חדשות

פיתוח של הטכניון מאפשר להשוות גידולים סרטניים ממטופלים שונים

הפיתוח מאפשר לחשוף את השונות העצומה הקיימת בין גידולים סרטניים של מטופלים שונים: לכל מטופל יש אפיון תאים הייחודי רק לו והוא נגזר מהשינויים הגנטיים האופייניים לו

פרופ' שי שן-אור (מימין) וד"ר אילת אלפרט (קרדיט: דוברות הטכניון)

חוקרים מהפקולטה לרפואה בטכניון, בשיתוף פעולה עם המרכזים הרפואיים רמב"ם ושערי צדק, וכן חוקרים מאוניברסיטת טקסס בארה"ב פיתחו אלגוריתם חדשני המגלה מכנה משותף והמשכי מתוך מידע רב-ממדי שנאסף מגידולים של חולים שונים. האלגוריתם מאפשר לבצע מחקר השוואתי של גידולים סרטניים שונים ממטופלים שונים. על המחקר דיווח הצוות ל-Cell Systems.

הצוות מהטכניון הובל בידי פרופ' שי שן-אור, ד"ר ישי עופרן וד"ר אילת אלפרט.

חקר הסרטן עבר בשנים האחרונות מהפכות משמעותיות ובהן האפשרות לאפיין תא בודד ברזולוציה גבוהה, ובאופן ספציפי יותר – למדוד בעת ובעונה אחת מספר רב של גנים או חלבונים מתאים בודדים. מהפכה זו הובילה לייצור כמויות עצומות של מידע רב-ממדי על מספר רב של תאים, מה שמאפשר לקבוע את מאפייניהן של הרקמה הבריאה ושל הרקמה הסרטנית.

כמויות מידע אלו חשפו את השונות העצומה הקיימת בין גידולים סרטניים של מטופלים שונים: לכל מטופל יש אפיון תאים הייחודי רק לו והוא נגזר מהשינויים הגנטיים האופייניים לו.

למרות היתרון המשמעותי הנובע מאפיון מדויק כל כך של המטופל הספציפי, התפתחות זו הובילה לכך שהשוואה בין מטופלים שונים דומה להשוואה בין תפוחים לתפוזים: בהיעדר מכנה משותף, ההשוואה ההכרחית למציאת סמנים המקושרים עם פרוגנוזה (כגון תמותה או חומרת מחלה) נעשית בלתי אפשרית.

האלגוריתם בשם tuMap, נותן מענה לאתגר מורכב זה - באמצעות מה שמכונה "השוואה מבוססת שונות": האפשרות להציב גידולים רבים ושונים על סקאלה אחידה, המספקת "נקודת ייחוס"  להשוואה. כך ניתן להשוות באופן משמעותי בין גידולים של חולים שונים, ואף של אותו החולה לאורך זמן (באבחנה ולאחר טיפול). האלגוריתם גם מאפשר לנצל את רזולוציית המדידה הגבוהה המתאפשרת כיום לשימושים קליניים שלפני כן לא רשמו הצלחה כמו ניבוי מדויק יותר למדדים קליניים שונים ובהם חזרת הגידול ותמותה.

נושאים קשורים:  חדשות,  גידול סרטני,  הטכניון - מכון טכנולוגי לישראל,  פרופ' שי שן-אור,  ד"ר ישי עופרן
תגובות