מחקרים

חוויית הכאב בקרב ילדים וצעירים הסובלים משיתוק מוחין

חוקרים מצאו כי ילדים הסובלים משיתוק מוחין חווים כאב רב הפוגע באיכות חייהם

במחקר שפורסם בכתב העת Developmental Medicine and Child Neurology נבחנה חוויית הכאב של ילדים וצעירים הסובלים משיתוק מוחין (CP).

המשתתפים גויסו מרשת של בתי חולים לילדים בסידני, אוסטרליה (Sydney Children’s Hospitals Network) וממאגר לרישום חולי CP (Australian Capital Territory CP Registers). במחקר נכללו חולי CP בני 9 עד 17 שנים, עם חוויית כאב נוכחית או קודמת, דוברי אנגלית שוטפת עם פגיעה אינטלקטואלית קלה עד בינונית.

המדגם תוכנן באופן שהבטיח איזון בייצוג לפי גילאים, תת-הסוג המוטורי של המחלה ורמת הסיווג על פי ה-Gross Motor Function Classification System - GMFCS. לצורך ההערכה נעשו ראיונות פנים אל פנים מובנים-למחצה (פתוחים), והמידע שנאסף עבר פרשנות פנומנולוגית טרם ביצוע הניתוח הסטטיסטי.

10 המטופלים שהשתתפו במחקר היו בגיל ממוצע של 14.5 שנים (סטיית תקן = 2), מתוכם 4 מטופלים מדרגה 1, 3 מדרגה 2, 2 מדרגה 3, ו-1 מדרגה 4 על-פי דירוג ה-GMFCS.

לאחר ניתוח, הממצאים חולקו ל-3 נושאים פסיכולוגיים מרכזיים (superordinate theme): (1) "חוויית הכאב שונה מאחד לשני", (2) "כשהכאב מנצח", (3) "אני יודע כיצד להתמודד עם הכאב". הילדים חוו כאב בעת השהות בבית הספר, ותוך כדי השתתפות בפעילות גופנית או פסיכוסוציאלית, והציגו דרכים מותאמות אישית להתמודדות עם הכאב.

לסיכום, במחקר זה נערך ניתוח על בסיס דיווח עצמי של ילדים על אודות כאב המשפיע באופן משמעותי על השלומות (well-being) שלהם ועל תפקודם היומיומי. מתוצאות הניתוח עולה כי ישנו צורך לשיפור היכולת להערכת כאב ושיפור הגישה המותאמת אישית להתמודדות עם כאב.

מקור: 

Ostojic, K et al. Developmental Medicine and Child Neurology. 2021 doi:10.1111/dmcn.15061

נושאים קשורים:  מחקרים,  שיתוק מוחין,  חוויית כאב,  שלומות
תגובות