לא יאושר בוועדה כפי שהוא".

בדיון הסוער התבטאה ח"כ קטי שטרית: "משהו רע קורה במשרדי הממשלה. לפעמים אתם מנסים להחליף את נבחרי הציבור ועכשיו – גם את מנהלי בתי החולים. אתם תוכלו לפטר מנהל בית חולים? השתגעתם? לאן אתם רוצים להגיע? אולי אתם גם תנתחו את החולים? תדאגו לתקציב טוב יותר ותפסיקו להיכנס לעניינם של בתי החולים".

רועי רייכר, רכז בריאות במשרד האוצר ניסה להסביר לחברי הוועדה:  "נעשית עבודה סיזיפית וארוכה שבה אנחנו מנסים לראות מה הם הגורמים המשפיעים על צורכי בתי החולים בתקצוב, בהתייחס לפרמטרים כמו מיקום בארץ, גודל, תמהיל פעילות, בעלות, הרכב כוח האדם ועוד. הקריטריונים במודל החדש יהיו ברורים וקבועים וזה יביא גם לשוויון. לא יהיה עוד מצב שבו בית חולים מסוים שיודע לתקשר טוב מאחרים עם גורמים שונים – יקבל יותר. לפעמים תחושת חוסר השוויון נובעת להערכתנו גם מפערי מידע בדבר אופן התקצוב. במודל החדש תהיה שקיפות והוא יהיה פתוח גם לביקורת".

נושא נוסף שעלה באותה ישיבה – מודל ההתחשבנות שבין קופות החולים לבין בתי החולים, במסגרתו החוק המוצע יגדיל את ההנחה המינימלית שנדרשים לתת בתי החולים לקופות החולים מ-18.5% ל-20%.

גם עניין זה ספג ביקורת מנציגי בתי החולים שהגיעו לדיון. רו"ח נועה פרסטר, סמנכ"ל כספים במרכז הרפואי שיבא אמרה: "החוק המוצע מנציח את גירעון בתי החולים ובא להגיד להם: אל תגזימו בהיצע שלכם. נוצרה מפלצת. ההנחות שמכריחים אותנו לתת – מאות מיליוני שקלים – ועכשיו עוד מעלים את ההנחה ב-1.5%. אלא שהחוק לא מביא לבתי החולים ולו שקל אחד נוסף. אם יעבור, בעוד 5 שנים, נשב כאן שוב כי ניאלץ לא לעבוד אחה"צ, לא יהיו תורים ולא יהיה מי שייתן שירות רפואי במדינת ישראל".

ד"ר זאב פלדמן מ"מ יו"ר ההסתדרות הרפואית אמר בדיון: "אני כרופא נותן את השירות ואני לא יכול לעשות זאת בצורה טובה כשהמנהלים שלי עובדים בגירעון תמידי. השבוע קיבלתי מכשור שביקשתי כבר לפני שש שנים. בהתנהלות שכזאת גורמים לבתי החולים הכלליים לשסות עצמם בציבוריים וגם בקופות החולים שגם הן בגירעון. כך לא פותרים את מהות הבעיה. על פי דו"ח של משרד הבריאות מ-2018 משק בתי החולים בישראל אינו גרעוני על פי המחירים שקובעת ועדת המחירים. אז, תיישרו את הקו שם. תנו לעבוד במחירים המלאים. תנו למנהלים שלנו להיות מרוכזים ברפואה ולא בהיבט הניהולי-כלכלי".

נושאים קשורים:  חדשות,  ועדת הבריאות של הכנסת,  ח"כ עידית סילמן,  ביטוח לאומי
תגובות