חדשות

מאות מתמחים הפגינו בת"א: "שר הבריאות הפר את ההסכמות איתנו"

המתמחים חוזרים ומאיימים: אם לא יאושר מתווה קיצור התורנויות בהתאם להסכמות, 2,300 מתמחים יתפטרו כבר ביום חמישי

המפגינים שרפו מדי רופאים בסמוך לביתו של שר הבריאות. צילום: "מרשם"

מאות מתמחים הפגינו אמש (ב') בתל אביב, חסמו את רחוב איבן גבירול וחמישה מהם נעצרו. המפגינים שרפו מדי רופאים בסמוך לביתו של שר הבריאות ניצן הורוביץ והאשימו אותו בהפרת  הסיכום עימם בכל הנוגע לקיצור התורנויות. זאת, לאחר שאתמול הודיע משרד הבריאות, במפתיע כי יחל בהפעלת קיצור התורנויות רק באפריל 2022 ולא כבר מינואר הקרוב.

המתמחים תובעים שהפעימה הראשונה במהלך תקיף 25% מכלל המתמחים בארץ, ולא כ-10% מהם העובדים עתה בבתי חולים בפריפריה. כמו כן הם תובעים שקיצור התורנויות יחול מיד גם על מחלקות הקורונה. המתמחים חזרו ואיימו כי אם לא יאושר מתווה קיצור התורנויות שלהם בהתאם לסיכום, 2,300 מתמחים יתפטרו כבר ביום חמישי הקרוב. את ההפגנה הסוערת יזם ארגון המתמחים מרשם.

יוזכר כי בעוד 48 שעות יפוג היתר העסקה ואמור להיכנס לתוקף ההיתר חדש עליו צריכה לחתום שרת הכלכלה. "כפי שהובהר בתחילת השבוע בכנסת, משרד הבריאות מבקש להכניס שינויים לטיוטת ההיתר שלמעשה מבטלים כמעט לחלוטין את המתווה לקיצור תורנויות ומעמידים בספק כל אפשרות להרחיב אותו מעבר לארבע נחלקות בבתי החולים בפריפריה", טוענים המתמחים.

"שר הבריאות עשה עלינו סיבוב וחזר בו מכל ההסכמות שהגענו אליהן. ההפגנה ליד ביתו היא כדי שיסתכל לנו בעיניים ויסביר אם נראה לו הגיוני לקבוע שיותר מ-90% מכלל הרופאים המתמחים הצעירים ימשיכו לעשות תורנויות של 26 שעות בתקופה הקרובה ורק 10% ייהנו מקיצור התורנויות הללו.

"לא נוותר ונילחם עד הסוף. כל האחריות מבחינתנו על הצפוי בעקבות מימוש איום ההתפטרות היא על שר הבריאות. אם עד סוף השבוע הוא לא יאשר מתווה ראוי לקיצור התורנויות, ביום חמישי יגישו 2,300 המתמחים, סטז'רים וסטודנטים לרפואה את מכתבי ההתפטרות. נראה כיצד מערכת הבריאות תסתדר בלעדיהם", נמסר בארגון מרשם.

נושאים קשורים:  קיצור תורנויות,  מתמחים,  ארגון מרשם,  שר הבריאות ניצן הורוביץ,  הפגנה,  מחאה,  חדשות
תגובות