חדשות

אטוגפנט - טיפול מניעתי חדש למיגרנה אושר על ידי מנהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA)

אישור התרופה מתבסס על תוצאותיו של מחקר הפאזה 3, ADVANCE, שהדגים כי אטגופנט מפחיתה מספר ימי מיגרנה חודשיים ומשפרת היבטים שונים של איכות חיים

ה-FDA אישר את התרופה אטופגנט (קוויליפטה) כטיפול מניעתי למיגרנה אפיזודית. אטוגפנט היא התרופה הראשונה ממשפחת מעכבי קולטן ה-CGRPי(calcitonin gene-related peptide) המאושרת בהתוויה זו.

כ-12%-14% מאוכלוסיית העולם סובלת מכאבים מיגרנוטיים ובארצות הברית לבדה, מוערך כי 29 מיליון אנשים סובלים  מהמחלה.

אטוגפנט ניטלת פומית פעם ביום ואישורה התבסס על תוצאות ממחקר הפאזה 3, ADVANCE, בו השתתפו כ-2,000 חולי מיגרנה אפיזודית (הסובלים מ-4-14 ימי מיגרנה בחודש).

במחקר הודגם כי מטופלים המקבלים אטוגפנט לעומת אינבו חווים הפחתה גדולה ביותר בימי המיגרנה החודשיים על פני 12 שבועות מעקב: הפחתה של 3.7-4.2 ימים (כתלות במינון) לעומת הפחתה של 2.5 ימים בלבד עם אינבו. בנוסף, הודגם כי יותר חולים המקבלים אטוגפנט לעומת אינבו השיגו הפחתה של לפחות 50% בימי המיגרנה החודשיים וכי איכות חייהם השתפרה יותר. תופעות הלוואי הנפוצות של אטוגפנט קלות ברובן וכוללות בחילה, עצירות, עייפות ותאבון מופחת.

אטוגפנט מצטרפת לסל הטיפולים של חברת אבווי למיגרנה הכולל גם את אוברוגפנט (אוברלווי) אשר אושרה על ידי ה-FDA לטיפול במיגרנה חריפה עם או ללא אאורה. נשיא חברת אבווי, מייקל סברינו, ציין כי אטוגפנט יכולה לסייע למיליוני אנשים הסובלים ממיגרנה באמצעות הפחתת ימי המיגרנה החודשיים ושיפור התפקוד בימים אלה. חוקר מוביל שהיה מעורב במחקר, ד"ר פיטר גוטסבי, ציין כי הוא מעודד במיוחד מקלות הנטילה של אטוגפנט, מהיעילות המהירה של התרופה ומבטיחותה. ד"ר גוטסבי סבור כי אטוגפנט מהווה אבן דרך משמעותית במניעת מיגרנה.

נושאים קשורים:  חדשות,  מיגרנה,  אטוגפנט