COVID-19 בישראל

אכיפת התו הירוק החדש תחל ביום חמישי הקרוב

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה מסר כי התוקף המשפטי של התו הירוק הישן פג, ועל רקע הבעיות בהנפקת התו החדש, כרגע אין אפשרות לאכוף אותו ואף לא לתת אזהרות

תו ירוק. צילום: מרים אליסטר/ פלאש 90

אכיפת התו הירוק החדש שבו מצוין כי בעליו התחסן בשלוש מנות חיסון או החלים מקורונה תחל למעשה רק ביום חמישי הקרוב, 7 באוקטובר – כך נמסר הבוקר (ב') בדיון על התו שהתקיים בוועדת חוקה, חוק ומשפט בכנסת. בדיון הודיע עו"ד רז נזרי המשנה ליועץ המשפטי לממשלה כי התו הישן למעשה כבר איננו תקף משפטית.

כפי שפורסם עוד אתמול "מטרתו של התו הירוק היא אפידמיולוגית ונועדה למנוע כניסת תחלואה למקומות ציבוריים שונים כדי להגן על בריאותו של כלל הציבור. התו הירוק החדש יאפשר ניהול שגרת חיים שוטפת, כאשר המשק פתוח ופועל באופן מלא, לרבות מערכת החינוך. שימושו של התו הירוק החדש הוא רק לפעילויות בתוך מדינת ישראל. תוקפו למעשה רק לחמישה חודשים הבאים, עבור מי שלמשל קיבל את מנת החיסון השלישית באוגוסט והתו הירוק הישן מבחינתו היה עד סוף דצמבר 2021. עתה הוא עד פברואר 2022".

בדיון מסר נזרי כי התוקף המשפטי של התו הירוק הישן פג, ועל רקע הבעיות בהנפקת התו החדש, "כרגע אין אפשרות לאכוף אותו ואף לא לתת אזהרות. מאחר שלתו הירוק הישן אין תוקף משפטי, אי אפשר משפטית להציג אותו, והוא למעשה לא בתוקף. בגלל הבעייתיות שהייתה אתמול בהשגת התו (תקלות טכניות באתר הייעודי לשם כך) התבקשו משרד הבריאות והמשרד לביטחון פנים שלא תהיה אכיפה בהקשר זה, גם לא אזהרות. כל עוד אין אפשרות להוציא תו ירוק חדש גם לא נכון בעינינו. כך גם הועבר לכל השוטרים", אמר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה. כמו כן הבהיר שנדרש זמן כדי לתת לציבור להתרגל. עניין זה הודגש בתקנות הנוגעות לצו החדש.

ראש שירותי בריאות הציבור ד"ר שרון אלרעי פרייס אמרה בדיון הבוקר: "אנחנו עדיין מודאגים מהחזרה ללימודים. חווינו זאת בחברה הערבית. זה הביא לידי תחלואה קשה וקריטית. אבל אני מקווה שלא נראה זאת במגזר הכללי בגלל שיעור המחוסנים הגדול יותר. אם בתקופה הקרובה לא נראה היפוך מגמה לרעה בגלל בתי הספר, נוכל להתחיל לשחרר ממגבלות מקומות פתוחים שהסיכון בהם להדבקה יותר נמוך".

אילנה גנס, ראש מטה שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, הודיעה: "יש עדיין כמה מדינות באירופה שבהן התחלואה גואה, בעיקר רומניה וסרביה. שלגביהן פורסמה אזהרת מסע - אך נכון להיום ניתן לטוס למעשה לכל מדינות העולם".

לתו הירוק החדש זכאים רק מחוסנים במנה השלישית, מחלימים ומי שלא חלפה חצי שנה מאז שקיבל את מנת החיסון השנייה. 1.4 מיליון הישראלים שטרם קיבלו את המנה השלישית בהתאם לזכאותם ואיבדו, זמנית, את התו הירוק החדש או כאלו שלא התחסנו כלל (755 אלף) יידרשו מעתה להציג תוצאה שלילית של בדיקת קורונה ועל חשבונם (בדיקה מהירה בתוקף ל-24 שעות ובדיקת PCR ל-72 שעות), ולא יוכלו יותר להיכנס, בין היתר, למסעדות, אירועי תרבות וספורט, לאטרקציות, חדרי כושר ואולמות אירועים ללא הצגת תוצאות הבדיקות.

מטה ההסברה למאבק בנגיף הקורונה שליד משרד הבריאות הודיע כי "בשל עומסים רבים בהנפקת התו הירוק החדש ניתן יהיה להשתמש במקביל ורק בימים הקרובים גם בתו הקודם".

נושאים קשורים:  חדשות,  תו ירוק,  המשנה ליועץ המשפטי לממשלה,  עו"ד רז נזרי,  ד"ר אלרעי-פרייס,  אילנה ג
תגובות